Najpopularniejsze rasy kotów domowych [WIDEO]

Koty to zwierzęta, które bardzo często towarzyszą ludziom w domach i mieszkaniach. Są bardzo inteligentne i mają wyostrzony zmysł obserwacji. Cenią niezależność, więc chadzają własnymi ścieżkami. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rasy kotów domowych!
Niewiele osób wie, jak zmienna była symbolika kotów w kulturze na przestrzeni dziejów. Aż do średniowiecza koty cieszyły się sympatią ludzi na całym świecie. W Azji kotom oddawano cześć, uznawano je za symbol obfitości i płodności. Nie pozwalano, aby kotom stała się krzywda — za zabicie kota groziła nawet kara śmierci. W erze nowożytnej podejście do zwierząt, w tym kotów, uległo radykalnej zmianie. Po koniec XVIII wieku w Europie, a zwłaszcza we Francji, urządzano popularne rozrywki, które polegały na torturowaniu zwierząt, zwłaszcza kotów. Wierzono, że koty mają moc okultystyczną — są wcieleniem diabła i potrafią rzucać urok na swoje ofiary. Dopiero od XIX wieku zaczęto się do nich przekonywać, stopniowo uznając za stworzenia przyjazne ludziom. Z czasem stały się domowymi zwierzętami, towarzyszącymi ludziom w ich codzienności. Różnorodność ras kotów domowych zaczęła zachwycać ludzi na całym świecie. I ta fascynacja trwa do dziś.

Ile jest ras kotów domowych?

Trudno jednoznacznie ustalić, ile jest ras kotów. Ustalaniem standardów ras zajmuje się Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe. Członkami organizacji są hodowcy z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Federacja wyróżnia blisko 50 kocich ras, które dzielą się na cztery grupy: kot domowy rasy perskiej i egzotycznej, koty pół-długowłose, koty krótkowłose, koty orientalne. W poniższym artykule wymieniamy najpopularniejsze rasy kotów wraz z ich krótką charakterystyką.

Najpopularniejsze rasy kotów domowych

Bobtail – jest kotem japońskim o spokojnym temperamencie. To kot zrównoważony, ale obdarzony silnym charakterem. Bobtail jest zgrabny i umięśniony. Ma precyzyjnie ukształtowaną głowę z dużymi, wyprostowanymi uszami i wielkimi owalnymi oczami. Może mieć zarówno krótką, jak i długą sierść. 

Chausie – są wyjątkowo aktywne, odważne i bardzo inteligentne. Szybko się uczą — potrafią nawet nauczyć się otwierać drzwi i szafki! Z uwagi na ich nieokiełznanie nie są polecane rodzinom z dziećmi.

Kot brytyjski – mówi się, że koty brytyjskie są bezproblemową rasą: ich przyjazna i spokojna natura sprawia, że odnajdują się w prawie każdym domu. Co ważne, są także odpowiednie dla dzieci i nie sprawiają problemu z innymi zwierzętami.

Kot Syberysjki – są bardzo przyjazne dzieciom. Niezmiennie zachwycają ludzi na całym świecie. Ich charakterystyczne bujne futro ukształtowały mroźne zimy i gorące lata panujące na terenach Rosji, która jest ojczyzną syberyjczyków.

Pers – kot perski jest jedną z najbardziej znanych ras kota długowłosego. Potrzebuje człowieka – wymaga codziennej opieki i szczególnej uwagi ze strony właściciela.

Ragamuffin – bardzo elegancka rasa, która zaskakuje imponującymi rozmiarami i wyrafinowanym wyglądem. Ragamuffin jest potomkiem ragdolla, po którym odziedziczył łagodność, spokój i czułość.

Ragdoll – są uwielbiane nie tylko za niezwykły wygląd i duże niebieskie oczy. Koty tej rasy są bardzo towarzyskie. Cechują się łagodnością, są potulne, spokojne i inteligentne. Co najważniejsze — uwielbiają przytulanie i zabawę, a za swoimi właścicielami chodzą krok w krok!

Savannah – to kot, który jest znany z tego, że nie lubi nudy. Odznacza się niezwykłym temperamentem, który nie pozwala usiedzieć mu dłuższej chwili w jednym miejscu. Jest wyjątkowo aktywnym kotem, uwielbiającym spacery i wszelkie zabawy, także te w wodzie.

Źródło: Antropologia widowisk, Warszawa 2010, Atlas kotów, Warszawa 2017

Zobacz także:
 
Oceń artykuł

Ocena 0 na 0 głos

Zobacz także

Popularne tematy