wzmożone napięcie mięśniowe ćwiczenia
Adobe Stock
Rozwój

Wzmożone napięcie mięśniowe – ćwiczenia Pawła Zawitkowskiego

Przy wzmożonym napięciu mięśniowym bardzo ważne są ćwiczenia i odpowiednia rehabilitacja. Znany fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski poleca ćwiczenia, które dają bardzo dobre rezultaty w obniżaniu wzmożonego napięcia u niemowląt i starszych dzieci. Można je wykonywać również w domu.
Paweł Zawitkowski
Konsultacja merytoryczna

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt (a także u dzieci w starszym wieku) wymaga rehabilitacji, którą warto wspomóc prostymi ćwiczeniami w domu, polecanymi przez fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego. Pamiętaj, że im wcześniej dziecko zacznie być rehabilitowane przez doświadczonego fizjoterapeutę, wspierane odpowiednimi ćwiczeniami w domu, tym większe ma szanse na prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Przedstawiamy ćwiczenia na wzmożone napięcie mięśniowe, które możesz wykonywać z dzieckiem w domu. 

Spis ćwiczeń na wzmożone napięcie mięśniowe:

Wzmożone napięcie mięśniowe - ćwiczenia i rehabilitacja

Gdy u dziecka występuje wzmożone napięcie mięśniowe, należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Fizjoterapeuta dziecięcy dobierze odpowiednie techniki. Pokaże także, w jaki sposób należy ćwiczyć z dzieckiem w domu. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia sprawią, że dziecko uzyska optymalne napięcie mięśniowe. Bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców – odpowiednia pielęgnacja, sposób noszenia, ćwiczenie z maluszkiem w domu. Efekty rehabilitacji można zauważyć już po pierwszych tygodniach.  

Masaż na wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Połóż dziecko na złączonych udach (wzdłuż, a nie w poprzek nóg) buzią do ciebie. Unieś kolana, by główka była wyżej niż reszta ciała. Nóżki chwyć w okolicy ud i oprzyj o swą klatkę piersiową. Z wyczuciem przesuwaj je w lewo i w prawo, w górę i w dół, aby przyzwyczaić dziecko do  ruchu. Połóż otwarte dłonie na jego barkach. Delikatnie, ale pewnie obniżaj je i ugniataj tak jak ciasto.

Fizjoterapeuta radzi: Noworodek, który czuje spokojny, pewny, rytmiczny ruch, dotyk całej dłoni mamy i słyszy jej uspokajający głos, łatwiej się rozluźnia.

Ćwiczenia w domu na wzmożone napięcie mięśniowe: turlanie, przetaczanie 

Gdy dziecko przyzwyczai się już do zabawy w „ugniatanie ciasta”, przyjdzie kolej na nową zabawę. Ułóż je teraz na brzuszku w poprzek swoich ud. Obniż nieco kolana. Połóż rękę na pupce dziecka i bardzo spokojnie przetaczaj je na boki (pamiętaj: zawsze turlaj je w swoim kierunku!). Po każdym ruchu poczekaj na reakcję dziecka. Przetaczaj maluszka w jedną i drugą stronę, odwracając je głową w przeciwnym kierunku.

Fizjoterapeuta radzi: W czasie tej zabawy możesz dodatkowo powoli unosić na przemian swoje kolana. Dzięki temu twojemu dziecku łatwiej będzie akceptować zmiany pozycji ciała.

Ćwiczenia dla niemowlaka z napięciem mięśniowym: bujanie na piłce

Weź dziecko na ręce, usiądź na piłce. Balansuj biodrami na boki, do przodu i do tyłu. Delikatne bujanie przyzwyczai twoje dziecko do zmian ułożenia ciała i ćwiczy zmysł równowagi. W tej pozycji możesz również karmić piersią. Delikatne kołysanie pomoże też złagodzić twoje pociążowe bóle kręgosłupa.

Fizjoterapeuta radzi: Zanim usiądziesz na piłce z dzieckiem w ramionach, pobujaj się na niej sama. Przez kilka dni siadaj i ćwicz utrzymywanie równowagi. Potem, już w czasie zabawy, obserwuj dziecko. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, przerwij ćwiczenie.

Wzmożone napięcie mięśniowe – dotykanie różnych faktur

Dotykając dziecko delikatnie, całą dłonią, szybko uspokoisz je i nawiążesz z nim znakomity kontakt. Gdy już przyzwyczai się do różnych faktur, z którymi styka się codziennie, np. twoich dłoni, włosów, brody taty, możesz spróbować dotykać ciała dziecka różnymi materiałami. Przygotuj futerko, jedwabny szal czy gumową piłeczkę z wypustkami. To bardzo urozmaici wasze zabawy. Przedmioty te możesz dawać dziecku do rączek, głaskać nimi po jego nóżkach i brzuszku, przytulać mu do policzków.

Fizjoterapeuta radzi: Zawsze kiedy wprowadzasz kolejne materiały, zwracaj uwagę, aby były one ciepłe i nie drażniły skóry dziecka. Przed zmianą pieluszki lekko ogrzej w dłoniach nawilżane chusteczki, aby maluch nie miał kontaktu z mokrym i zimnym materiałem.

Pielęgnacja noworodka ze wzmożonym napięciem mięśniowym

W czasie zmiany pieluszki, ubierania, rozbierania i każdej innej czynności pielęgnacyjnej, zamiast unosić dziecko, obracaj je na boki. Rób to powoli, tak by noworodek „nadążył” za twoimi ruchami. Przy okazji obrotu na plecki pozwól mu na chwilę odpoczynku. Może ma teraz ochotę swobodnie pomachać rączkami i nóżkami?

Fizjoterapeuta radzi: Aby sprawnie obracać dziecko na boki, a potem na brzuch, wystarczy, jeżeli jedną rękę ułożysz między jego nóżkami a drugą pod pupą. Wtedy trzymasz jego miednicę tak jak piłkę. Wystarczy obrót rąk i niemowlę samo zmienia pozycję.

Jak nosić niemowlę ze wzmożonym napięciem mięśniowym?

Najlepiej na fasolkę: tak, by pupa dziecka leżała w zagłębieniu twojego łokcia, a całe ciało opierało się z jednej strony o twój brzuch, a z drugiej o przedramię. Drugą dłonią koniecznie podtrzymuj pupę i nóżki.

Fizjoterapeuta radzi:  Niemowlę w tej pozycji może być bokiem, tyłem lub przodem do ciebie. Możesz je tak układać w trakcie karmienia. Postaraj się wtedy sama rozluźnić – to „wygasi” niepokój i sztywność małego ciałka.

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

  • Niemowlę powyżej 3. miesiąca życia ciągle zaciska piąstki, nie otwiera ich nawet podczas zabawy i kąpieli (pamiętaj, że zaciskanie piąstek u noworodka i niemowląt do 2–3 miesiąca to normalne zjawisko). Zdrowe dziecko będzie je czasem zaciskało, ale częściej rozluźniało.
  • Noworodek jest niespokojny, źle je i śpi, do tego wykonywanie najprostszych czynności pielęgnacyjnych jest utrudnione, ponieważ dziecko nawet przez chwilę się nie rozluźnia.
  • Dziecko przesadnie reaguje na każdy bodziec, trudno je uspokoić i przytulić.
  • Niemowlę, leżąc na plecach lub na boku, cały czas odgina główkę do tyłu, rączki i nóżki wciska w podłoże (robi mostek). Ułożone na plecach, stale wygina się na jedną stronę, przy czym utrzymuje taką asymetrię niezależnie od pozycji i pory dnia.
  • Ma stale skrzyżowane, wyprężone lub zgięte nogi, jego ruchy wydają się chaotyczne i przypadkowe.
    Uwaga! Wzmożone napięcie mięśniowe może zdiagnozować jedynie lekarz. Konieczna jest wtedy rehabilitacja pod kierunkiem specjalisty.

 

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% przy zakupie min... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% przy zakupie min. 2 sztuk na cały asortyment marki answear.LAB. Oferta dostępna na www.answear.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
-25% na wybrany asortyment MAC
-25% na wybrany asortyment MAC
Rabat na produkty marki MAC -2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-25% na wybrany asortyment MAC
Online
Stacjonarnie

Rabat na produkty marki MAC -25% przy zakupach za min. 249 zł. W promocji nie biorą udziału produkty już przecenione, Connect In Colour Eye Shadow Palette, Glitter, Blot Powder/Pressed, Mineralize Skinfinish Natural, Brushes, Accessories, Pro Products, nowości, kolekcje limitowane, MINI MAC oraz produkty z linii MAC VIVA GLAM. Oferty nie łączą się. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na maccosmetics.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA