GRY
 
 

10 rzeczy, które dziecko robi, będąc w twoim brzuchu, mamo! [WIDEO]

Jesteś w ciąży i często zastanawiasz się, co teraz robi twoje maleństwo w brzuchu? Śpi, uśmiecha się, ssie kciuk a może nasłuchuje? Zobacz, co teraz może robić dziecko w twoim łonie?

W każdym tygodniu ciąży dziecko w twoim brzuchu uczy się robić nowe rzeczy. Otwiera oczy, uśmiecha się, ssie kciuk i łapie za pępowinę. Zobacz, kiedy i dlaczego maluszek będzie nadmiernie aktywny a kiedy możesz spodziewać się pierwszego kopniaka w brzuch?

10 rzeczy, które pokazują rozwój dziecka w brzuchu mamy:


Co robi maluszek podczas 9 miesięcy ciąży w brzuchu mamy?
  • Degustuje

Smaki docierają do dziecka przez płyn owodniowy. Najbardziej wyczuwalne są te najbardziej charakterystyczne, jak np. czosnek, imbir. Od 14. tygodnia ciąży dziecko zaczyna kształtować swoje preferencje smakowe i zwykle chętniej połyka słodki płyn aniżeli gorzki. Często po zjedzeniu czekolady (słodyczy) wzrasta aktywność maluszka w brzuchu.

  • Słyszy

W pełni wykształcone ucho wewnętrzne dziecka jest już w 24. tygodniu ciąży. Jednak dziecko słyszy już pod koniec I trymestru, czyli w 12. tygodniu ciąży. Pierwsze rzeczy, które słyszy to: bicie serca mamy i bulgotanie jelit mamy. Potem słyszy już inne dźwięki, takie jak głos mamy, muzyka puszczona w domu.

  • Otwiera oczy

Od około 28. tygodnia ciąży nie jest w stanie jeszcze zobaczyć wiele, ale na pewno reaguje na światło. Okazuje się, że promienie słoneczne docierają do płodu i maluch odwraca się do nich tyłem, jeśli światło jest zbyt rażące.
Od około 33. tygodnia ciąży źrenice nienarodzonego dziecka zwężają się i rozszerzają w zależności od natężenia światła.

  • Oddycha

Pępowina zapewnia dziecku stały dopływ tlenu. Od około 8. tygodnia ciąży zaczyna trenować ruchy pozwalające na "złapanie oddechu" i doskonali dalej tę umiejętność do czasu porodu.

  • Robi siku

Pod koniec 12. tygodnia ciąży połykany przez maleństwo płyn owodniowy jest trawiony, filtrowany przez nerki a następnie mocz trafia z powrotem do macicy.

  • Uśmiecha się

Niezwykle rzadko, ale zdarza się uchwycić uśmiech dziecka podczas badania USG. Ten niesamowitą minę możesz zobaczyć u swojego maluszka od 25. tygodnia ciąży na ultrasonografie.

  • Czka

Czkawka u płodu może pojawić się po raz pierwszy już w 10. tygodniu ciąży. Jednak mama może poczuć ją znaczniej później, od 23. tygodnia ciąży.

  • Płacze

Naukowcy są zdania, że dziecko płacze w łonie matki. Badacze dowiedli, że dziecko marszczy nosek i drży mu dolna warga, co jest charakterystyczne podczas płaczu.

  • Rusza się

Naukowcy twierdzą, że już 8. tygodniowy zarodek wykonuje pierwsze ruchy. Mama zaczyna odczuwać ruchy maleństwa między 16. a 20. tygodniem ciąży. W 32. tygodniu ciąży kobieta może doliczyć się ok. 90 ruchów w ciągu 12 godzin u aktywnego maluszka.

  • Bawi się

Maluch potrafi chwytać za pępowinę, oraz ssać kciuk. W ostatnim trymestrze, od 33. tygodnia ciąży dziecko może odpowiedzieć ci kopniakiem na twoje zaczepki polegające na delikatnym uciskaniu brzucha.

Polecamy:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie