Kolejny negatywny test? Te czynniki obniżają płodność [WIDEO]

Jeśli od dłuższego czasu starasz się o dziecko bez upragnionego efektu, sprawdź, czy nie masz za wysokiego cholesterolu, problemów z tarczycą albo któregoś z pozostałych problemów, które mogą źle wpływać na płodność.
Zakłada się, że zdrowa, młoda kobieta może starać się o dziecko przez rok, a kobieta po 35 r.ż. przez 6 miesięcy. Po tym czasie powinna porozmawiać z ginekologiem o problemach z zajściem w ciążę, żeby wykluczyć ewentualną niepłodność lub bezpłodność i dojść do przyczyn bezowocnych starań o dziecko. Tych 10 czynników, z których niektóre są mało oczywiste, może mieć niekorzystny wpływ na płodność – sprawdź, czy nie dotyczą ciebie.

10 rzeczy, które obniżają płodność

Jeśli starasz się o dziecko, zwróć uwagę na:
  • Urządzenia elektroniczne. Wpatrywanie się wieczorami i nocą w ekran telefonu, komputera czy tabletu nie tylko źle wpływa na sen, ale może też szkodzić płodności – sztuczne światło z urządzeń elektronicznych zmniejsza produkcję melatoniny - "hormonu snu" - który reguluje m.in. długość cyklu rozrodczego i chroni komórkę jajową przed wolnymi rodnikami w trakcie owulacji.
  • Cholesterol. Wysoki cholesterol może źle wpływać na płodność, szczególnie, kiedy dotyczy to i ciebie, i twojego partnera.
  • Leki. Niektóre lekarstwa, np. pewna grupa antydepresantów i stabilizatorów nastroju, zwiększają produkcję prolaktyny, która może zaburzać owulację. Jeśli chcesz zajść w ciążę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie leki są bezpieczne, a które mogą wpływać negatywnie na płodność. Dzięki temu możesz znaleźć skuteczne odpowiedniki.
  • Zła dieta. Jeśli w twojej diecie brakuje cynku, witaminy D i B6, zaburzona jest produkcja progesteronu, insuliny i testosteronu. Odstaw śmieciowe jedzenie i zadbaj o zróżnicowaną dietę. Naukowcy odkryli również, że obfite, zdrowe śniadanie, które zaspokaja prawie połowę dziennego zapotrzebowania na kalorie, może pozytywnie wpływać na płodność.
  • Waga. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga, mają wpływ na płodność. Waga przed ciążą ma wpływ na gospodarkę hormonalną w trakcie starań o dziecko. Jeśli masz nadwagę, odchudzaj się mądrze, bo drastyczna utrata wagi może prowadzić do zatrzymania owulacji.
  • Palenie. 13 proc. przypadków niepłodności ma związek z paleniem papierosów. Bierne palenie również wpływa negatywnie na płodność! Kobiety, które przez 6 godzin dziennie przebywają w zadymionych pomieszczeniach, mają o 36 proc. mniejsze szanse na naturalne poczęcie dziecka.
  • Tarczyca. Hormony tarczycy mogą wpłynąć na twoje szanse zajścia w ciążę – i to zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. Zbadaj hormony tarczycy i w razie problemów udaj się do endokrynologa.
  • Stres. Nie od dziś wiadomo, że stres może powodować niepłodność. Dlatego zadbaj o to, by znaleźć czas na relaks i robienie rzeczy, które cię odprężają i sprawiają przyjemność.
  • Choroby dziąseł. Wśród pacjentek klinik leczenia niepłodności więcej kobiet ma problemy z zapaleniem lub krwawieniem dziąseł niż wśród kobiet, które zachodzą w ciążę naturalnie. Wizyta u dentysty przed rozpoczęciem starań o dziecko to dobry pomysł!
Niestety biologia jest bezlitosna: po 32 roku życia płodność się zmniejsza. Jeśli masz powyżej 35 lat i po 6 miesiącach starań nie udało ci się zajść w ciążę, powiedz o tym lekarzowi.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zrób badania na płodność

O tym się mówi