kobieta, mama, ciąża

Czy to normalne w ciąży - 10 dziwnych dolegliwości

Ciąża to nie choroba. W takim razie dlaczego czasem czujesz się tak fatalnie? Zobacz, co powinno cię zaniepokoić, a co niekoniecznie. Oto 10 najczęstszych dylematów.
kobieta, mama, ciąża

W ciąży jestem taka zmęczona

Już kiedy budzę się rano, nie mam na nic siły. W pracy zasypiam na stojąco, a po powrocie do domu resztę dnia spędzam na sofie lub w fotelu. Iwona, 10. tydzień ciąży

Dlaczego tak się dzieje? Podczas ciąży twój organizm zużywa tyle energii, ile alpinista w czasie zdobywania ośmiotysięcznika. W twoim ciele tworzy się skomplikowany system, szaleją hormony, a składniki odżywcze dzielone są na dwoje. Nic więc dziwnego, że po prostu padasz ze zmęczenia. Na szczęście ten stan nie trwa długo. Mniej więcej w 4. miesiącu wreszcie poczujesz, że siły wróciły!
Jak sobie pomóc? Pobłażaj sobie. Nawet dziesięciominutowa drzemka pozwoli ci zregenerować siły. Zamiast kawy wypij szklankę wody. Nie odmawiaj sobie krótkiego odpoczynku w pracy. Od kilku chwil twojego nicnierobienia firma się nie zawali.
Zgłoś się do lekarza... gdy zmęczeniu towarzyszą omdlenia, duszność, łomotanie serca. Zmęczenie to także pierwsza oznaka anemii – choroby często spotykanej u kobiet, które są w ciąży.

Zobacz też: Oblicz tydzień ciąży
Redakcja poleca: Dolegliwości w ciąży [LIVECZAT z ekspertem]
Co robić, aby nie dopadły cię typowe dolegliwości ciążowe, jak nudności i wymioty oraz bóle kręgosłupa i obrzęki nóg? Zobacz nasz film, w którym ekspert, ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk odpowie na wiele problemów nękających przyszłe mamy.

W ciąży swędzi mnie skóra

Ciągle się tylko drapię i drapię po brzuchu. Wieczorem nie mogę zasnąć przez to irytujące uczucie. Już mam tego dosyć! Dorota, 24. tydzień ciąży

Dlaczego tak się dzieje? To popularny problem przyszłych mam. Podczas kolejnych miesięcy ciąży skóra na brzuchu się mocno napina i swędzi.
Jak sobie pomóc? Próbuj powstrzymać się od drapania. Zamiast tego kilka razy dziennie wmasuj w brzuch nawilżające mleczko lub balsam przeznaczony dla kobiet w ciąży. Nawilżona skóra nie powinna swędzieć.
Zgłoś się do lekarza... jeśli swędzi nie tylko brzuch, ale całe ciało. Uciążliwe swędzenie skóry na ciele może być objawem stanu przedrzucawkowego, groźnej ciążowej komplikacji.

W ciąży często jest mi duszno

Od kiedy zaczęłam czwarty miesiąc, nie mogę głęboko odetchnąć. Boję się, że z tego powodu być może nie dostarczam dziecku dostatecznie dużo tlenu. Marta, 30. tydzień ciąży

Dlaczego tak się dzieje?
Zazwyczaj duszności występują na początku drugiego trymestru, kiedy pod wpływem hormonów obrzmiewają ścianki naczyń krwionośnych, a mięśnie płuc i oskrzeli lekko wiotczeją. Natomiast w ostatnim trymestrze duszności mogą być spowodowane naciskiem macicy na przeponę. Na szczęście w ostatnich tygodniach, kiedy brzuch się nieco opuści, poczujesz ulgę.
Jak sobie pomóc? Spokojnie oddychaj, nawet jeśli wydaje ci się, że niemal brakuje ci tchu. Możesz też rozpylić przed twarzą wodę morską. Wilgotne powietrze sprawi, że poczujesz ulgę.
Zgłoś się do lekarza... i to jak najszybciej, jeśli oprócz duszności zaobserwujesz u siebie dodatkowo: przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, zsiniałe wargi i koniuszki palców.

Poznaj: Przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży

Doładuj
Przeładuj