dzieci w szkole po wakacjach
fot. Adobe Stock

1 września dzieci mogą wrócić do szkół. Koniec ze zdalną nauką?

Przygotowujemy się na powrót do tradycyjnej formy nauki – zapowiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem pozwala na to wypłaszczająca się krzywa zachorowań na koronawirusa w Polsce. Mniejsza liczba nowych przypadków COVID-19 zachęciła także rząd do zwiększenia liczby dzieci w przedszkolach.
Agnieszka Majchrzak
dzieci w szkole po wakacjach
fot. Adobe Stock
Rządzący z optymizmem patrzą na obecną skalę zachorowań na koronawirusa w naszym kraju. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nawet gdyby jesienią nadeszła druga fala ataku pandemii koronawirusa to mamy dużo więcej doświadczeń i nie będzie zamykać gospodarki w takim stopniu, jak do tej pory. To oznacza, że także dzieci wrócą do szkół?

Jak będzie wyglądać nauka po wakacjach?

Resort edukacji chce, aby od 1 września wróciło do normy funkcjonowanie edukacji i dzieci ponownie zasiadły w ławkach szkolnych.

„Ministerstwo przygotowuje się na wariant, w którym będzie możliwy powrót do tradycyjnej formy nauki" – poinformował szef resortu w Polskim Radiu.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Nie ma likwidacji zdalnego nauczania

Wszystko zależy jednak od tego, czy nie będzie przybywało zachorowań w Polsce na COVID-19. Jeżeli skala codziennych nowych przypadków zakażeń będzie na obecnym poziomie, jest realny powrót do szkół (stan na piątek 3 lipca to 259 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem  przyp.red).

Jednak MEN liczy się z tym, że koniecznością może okazać się powrót do zdalnego nauczania, więc minister Piontkowski nie zlikwiduje tej formy edukacji.

Zwłaszcza gdyby w niektórych województwach wystąpiła większą liczba ognisk zakażeń. Wówczas dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym placówkę będzie mógł zawiesić działalność szkoły ze względu na bezpieczeństwo oraz zdrowie dzieci i nauczycieli.

„My tego nie likwidujemy, tak, aby w razie czego w poszczególnych szkołach czy niektórych regionach była możliwość edukacji na odległość (...) Wydaje się jednak, że w skali całego kraju nie będzie potrzeby powrotu do systematycznej nauki na odległość" – zaznaczył szef MEN.

Optymistyczne dane o liczbie zakażonych koronawirusem

Zdaniem Piontkowskiego obecnie nastąpiło „wypłaszczenie liczby zachorowań, od 200 do 300 zachorowań, wobec 400, w ostatnim okresie". To daje rządowi argument do planowania możliwości powrotu do tradycyjnej formy prowadzenia zajęć w szkołach.

„Przypomnę, że poluzowaliśmy zdecydowaną większość obostrzeń, które wprowadziliśmy po wybuchu epidemii. To poluzowanie nie doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby zachorowań, także poluzowanie w szkołach i przedszkolach" – mówił w wywiadzie szef MEN.

Nauka w maseczkach?

Minister podkreślił, że jeszcze do końca nie wiadomo, jak będzie wyglądała nauka stacjonarna w szkołach po 1 września – czy w reżimie sanitarnym, czy bez żadnych ograniczeń.

„Przygotowujemy się na wariant, w którym będzie możliwy powrót do tradycyjnej formy nauki, do dotychczasowej liczebności klas, grup" – powiedział.

Więcej dzieci w przedszkolach

Piontkowski poinformował, że w tej chwili w przedszkolach poluzowano możliwość tworzenia nieco większych grup dzieci,

„Początkowo mogło w nich być zaledwie 12 osób, teraz dopuszczamy do 18, a być może zwiększymy to do 25. Nie widać jakiejś fali zachorowań w przedszkolach" – mówił. Podkreślił jednak, że od czasu do czasu pojawiają się ogniska zachorowań.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy