Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Żeby przyspieszyć poród naturalnymi sposobami, trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Nie wszystkie domowe metody wywoływania porodu są polecane przez lekarzy i położne. Co stosować na przyspieszenie porodu, żeby nie wyrządzić dziecku krzywdy? Podpowiadamy.

Zobacz inne z serii: Sposób na ... (7)

Kiedy mija planowany termin porodu, wiele ciężarnych poszukuje domowych sposobów, które pozwolą im uniknąć wywoływania skurczów porodowych w szpitalu. Naturalne sposoby wywoływania porodu w domu, takie jak picie herbaty z liści malin czy umiarkowana aktywność fizyczna lub seks, rzeczywiście mogą przyspieszyć akcję porodową. Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami i kiedy warto udać się do lekarza, a jakich sposobów pod żadnym pozorem nie stosować?

Domowe i skuteczne sposoby na przyspieszenie porodu

Naturalne metody wywoływania porodu bywają bardzo skuteczne. Ważne jednak, by sięgnąć po bezpieczne metody, które nie zaszkodzą ciężarnej, ale też nie wpłyną negatywnie na płód. Oto sposoby na przyspieszenie porodu, z których warto skorzystać:
 
  • stymulacja brodawek i piersi – drażnienie sutków sprawia, że organizm wytwarza oksytocynę, które może pobudzić macicę do skurczów;
  • umiarkowana aktywność fizyczna – dobrym rozwiązaniem są spacery, które dotleniają, poprawiają krążenie i rozluźniają. Pamiętaj, żeby w tym czasie nie robić intensywnych ćwiczeń, bo nadmierny wysiłek może spowodować odklejenie łożyska;
  • seks – stosunek płciowy sprawia, że w śluzie szyjki macicy rośnie stężenie prostaglandyn, czyli naturalnych substancji, które zmiękczają szyjkę i dolną część macicy, przygotowując ją do porodu. Dodatkowo pod wpływem orgazmu wydziela się oksytocyna wywołująca delikatne skurcze macicy;
  • akupresura – czyli delikatne uciskanie określonych miejsc na ciele. Aby przyspieszyć poród, partner może masować punkty między paluchem i drugim palcem na twoich stopach, około 2 cm od miejsca, w którym się stykają, oraz na małym palcu tuż przy zewnętrznej krawędzi paznokcia i na dłoniach – w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym;
  • herbata z liści malin – do naturalnych sposobów przyspieszania porodu należy też picie herbaty z liści malin. Warto pamiętać, że napar ten jest zakazany przed 37. tygodniem ciąży, ponieważ stymuluje jelita, a ich przyspieszona praca może wywołać przedwczesne skurcze macicy;
  • lewatywa głęboka – uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów przyspieszania porodu. Pamiętaj jednak, że można zastosować ją tylko pod nadzorem doświadczonej położnej. Nigdy nie rób lewatywy przed porodem bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Przyspieszenie porodu: kiedy iść do lekarza?

Jeśli minął już wyznaczony termin porodu, a domowe sposoby na jego przyspieszenie nie działają, powinnaś zgłosić się do lekarza lub położnej, najlepiej w przyszpitalnej przychodni, gdzie będziesz miała zrobione KTG i badanie USG. Lekarze tłumaczą, że o ciąży przenoszonej mówimy dopiero w momencie, gdy trwa ona dłużej niż 42 tygodnie.

Po terminie rodzi się niewiele, bo od 3 do 12 proc. noworodków. Co ważne, termin porodu wyliczany przez ginekologa jest zaledwie datą orientacyjną i znakomita większość dzieci urodzonych w 41. lub 42. tygodniu ciąży to maluchy w bardzo dobrym stanie zdrowotnym.

Przyspieszenie porodu w szpitalu

Jeżeli podczas badania KTG stwierdzono nieprawidłowości lub czujesz mniej ruchów dziecka niż zwykle, lekarz może zdecydować o wywołaniu porodu. Polega ono zazwyczaj na podaniu oksytocyny w kroplówce, która ma wywołać czynność skurczową macicy, lub wykonaniu zabiegu przerwania błony pęcherza płodowego. Gdy wody płodowe wypłyną, główka mocniej uciska szyjkę, co skutecznie pobudza skurcze macicy.

UWAGA. W Internecie można znaleźć mnóstwo porad dotyczących przyspieszenia porodu. Niektóre kobiety radzą pić olej rycynowy, który pobudza perystaltykę jelit. Do tej pory nie wiadomo jednak, jaki jest związek między przyspieszeniem porodu a oddziaływaniem oleju rycynowego na przewód pokarmowy ciężarnej. Nie korzystaj na własną rękę z metod, które nie są sprawdzone i mogą poważnie zaszkodzić tobie lub dziecku!
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy