1 listopada dni wolne od pracy
fot. Adobe Stock

DODATKOWE dni wolne od pracy w listopadzie? „Nie tłoczmy się na cmentarzach!”

Dodatkowe dni wolne na początku listopada miałyby zapobiec gromadzeniu się tłumów ludzi na cmentarzach. Rząd rozważa wprowadzenie dni wolnych od pracy przed i po 1 listopada.
Magdalena Drab
1 listopada dni wolne od pracy
fot. Adobe Stock
Dodatkowe dni wolne od pracy na początku listopada to jeden z pomysłów na zmniejszenie liczby osób odwiedzających groby bliskich. Rząd apeluje jednocześnie, by wizyty na cmentarzach planować na inne terminy niż 1 listopada.

Dodatkowe dni wolne na 1 listopada?

Tłumy ludzi na cmentarzach 1 i 2 listopada to ogromne ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rząd chce zapobiec lawinowemu wzrostowi liczby zakażań, dlatego rozważane jest m.in. wprowadzenie dodatkowych dni wolnych na początku listopada. Planując wizytę na cmentarzu, Polacy mieliby do dyspozycji więcej terminów. Rzecznik GIS, Jan Bondar, tak mówił o tym w Polsat News:

„Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji.”

Bondar zaapelował jednocześnie, by w miarę możliwości nie jechać na groby 1 listopada, który w tym roku wypada w niedzielę, ale zaplanować tę wizytę trochę wcześniej lub później. Wszystko po to, aby nie tłoczyć się na cmentarzach. 

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, w rozmowie z Polsatem wypowiedział się sceptycznie o pomyśle dodatkowych dni wolnych w listopadzie: „Zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie.”
Redakcja poleca: Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, polio to choroby, które dzięki szczepieniom obowiązkowym prawie udało się wyeliminować. Czy to oznacza, że już nigdy nie wrócą? Jak się objawiają i jakimi powikłaniami grożą? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n. med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

1 listopada: obostrzenia na cmentarzach?

1 listopada cmentarze będą otwarte, eksperci twierdzą jednak, że odwiedzanie grobów w tym czasie może być bardzo ryzykowne. Możliwy jest gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem! Niebezpieczne będzie nie tylko gromadzenie się na cmentarzach, ale także bliskie spotkania z rodziną. Przypominamy, że podczas wizyt na cmentarzach trzeba obowiązkowo zakrywać usta i nos.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy