alkohol w ciąży
fot. Fotolia

1 kieliszek wina zaszkodzi płodowi?

Skończmy ze stereotypami! Dzieci z FAS nie rodzą się tylko w patologicznych rodzinach!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
alkohol w ciąży
fot. Fotolia
O tym, jak kobieta potrafi zaszkodzić dziecku, słyszy się za każdym razem, gdy rodzi się dziecko z zawartością alkoholu we krwi. Niestety, nie do każdego to dociera. Wiele kobiet uważa, że tylko matka, która jest alkoholiczką może wywołać u dziecka FAS- czyli alkoholowy syndrom płodowy. Zapominają, że czasem wystarczy pić tylko trochę i tylko czasami...

9.09 to Światowy Dzień FAS

Data ta nie jest przypadkowa, nawiązuje ona do 9 miesięcy trwania ciąży. W Gdańsku już  po raz trzeci zorganizowano obchody święta, którego celem jest uświadamianie kobiet, czym jest FAS i jak niewiele trzeba wypić alkoholu, by zaszkodzić swojemu dziecku.

- FAS może dotknąć każdego dziecka, którego mama spożywa alkohol. – tłumaczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Dzisiejsze badania dowodzą, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Pokutuje u nas jeszcze mit lampki czerwonego wina, że to na przykład jest dobre i korzystnie wpływa na trawienie. Guzik prawda. Każda dawka alkoholu jest szkodliwa – dodaje. 

Według badan przeprowadzonych w Gdańsku, 36,6 % kobiet przyznało się do spożywania alkoholu w czasie ciąży, a 58% z nich uważało, że alkoholowy syndrom płodowy, grozi tylko dzieciom alkoholiczek, a nie tych, które raz na jakiś czas sięgną po lampkę wina, czy piwo. 
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Co to jest FAS?

Przypominamy jakie są konsekwencje picia alkoholu w czasie ciąży:
•    Anomalie w budowie twarzy – opadające powieki, krótki zadarty nos, brak czerwieni wargowej, krótka szyja, anormalność stawów i kości
•    Spowolniony rozwój fizyczny – niski wzrost, niska waga, mała głowa
•    Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – problemy z równowagą, z kierunkami, nieprawidłowe odczucia wzrokowe, smakowe, węchowe, zaburzenia uwagi, trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem, brak zrozumienia pojęć, żartów, brak możliwości okazywania emocji

To tylko kilka konsekwencji picia alkoholu. Lista jest znacznie dłuższa i naprawdę przekonująca, by żadna kobieta nie sięgnęła po alkohol w czasie noszenia pod sercem dzidziusia.

Pamiętajmy drogie panie, nawet 1 lampka wina może mieć bardzo niekorzystny wpływ na rozwój naszego dziecka. Jeżeli nie możecie wytrzymać bez alkoholu, to kupcie sobie bezalkoholowe piwo, które smakiem łudząco przypomina prawdziwy alkohol. Czy jednak decydując się na dziecko, nie można wyrzec się alkoholu na te kilkanaście miesięcy?

Piłyście alkohol będąc w ciąży?

Alkohol w ciąży - to musisz wiedzieć!
Za młody by pić! Nie korkuj dziecka w butelce!

źródło: wiadomości onet.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy