1 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock

1 miesiąc ciąży: objawy, rozwój płodu. Czy w 1 miesiącu ciąży widać brzuch?

1 miesiąc ciąży to wielkie zmiany – plemnik zapładnia komórkę jajową i powstaje blastocysta, z której w ciągu kolejnych miesięcy rozwinie się człowiek. W 1 miesiącu ciąży można nie zauważyć jej objawów, jednak wiele kobiet odczuwa zmiany w samopoczuciu już po kilku dniach od zapłodnienia.
Katarzyna Imiołek
1 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock

1 miesiąc ciąży trwa od 1 do 4 tygodnia ciąży – to początek 1 trymestru. Liczy się go od 1 dnia ostatniej miesiączki. Tak naprawdę przez pierwszą połowę pierwszego miesiąca ciąży nawet w niej nie jesteś! Dopiero po około 14-16 dniach od rozpoczęcia ostatniej miesiączki dochodzi do zapłodnienia.

Spis treści:

 1. Objawy w 1 miesiącu ciąży
 2. Czy w 1 miesiącu ciąży widać brzuch?
 3. Dziecko w 1 miesiącu ciąży
 4. USG i inne badania w 1 miesiącu ciąży
 5. 1 miesiąc ciąży – czego unikać?
 6. Emocje w 1 miesiącu ciąży

Objawy w 1 miesiącu ciąży

Między 12 a 16 dniem przed spodziewaną miesiączką miałaś owulację. Jeśli w tym czasie do twojej komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Największą szansę na zajście w ciążę miałaś w dniu jajeczkowania, ale w czasie dni płodnych, 2 dni wcześniej i 2 dni później, również mogło dojść do zapłodnienia.

Po zapłodnieniu w twoim ciele rozpoczęły się zmiany hormonalne. To pierwsza, choć niewidoczna oznaka ciąży. A co z innymi objawami pierwszego miesiąca ciąży? Organizm może dać ci znać, że jesteś w ciąży, zanim nawet pomyślisz o teście ciążowym. I niekoniecznie poprzez osławione ciążowe mdłości – niektóre przyszłe mamy mogą nie odczuwać ich przez całą ciążę. Co ciekawe, nie zawsze wyznacznikiem ciąży jest również brak miesiączki. Bywa, że czujność uśpi nieregularny okres, a czasem krwawienie (plamienie implantacyjne), które pojawia się na początku ciąży i z miesiączką nie ma nic wspólnego – jego przyczyną jest zagnieżdżenie się zarodka i złuszczanie się błony śluzowej macicy. Niektóre kobiety czują się, jakby spodziewały się nie dziecka, ale raczej – oceniając objawy – grypy. Również ból jajnika może być pierwszym objawem ciąży.

Oto najczęstsze pierwsze objawy ciąży:
 • nadwrażliwość na zapachy,
 • częste wizyty w toalecie (niezwykłe parcie na pęcherz),
 • tkliwość i powiększenie piersi,
 • zmiana samopoczucia i łaknienia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • zawroty głowy,
 • wzdęcia,
 • zasłabnięcia.

Czy w 1 miesiącu ciąży widać brzuch?

W 1 miesiącu ciąży jeszcze nie widać powiększonego brzucha. Na tym etapie nie dostrzeżesz jeszcze żadnych zewnętrznych zmian w wyglądzie. Gdy wybierzesz się do ginekologa, dowiesz się jednak, że masz powiększoną macicę, a także lekko napuchniętą i ciemniejszą tkankę szyjki macicy.
Brzuch ciężarnej staje się widoczny zwykle około 4 miesiąca ciąży. Wielkość brzucha i przyrost wagi u każdej mamy to już kwestia indywidualna.

Dziecko w 1 miesiącu ciąży

4-5 dni po zapłodnieniu twoje przyszłe dziecko będzie miało postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą. 6-7 dni po zapłodnieniu zarodek liczy już około 100 komórek, a te rozpoczynają specjalizację. Z części z nich rozwinie się ciało dziecka, z pozostałych powstaną błony płodowe i łożysko. Blastocysta właśnie zagnieżdża się w macicy.

Na koniec pierwszego miesiąca ciąży w obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których jedna przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, druga – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciej natomiast powstanie szkielet, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.

Choć w 1 miesiącu nic jeszcze nie widać, a większość mam nie ma jeszcze pojęcia o ciąży, w ich łonie zarodek zmienia się wręcz z godziny na godzinę (możesz obliczyć już przybliżony termin porodu). Płód się rozwija, ale to dopiero początek wielkich zmian. Tak, przez najbliższe 9 miesięcy, od zapłodnienia do narodzin,  a tak naprawdę – przez najbliższe lata – naprawdę dużo się zmieni w twoim życiu.

USG i inne badania w 1 miesiącu ciąży

Na tym etapie warto zrobić test ciążowy. Są różne rodzaje testów ciążowych, ale jeśli wykonujesz domowy test i chcesz uzyskać miarodajny wynik, najpierw dokładnie przeczytaj instrukcję i upewnij się, że test nie jest przeterminowany. Sprawdź, jak wykonać test ciążowy, aby wynik był miarodajny.

Pamiętaj, że wynik negatywny nie oznacza jeszcze, że nie jesteś w ciąży – powtórz test ciążowy po kilku dniach. Wynik pozytywny natomiast to znak, że prawie na pewno jesteś w ciąży!

Ważne fakty na temat testów ciążowych:

 •  wynik jest prawdziwy w 99 proc., a nie w 100 proc.;
 •  test wykrywa obecność w moczu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) pojawiającego się tylko w ciąży od ok. 7 dnia po zapłodnieniu. Tuż po samym współżyciu niczego nie wykaże;
 •  fałszywe wyniki pozytywne zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe negatywne;
 •  wynik negatywny nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było mało hCG. Test należy powtórzyć za kilka dni.

Jeśli podejrzewasz ciążę, po terminie, kiedy powinna była wystąpić kolejna miesiączka, idź do ginekologa. On ostatecznie potwierdzi ciążę i zacznie ją prowadzić, czyli zlecać ci wszystkie niezbędne badania w ciąży.
Jeśli zgłaszasz się do lekarza 3 lub 4 dni po terminie spodziewanej miesiączki, a nie wykonałaś jeszcze testu ciążowego, podczas badania USG niczego się nie dowiesz. Lekarz może stwierdzić tylko nieco powiększoną i rozpulchnioną macicę, a to nie zawsze świadczy o ciąży. Na tym etapie badanie USG nie ma więc najmniejszego sensu. Ciąża w wieku około 18 dni nie będzie widoczna.

1 miesiąc ciąży – czego unikać?

1 miesiąc ciąży należy do najbardziej wrażliwego dla rozwoju płodu trymestru ciąży. Dlatego przyszła mama powinna teraz zwracać dużą uwagę na to, co je, oraz unikać czynników, które mogłyby ten rozwój zakłócić. Oto, czego należy unikać w 1 miesiącu ciąży:
 • wysoko przetworzonego jedzenia;
 • słodkich napojów;
 • gorących kąpieli i sauny;
 • palenia papierosów (bezwzględnie zakazane);
 • picia alkoholu (bezwzględnie zakazane);
 • brania narkotyków (bezwzględnie zakazane);
 • uprawiania niebezpiecznych sportów;
 • aromaterapii i olejków zapachowych podczas masażu;
 • zabiegów fizykoterapii (ultradźwięków, pola magnetycznego, zabiegów elektroterapii);
 • prześwietlania ciała (Rtg);
 • depilacji laserowej i woskowej;
 • długotrwałego opalania się;
 • przyjmowania jakichkolwiek leków w ciąży bez konsultacji z lekarzem (bezwzględnie zakazane).

Emocje w 1 miesiącu ciąży

Po zapłodnieniu, w ciele kobiety rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, która wyjątkowo sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom. Bądź więc świadoma, że twoje rozdrażnienie i płaczliwość pojawiające się na przemian ze śmiechem i euforią to nie oznaka słabej kondycji psychicznej, tylko skutki działania hormonów i... nie wstydź się swoich reakcji. Są one całkowicie normalne w ciąży. Wahania nastrojów w ciąży najprawdopodobniej odejdą w zapomnienie wraz z końcem pierwszego trymestru.

Innym charakterystycznym objawem pierwszego miesiąca ciąży może być ciąży niezwykła ospałość i senność. Jej przyczyną jest wzmożony wysiłek całego organizmu. Nie zdajesz sobie sprawy, że pracuje teraz pełną parą. Ciało zużywa niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i – przede wszystkim – rozwój dziecka. A sen dostarcza ci nowej porcji sił. Dlatego nie żałuj go sobie i śpij, ile możesz.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy