pierwsze objawy porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Objawy porodu: jakie są i kiedy się pojawiają?

Podpowiadamy, jakie są objawy porodu i kiedy można je zaobserwować. Charakterystyczne objawy porodu pojawiają się w samej końcówce ciąży i są znakiem, że trzeba już jechać do szpitala. Ale kilka pierwszych oznak porodu ciężarna może zaobserwować jeszcze wcześniej. Opisujemy wszystkie objawy świadczące o tym, że organizm przygotowuje się do narodzin dziecka.

Objawy porodu bywają oczywiste, jak skurcze porodowe, lub zaskakujące i nietypowe, jak biegunka, większy apetyt lub utrata wagi. Opisujemy wszystkie charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu. Warto pamiętać, że nie muszą pojawić się jednocześnie. Co więcej, niektóre symptomy zbliżającego się porodu zauważysz nawet miesiąc wcześniej, a inne dopiero w ostatnich dniach przed rozpoczęciem akcji porodowej. Sprawdź, jak objawia się poród i kiedy trzeba szybko jechać do szpitala.  

Spis treści:

 

  1. Obniżenie się brzucha przed porodem
  2. Odejście czopa śluzowego
  3. Skurcze macicy
  4. Odejście wód płodowych
  5. Częstsze oddawanie moczu
  6. Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud
  7. Mniej ruchów dziecka
  8. Plamienie przed porodem
  9. Większy apetyt
  10. Utrata wagi przed porodem
  11. Biegunka przed porodem
  12. Zmęczenie lub przypływ energii

Objawy porodu: kiedy się pojawiają?

Organizm kobiety przez ostatnie tygodnie ciąży daje sygnały, że szykuje się do rozpoczęcia akcji porodowej. Wczesne objawy porodu widoczne są już około miesiąca przed zakończeniem ciąży. Dostrzegają je kobiety, które wsłuchają się w swoje ciało, obserwują brzuch, ruchy dziecka i własne samopoczucie.

Wczesne objawy porodu:

  • obniżenie brzucha,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • silniejsze skurcze przepowiadające,
  • osłabienie ruchów dziecka,
  • utrata wagi,
  • większy apetyt.


Bardziej charakterystyczne objawy, trudne do przeoczenia, pojawiają się w końcówce ciąży. Przygotowałyśmy wyczerpującą listę objawów porodu, także tych uznawanych za nietypowe.

Obniżenie brzucha przed porodem

Jednym z objawów porodu jest obniżenie się brzucha. Brzuch może obniżyć się około 3-4 tygodnia przed narodzinami dziecka, czasem dochodzi do tego później – kilka dni lub kilka godzin przed rozpoczęciem porodu. Główka dziecka schodzi do kanału rodnego, a to sprawia, że dno macicy, które znajduje się w okolicy mostka, ulega obniżeniu. Ciężarnej zdecydowanie łatwiej jest wtedy oddychać.

Odejście czopa śluzowego

Jednym z charakterystycznych objawów porodu jest odejście czopa śluzowego. Kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem porodu na bieliźnie może pojawić się duża ilość śluzu – bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To znak, że odszedł czop śluzowy, czyli „korek”, który chronił dziecko przed infekcjami. Czop wypada, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Odejście czopa śluzowego to zupełnie naturalne zjawisko, którego nie należy się obawiać.

Skurcze macicy

W ostatnich dniach przed porodem mogą nasilić się skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Niektóre ciężarne odczuwają je od połowy ciąży. Teraz jednak skurcze stają się mocniejsze i pojawiają się częściej. Czasem są tak silne i trwają tak długo, że można pomylić je ze skurczami porodowymi, które towarzyszą rozwieraniu się szyjki macicy.

Aby wykluczyć fałszywy alarm, wystarczy się przejść, zmienić pozycję, wziąć ciepłą kąpiel. Skurcze przepowiadające powinny osłabnąć. Po tym łatwo odróżnić je od skurczy porodowych, które nie ustaną i będą coraz silniejsze. Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne. Jeżeli kobieta rodzi pierwszy raz, może odczuwać je nawet przez 2-3 dni. Gdy poród wejdzie w fazę aktywną, staną się bardziej intensywne. Najpierw pojawiają się w górnej części brzucha. Potem promieniują na cały brzuch i opasują dolną, krzyżową część pleców (bóle krzyżowe).

Pierwsze skurcze porodowe trwają 15-30 sekund. Stopniowo wydłużą się do 30-90 sekund. Przerwy między nimi najpierw są dość długie (10-20 minut), potem skracają się do 10, 8, 5 minut. Nie ma na nie wpływu to, czy kobieta siedzi, stoi, chodzi czy leży. Są przy tym tak bolesne, że w ich trakcie nie można np. porozmawiać przez telefon. 

Odejście wód płodowych przed porodem

Odejście wód płodowych to ewidentny objaw, że poród się rozpoczął. U kobiet, które rodzą pierwszy raz, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze macicy są regularne i coraz silniejsze. Czasem odejście wód płodowych następuje przed rozpoczęciem skurczów (najczęściej jest to powolne sączenie, a nie chlustający strumień).

Częstsze oddawanie moczu

Pojawienie się potrzeby częstego odwiedzania toalety to kolejny z objawów porodu. Jest skutkiem obniżenia się brzucha. Macica, która znajduje się niżej, znów zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. To duży dyskomfort dla przyszłej mamy.  Lekarze nie polecają jednak ograniczania picia pod koniec ciąży. Kobieta dobrze nawodniona lepiej zniesie trudy porodu. Lepiej też będzie czuło się dziecko.

Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud przed porodem

Kilka dni przed porodem może pojawić się tępy ból w plecach, w udach i pachwinach. Te dolegliwości to znak, że głowa dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. Niektóre ciężarne boli również brzuch tak jak przed okresem.

Silne bóle krzyżowe (takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa) lub silny ból brzucha mogą świadczyć, że rozpoczął się poród. Towarzyszą im regularne skurcze (tzw. skurcze rozwierające). Odczuwanie ich to znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać i ciężarna wchodzi w pierwszy okres porodu, który zakończy się pełnym rozwarciem (szyjka macicy otworzy się wtedy na 10 cm, żeby mogła przez nią przecisnąć się główka dziecka).

Mniej ruchów dziecka

Jednym z objawów porodu jest zmniejszona aktywność płodu. Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego ruchy lżejsze. To skutek braku miejsca (dziecko wypełnia całą przestrzeń). Jeśli ruchy dziecka w brzuchu niepokoją ciężarną, powinna spotkać się z ginekologiem, który sprawdzi, czy nie dzieje się nic złego. W końcówce ciąży wiele mam ma zalecone liczenie ruchów dziecka.

Plamienie przed porodem

Pojawienie się plamek krwi lub delikatnego krwawienia przed porodem to kolejny objaw porodu. To skutek skracania się i rozwierania szyjki macicy. Plamienie może się pojawić kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. Jeśli widoczne jest po badaniu ginekologicznym, raczej nie ma związku z rozpoczęciem akcji porodowej.
 

Większy apetyt przed porodem

Jednym z objawów porodu jest silny głód, który pojawia się w końcówce ciąży. Niektóre ciężarne odczuwają taki apetyt, że mogłyby zjeść dwa, a nawet trzy razy tyle, co zwykle. To wczesny objaw porodu. Ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem. Bywa też, że kobieta przed porodem nie jest w stanie nic przełknąć.

Utrata wagi przed porodem

Do nietypowych objawów porodu zalicza się utratę wagi – kilka dni przed narodzinami dziecka może się okazać, że ciężarna schudła. Po wejściu na wagę może być lżejsza nawet o 0,5 kg lub 1 kg.

Biegunka przed porodem

Pojawienie się pod koniec ciąży biegunki to objaw oczyszczania się organizmu przed porodem. Czasem dołączają także wymioty. Opróżnione jelita nie będą przeszkadzały, kiedy główka dziecka zacznie się obniżać w kanale rodnym.

Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem

Objawem zbliżającego się porodu są także zmęczenie lub przypływ energii. Na dzień lub dwa przed porodem może pojawić się dziwne samopoczucie: kobieta jest zdenerwowana, przestraszona, wyczerpana albo przeciwnie – czuje przypływ sił. Jeżeli przyjdzie jej wtedy do głowy pomysł, aby posprzątać mieszkanie, poukładać w szafie itp., lepiej usiąść i wziąć głęboki oddech. Warto oszczędzać siły na poród.
 

Termin pojawienia się objawów porodu Objawy porodu
3-4 tygodnie przed porodem
(wczesne objawy porodu)
 
obniżenie brzucha,
częstsze oddawanie moczu,
silniejsze skurcze przepowiadające, osłabienie ruchów dziecka,
utrata wagi,
większy apetyt 
 
Ostatnie dni przed porodem    
bóle pleców,
odejście czopa śluzowego,                  biegunka,
zmiana samopoczucia 
 
Kilka godzin przed porodem
lub w jego trakcie
 
plamienie,
silne bóle krzyżowe,
bóle brzucha,
regularne skurcze,
odejście wód płodowych
 

 

Objawy porodu: kiedy jechać do szpitala?

Lekarze lub położne zazwyczaj radzą, aby jechać do szpitala, gdy skurcze trwają 60 sekund, a odstępy między nimi wynoszą 5-7 minut. Przy drugim porodzie należy zgłosić się do szpitala, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut.

Kiedy jechać do szpitala – objawy rozpoczynającego się porodu:

  • skurcze przepowiadające pojawiają się co 5-7 minut – jeśli dojazd do szpitala może zabrać więcej czasu, warto jechać na porodówkę wcześniej,
  • odeszły wody płodowe gdy dojdzie do rozerwania błon płodowych, dziecko jest narażone na infekcję. Należy podłożyć podpaskę (lub biały ręcznik) i zabrać ją ze sobą do szpitala. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, co robić, jeżeli okaże się, że wody płodowe są zielonkawe lub brązowe.

 


Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA