dziwne dolegliwości w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Dziwne dolegliwości w ciąży – które powinny niepokoić?

Niektóre dolegliwości ciążowe są po prostu... dziwne. Na przykład ucisk w gardle, albo niesprecyzowane kłucie w pochwie. Inne dolegliwości są z kolei całkiem zwyczajne. Ale taki świąd skóry w ciąży - może wydawać się dziwny, tymczasem jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Organizm kobiety w ciąży się zmienia, hormony buzują, a tobie doskwiera wiele dolegliwości. Niektóre z nich są zupełnie normalne i często o nich słyszymy: nudności, zgaga, ból piersi. Jednak zdarzają się też takie, które mogą cię zdziwić. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju, dlatego przedstawiamy ci listę 15 dziwnych dolegliwości w ciąży, które mogą - ale nie muszą- dotknąć także ciebie!

Dziwne dolegliwości w ciąży:

  1. ciągłe zmęczenie
  2. swędząca skóra
  3. duszności
  4. ciągłe wymioty
  5. puchnące ręce i nogi
  6. ciągły ból głowy
  7. ból pleców
  8. częstomocz
  9. krwawienie i plamienie
  10. krwawienie z dziąseł
  11. twardy brzuch
  12. dziwne uczucie w pochwie
  13. ból skóry
  14. ból w klatce piersiowej
  15. ucisk w gardle

Lista dziwnych dolegliwości w ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany. O większości objawów słyszałyśmy od naszych mam, babć i są one dla nas naturalne. Niektóre z nich jednak budzą naszą czujność, bo nie wiem, czy pewne symptomy nie powinny zapalać u nas czerwonej lampki. Dziwne dolegliwości w ciąży, które dla kobiet mogą być sporym zaskoczeniem to między innymi swędząca skóra, ból głowy, pleców, krwawienie dziąseł. Zaliczamy do nich również dziwne uczucie w pochwie, ból skóry na brzuchu, w klatce piersiowej oraz ucisk w gardle. Oto lista nietypowych dolegliwości w ciąży:

Nadmierne zmęczenie w ciąży

Niektóre ciężarne budzą się rano i od razu nie mają na nic siły. W pracy zasypiają na stojąco, a po powrocie do domu resztę dnia spędzają, leżąc. Czym spowodowane jest silne zmęczenie? Podczas ciąży organizm zużywa tyle energii, ile alpinista w czasie zdobywania ośmiotysięcznika. W ciele ciężarnej tworzy się skomplikowany system, zaburzona jest równowaga hormonalna, a składniki odżywcze dzielone są na dwoje. Nic więc dziwnego, że przyszła mama pada ze zmęczenia.

Nadmierne zmęczenie zwykle pojawia się na początku ciąży i nie utrzymuje się długo. Mniej więcej w 4. miesiącu siły wracają. Jak sobie pomóc do tego czasu? Warto jak najczęściej wypoczywać (nawet dziesięciominutowa drzemka pozwoli zregenerować siły). Zamiast kawy, pić szklankę wody. Ggdy zmęczeniu towarzyszą omdlenia, duszność, łomotanie serca, należy zgłosić się do lekarza. Zmęczenie to także pierwsza oznaka anemii – choroby często spotykanej u kobiet, które są w ciąży, dlatego konieczne może być zażywanie odpowiednich preparatów witaminowo-mineralnych i zmiana diety na zdrowszą.

Swędząca skóra w ciąży

To częsty problem przyszłych mam. Podczas kolejnych miesięcy ciąży skóra na brzuchu mocno się napina i swędzi. Warto powstrzymać się od drapania. Zamiast tego kilka razy dziennie wmasuj w brzuch nawilżające mleczko lub balsam przeznaczony dla kobiet w ciąży. Nawilżona skóra nie powinna swędzieć. Uciążliwy świąd odczuwany w różnych miejscach może być objawem stanu przedrzucawkowego lub cholestazy ciążowej -  groźnej ciążowej komplikacji – dlatego należy o tej dolegliwości powiedzieć lekarzowi.

Duszności w ciąży

Zazwyczaj duszności występują na początku drugiego trymestru, kiedy pod wpływem hormonów obrzmiewają ścianki naczyń krwionośnych, a mięśnie płuc i oskrzeli lekko wiotczeją. W ostatnim trymestrze duszności mogą być spowodowane naciskiem macicy na przeponę. W ostatnich tygodniach ciąży, kiedy brzuch się nieco opuści, ciężarna odczuwa ulgę.

Jak sobie radzić? Pomoże spokojne oddychanie, nawet jeśli wydaje ci się, że niemal brakuje tchu. Można rozpylić przed twarzą wodę morską – wilgotne powietrze sprawi, że poczujesz ulgę. Jeśli oprócz duszności zaobserwujesz u siebie dodatkowo: przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, zsiniałe wargi i koniuszki palców – skonsultuj to natychmiastowo z lekarzem.

Wymioty od rana do nocy

Nudności towarzyszą co drugiej przyszłej mamie i choć zazwyczaj kończą się po pierwszych 12 tygodniach, czasem utrzymują się nawet do końca ciąży. O wiele częściej nudności odczuwają kobiety cierpiące na chorobę lokomocyjną i te, których ciąża była nieplanowana (wymioty bardzo często są skutkiem stresu). By sobie pomóc, jedz często, ale małe porcje. W ten sposób nie podrażniasz żołądka. Zanim wstaniesz z łóżka, sięgnij po krakersa, banana albo kawałek suchej bułki. Pij jak najwięcej, aby uniknąć odwodnienia. Najlepsza jest zwykła woda, możesz dodać do niej szczyptę startego imbiru (działa przeciwwymiotnie). Jak najwięcej wypoczywaj. Jeśli wymiotujesz więcej niż dwa, trzy razy dziennie, chudniesz, wymiotom towarzyszy ból brzucha albo gdy nadal wymiotujesz, mimo zmiany diety i trybu życia – zawiadom o tym lekarza. Być może cierpisz na niepowściągliwe wymioty ciężarnych.

Puchnące nogi i ręce 

Kostki, stopy i dłonie puchną, ponieważ gromadzi się w nich woda. Obrzęki zazwyczaj nie świadczą o niczym groźnym. Najczęściej pojawiają się wieczorem, w ciepłe dni, albo po wysiłku. By czuć się lepiej – pij jak najwięcej wody, bo choć brzmi to paradoksalnie, to właśnie ona pomoże ci ustrzec się opuchlizny na ciele. Jak najwięcej odpoczywaj, leżąc, najlepiej z uniesionymi nogami. Zawiadom lekarza, jeśli obrzęki są znaczne i dotyczą nie tylko rąk i nóg, ale także innych części ciała. Zrób to także, jeśli budzisz się już opuchnięta. Zdarza się bowiem, że obrzęki zwiastują stan przedrzucawkowy.

Ciągły ból głowy

Winę za ból i zawroty głowy ponoszą ciążowe hormony albo zbyt niskie ciśnienie krwi. Choć zazwyczaj lekki ból albo zawroty głowy w ciąży nie są powodem do niepokoju, nigdy ich nie lekceważ. Mogą być oznaką nadchodzącego omdlenia.Być może ulgę przyniesie ci delikatny masaż skroni, zimny okład na czoło albo po prostu pochylenie głowy do przodu. Można się też położyć, unosząc stopy tak, by były nieco wyżej niż głowa, np. oprzyj je na zwiniętym kocu lub poduszce. Jeśli nie pomogą naturalne metody, w ostateczności, sięgnij po tabletkę z paracetamolem. Zgłoś się do lekarza, jeśli bóle głowy pojawią się w ostatnim trymestrze albo gdy towarzyszy im ból w podbrzuszu czy problemy z widzeniem (mroczki przed oczami albo ciemne plamy np. przy wstawaniu). To mogą być oznaki zatrucia ciążowego. Absolutnie nie bagatelizuj ich.

Ból pleców

Maluszek rośnie, a twój kręgosłup musi udźwignąć ten ciężar. Stawy w dole kręgosłupa zaczynają się rozluźniać, by ułatwić przejście dziecka podczas porodu, a to zaburza twoją równowagę. Aby ją utrzymać, odchylasz się do tyłu, co powoduje jeszcze większy ból kręgosłupa. Ból pleców to dobry powód, by zapisać się na jogę albo na gimnastykę w wodzie. Regularnie ćwicz i nie objadaj się. Unikaj długiego stania oraz siedzenia w jednej pozycji. Pomoże ci też, jeśli będziesz spać na boku, a między nogi włożysz niewielką poduszkę.

Ciągła potrzeba oddawania moczu 

Rosnąca macica uciska pęcherz, a to sprawia, że czujesz częstszą potrzebę oddawania moczu. W dodatku ciążowe hormony sprawiają, że mięśnie krocza stają się bardziej wiotkie, a to sprawia, że czasem rzeczywiście możesz odczuć wstydliwą wilgoć. Kilka razy w ciągu dnia ćwicz mięśnie krocza (inaczej nazywane też mięśniami Kegla). Naprzemiennie napinaj je, tak jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu, i rozluźniaj. Podczas jednej sesji wykonuj ok. 40 takich ćwiczeń. Jeśli zaś podczas siusiania czujesz pieczenie albo ból w pochwie. Takie objawy mogą oznaczać infekcję pochwy, niebezpieczną zarówno dla mamy, jak i dla maluszka.

Krwawienie w ciąży

Krwawienie może pojawić się na różnych etapach ciąży. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu plamienie może być spowodowane zagnieżdżaniem się jajeczka w macicy albo lekkimi niedoborami hormonalnymi. Czasem jednak krwawienie jest objawem problemów z łożyskiem, oznaką nadżerki, skutkiem przedwczesnych skurczów macicy albo przemęczenia. W ostatnich dniach ciąży małe nitki krwi mogą świadczyć o rozwieraniu się szyjki macicy i nadchodzącym porodzie. Jak najwięcej wypoczywaj na leżąco, a jeśli lekarz zaleci – do porodu powstrzymaj się od seksu.

Zawiadom lekarza, jeśli podczas ciąży wystąpi nawet niewielkie krwawienie. Choć często plamienie nie świadczy o niczym niepokojącym, to jednak zawsze wymaga konsultacji ginekologa. Uważnie obserwuj krwistą wydzielinę, ponieważ ginekolog na pewno zapyta cię o jej kolor, zapach i ilość. Kiedy krwawienie jest obfite, ma silny zapach albo towarzyszy mu ból brzucha, jak najszybciej jedź do szpitala.

Krwawiące dziąsła

Około 4. miesiąca ciąży możesz zauważyc, że coś dziwnego dzieje się z twoimi dziąsłami. Krwawienie dziąseł w ciąży podczas mycia zębów to częste zjawisko, towarzyszy mu czesto opuchlizna, ból i zaczerwienienie. Wszystko przez hormony i zwiększone ukrwienie naczyń krwionośnych. Co robić? Używaj miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty do zebów dla wrażliwych dziąseł. Odwiedź dentystę, ponieważ nieleczone stany zapalne zębów w ciąży mogą prowadzić do szeregu komplikacji, z przedwczesnym porodem włącznie.

Twardy brzuch w ciąży

Po 20. tygodniu ciąży macica zaczyna przygotowywać się do porodu, kurcząc się i napinając. To tzw. skurcze przepowiadające (inaczej: skurcze Braxtona-Hicksa). Mogą pojawić się w drugiej połowie ciąży. Zazwyczaj trwają około 30 sekund i nie bolą. Czasem trudno odróżnić je od nieprawidłowej przedwczesnej czynności skurczowej macicy, dlatego nigdy ich nie lekceważ i powiedz lekarzowi prowadzącemu, że je odczuwasz. Przede wszystkim zacznij prowadzić spokojniejszy tryb życia. Nie podbiegaj do autobusu, unikaj przemęczania się (zrezygnuj ze zmywanie podłóg, mycia okien). Jeśli ból brzucha nie mija, a skurcze stają się regularne i coraz mocniejsze, natychmiast jedź do szpitala.

Dziwne uczucie w pochwie

Dziwne uczucie w pochwie w ciąży może być spowodowane obrzękiem tkanek pochwy – w organizmie kobiety ciężarnej rośnie objętość krwi, a część z niej trafia do macicy. Pochwa jest więc lekko napęczniała krwią, co może skutkować lekkim obrzękiem. Będąc w ciąży, możesz odczuwać kłucie w pochwie, objaw ten występuje na różnych etapach ciąży. Zazwyczaj jest to normalne, ma to związek ze skurczami przepowiadającymi (przygotowują one twoje narządy rodne do porodu). Taka przypadłość najczęściej towarzyszy kobiecie około 37. tygodnia ciąży – wtedy właśnie narządy rozciągają się i obkurczają, co jest związane ze swojego rodzaju „próbą” przed porodem. Pamiętaj również, że główka dziecka napiera wtedy na szyjkę macicy. Są jednak przypadki, w których objaw ten powinien zacząć cię niepokoić – mowa tutaj o sytuacji, w której towarzyszy temu duży ból. Jeśli dodatkowo pojawiły się: gorączka, omdlenia, silne mdłości lub krwawienie – niezwłocznie powinnaś udać się na izbę przyjęć i skonsultować to z lekarzem.

Dziwne uczucie w pochwie w ciąży może być spowodowane zwiększeniem ilości wydzieliny – związane jest to z nadmiarem progesteronu oraz estrogenu.

Ból skóry na brzuchu 

Na końcowym etapie ciąży, gdy obwód brzucha szybko się zwiększa, może towarzyszyć temu ból skóry. Skóra i tkanki podskórne rozciągają się, a przecież znajdują się w nich zakończenia nerwowe. Są podrażnione, co jest powodem dolegliwości. Jeśli jednak ból zlokalizowany jest głębiej – powinnaś skonsultować to z ginekologiem.

Pomiędzy drugim a trzecim trymestrem rośnie ryzyko przedwczesnego odklejenia się łożyska. Towarzyszy temu ból pleców, ale również uczucie naciągniętej skóry na brzuchu – wtedy również powinnaś powiedzieć o tych objawach lekarzowi.

Ból w klatce piersiowej 

Często powodem bólu w klatce piersiowej w ciąży są zmiany, które zachodzą w ciele kobiety podczas tego okresu: powiększanie się piersi, ucisk przepony ze względu na powiększającą się macicę. Przyczyną bólu w tej okolicy może być również refluks żołądkowo-przełykowy. Powiększająca się macica naciska na żołądek, a to z kolei sprzyja temu, że kwasy łatwiej przedostają się do przełyku. Ból w klatce piersiowej może mieć również związek ze stresem. Warto obserwować, czy ból między piersiami nie występuje w momentach zdenerwowania – może to być nerwicowe kłucie w mostku w czasie ciąży. Z kolei ból przepony w ciąży spowodowany jest tym, że macica jest powiększona i uciska narządy wewnętrzne, te następnie przemieszczają się do góry i uciskają przeponę.

Dodatkowo, przyczynami uczucia kłucia w mostku lub bólu w mostku w czasie ciąży mogą być schorzenia takie, jak u innych osób: schorzenia kardiologiczne, układu ruchu lub problemy z układem pokarmowym.

Ucisk w gardle

Powodem ucisku w gardle w ciąży może być również stres. Ucisk w gardle oraz inne nieprzyjemne objawy takie jak odbijanie, pieczenie lub zwracanie niewielkich ilości gorzkawego płynu mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym. W trakcie ciąży u kobiety jest wysokie stężenie progesteronu, przez co mięśnie przewodu pokarmowego są nieco bardziej zwiotczałe. To powoduje, że pokarm cofa się z żołądka do dolnej części przełyku. Pamiętaj również, że twoja macica się powiększa i powoduje ucisk na żołądek od dołu, przez co treść pokarmowa może się cofać. Nie powinno się natomiast bagatelizować silnego, nagłego bólu, a także takiego, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Rabat do 30% na odzież i obuwie
Rabat do 30% na odzież i obuwie
Rabat rosnący wraz z ilością p... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do 30% na odzież i obuwie
Online

Rabat rosnący wraz z ilością produktów w Twoim koszyku! -20% za zakup min. 2 produktów. -25% za zakup min. 3 produktów. -30% za zakup min. 4 produktów. Rabat obowiązuje na wybrane produkty. Promocja dostępna w sklepie internetowym. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
do -25% w sklepie basiclab.shop
do -25% w sklepie basiclab.shop
Rabat na wszystko dostępny na... więcej»
Zobacz
+
do -25% w sklepie basiclab.shop
Online

Rabat na wszystko dostępny na www.basiclab.shop. Promocje nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
-20% na cały asortyment
-20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment m... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment marki Awesome Cosmetics. Oferta i szczegóły dostępne na awesomecosmetics.eu

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA