mama, tata, kobieta, test ciążowy, ciąża

1. miesiąc ciąży

Ten cykl wnosi w wasze życie wielkie zmiany – plemnik zapładnia jajeczko i powstaje blastocysta, z której rozwinie się nowy człowiek, wasze dziecko. W pierwszym miesiącu możesz w ogóle nie czuć, że jesteś w ciąży, jednak wiele kobiet objawy ciąży odczuwa już po kilku dniach od zapłodnienia. Sprawdź, co dzieje się na początku ciąży.
Katarzyna Imiołek
mama, tata, kobieta, test ciążowy, ciąża

Twoje dziecko w 1. miesiącu ciąży

4-5 dni po zapłodnieniu twoje dziecko będzie miało postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą.

6-7 dni po zapłodnieniu dziecko liczy już około 100 komórek, a te rozpoczynają specjalizację. Z części z nich rozwinie się ciało dziecka, z pozostałych powstaną błony płodowe i łożysko. Blastocysta właśnie zagnieżdża się w macicy.

Na koniec pierwszego miesiąca ciąży w obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których jedna przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, druga – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciej natomiast powstaną szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.

Choć nic jeszcze nie widać, a większość mam nie ma jeszcze pojęcia o ciąży, w ich łonie płód zmienia się wręcz z godziny na godzinę (możesz obliczyć już przybliżony termin porodu). Ale to dopiero początek wielkich zmian. Tak, przez najbliższe 9 miesięcy, co tam – przez najbliższe lata naprawdę dużo się zmieni w twoim życiu.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – kiedy?
 
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Twoje ciało w 1. miesiącu ciąży

Między 12. a 16. dniem przed spodziewaną miesiączką miałaś owulację. Jeśli w tym czasie do twojej komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Największą szansę na to mieliście w dniu jajeczkowania, ale 2 dni wcześniej i 2 dni później również mogły być dni płodne.

Po zapłodnieniu w twoim ciele rozpoczęła się prawdziwa burza hormonalna. To pierwsza, choć niewidoczna oznaka ciąży.

A co z innymi objawami ciąży? Organizm może dać ci znać, że jesteś w ciąży dużo wcześniej, zanim nawet pomyślisz o teście ciążowym. I wcale niekoniecznie poprzez osławione ciążowe mdłości. Niektóre przyszłe mamy mogą nie odczuwać ich przez całą ciążę. Co ciekawe, nie zawsze wyznacznikiem ciąży jest również brak miesiączki. Bywa, że czujność uśpi nieregularny okres, a czasem krwawienie, które pojawia się na początku ciąży i z miesiączką nie ma nic wspólnego – jego przyczyną jest zagnieżdżenie się zarodka i złuszczanie się błony śluzowej macicy. Niektóre kobiety czują się, jakby spodziewały się nie dziecka, ale raczej – oceniając objawy – grypy.

Oto najczęstsze pierwsze objawy ciąży:
  • nawrażliwość na zapachy
  • częste wizyty w toalecie (niezwykłe parcie na pęcherz)
  • tkliwość i powiększenie piersi
  • zmiana samopoczucia i łaknienia
  • nudności
  • wymioty
  • zawroty głowy
  • zasłabnięcia
 

Twoje emocje w 1. miesiącu ciąży

Po zapłodnieniu, w ciele kobiety rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, która wyjątkowo sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom.

Bądź więc świadoma, że twoje rozdrażnienie i płaczliwość pojawiające się na przemian ze śmiechem i euforią to nie oznaka słabej kondycji psychicznej, tylko skutki działania hormonów i... nie wstydź się swoich reakcji. Są one całkowicie normalne w ciąży. Zmienność nastrojów najprawdopodobniej odejdzie w zapomnienie wraz z końcem pierwszego trymestru ciąży.

Innym charakterystycznym objawem ciąży jest niezwykła senność. Jej przyczyną jest wzmożony wysiłek całego organizmu. Nie zdajesz sobie sprawy, że pracuje teraz pełną parą. Ciało zużywa niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i – przede wszystkim – rozwój dziecka. A sen dostarcza ci nowej porcji sił. Dlatego nie żałuj go sobie i śpij, ile możesz.
    

Film na 1. miesiąc ciąży


Zapłodnienie komórki jajowej


 

Ważne badania w 1. miesiącu ciąży

To jeszcze czas, kiedy dopiero ewentualnie domyślasz się ciąży. Warto więc zrobić test ciążowy. Są różne rodzaje testów ciążowych, ale jeśli wykonujesz domowy test ciążowy i chcesz uzyskać miarodajny wynik, najpierw dokładnie przeczytaj instrukcję i upewnij się, że test nie jest przeterminowany. Test przeprowadź na porannej próbce moczu.

Pamiętaj, że wynik negatywny nie oznacza jeszcze, że nie jesteś w ciąży – powtórz test ciążowy po kilku dniach. Wynik pozytywny natomiast to znak, że na pewno jesteś w ciąży!

Ważne fakty na temat testów ciążowych:
 • wynik jest prawdziwy w 99 proc., a nie 100.
 • test wykrywa obecność w moczu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) pojawiającego się tylko w ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu. Tuż po samym współżyciu niczego nie wykaże.
 • fałszywe wyniki pozytywne zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe negatywne.
 • wynik negatywny nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było mało hCG. Test należy powtórzyć za kilka dni.
 

Częste pytania w 1. miesiącu ciąży

Dlaczego w ciąży tak ważne jest dostarczanie organizmowi kwasu foliowego?
Czy mogę pić kawę w ciąży?
Jakie pokarmy są teraz zakazane?
Które badania w ciąży są bezpłatne?
Czy naprawdę mdłości to wina hormonów?

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy