Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

Błędy wychowawcze rodziców, takie jak np. okłamywanie, przekupywanie dziecka, trzymanie pod kloszem, skutkują efektem przeciwnym do zamierzonego. W ten sposób wcale nie chronimy dziecka i nie wpływamy na jego stosowne zachowanie, ale uczymy kombinowania, nieuczciwości i bezradności.
Błędy wychowawcze popełniane przez rodziców mogą powodować, że dzieci zaczynają zachowywać się niewłaściwie. Dostrzegasz, że twój kilkulatek jest coraz bardziej kapryśny, nieposłuszny, a do tego kłamie? Może to efekt błędów, które popełniasz nieświadomie. Zdradzamy, jakie są najczęstsze błędy wychowawcze rodziców. Jeśli dotyczą ciebie, zacznij pracować nad sobą jak najszybciej, a wtedy zauważysz też zmianę w zachowaniu twojego dziecka.

Błędy wychowawcze rodziców

Zbyt często oczekujemy od dzieci, że będą wszystko rozumiały i pamiętały. Tymczasem nasze pociechy są dopiero na początku swojej drogi i dopiero uczą się norm. To rolą rodzica jest ustalenie granic i pokazanie jasnych zasad, w innym wypadku maluch może czuć się zagubiony.

Uważasz, że wszystko robisz dobrze? Warto uczciwie spojrzeć na swoje zachowanie i pomyśleć, czy to nie ono wpływa niekorzystnie na dziecko. Sprawdź, czy któreś z tych błędów wychowawczych masz na swoim sumieniu:

1. Okłamywanie dziecka

Zdarza ci się rzucić: „Jeszcze wrócimy kupić tę zabawkę”? Kłamstwo wymyślone na poczekaniu może nakłonić malucha do współpracy, ale to chwilowe rozwiązanie. Jeśli nie chcesz paść ofiarą własnych kłamstw, lepiej mów dziecku prawdę.

2. Grożenie dziecku

Straszysz dziecko słowami: „Jak będziesz niegrzeczny, baba cię zabierze”? Groźby bez pokrycia uczą je, że nigdy ich nie zrealizujesz. Powiedz dziecku, co robi źle i daj szansę na poprawę zachowania. Poinformuj, co się stanie, jeśli się nie poprawi i bądź konsekwentna.

3. Przekupywanie dziecka

Obiecujesz: „Jeśli wszystko zjesz, dostaniesz czekoladę”? Metoda skuteczna, ale tylko chwilowo. Dziecko w ten sposób uczy się, że to ono może stawiać warunki.

4. Łamanie własnych zasad

Na przykład: „W domu nie jemy słodyczy”. Dziecku nie pozwalasz, ale sama chętnie po nie sięgasz? Maluchowi trudno jest zrozumieć, dlaczego ciebie nie obowiązują zakazy.

5. Utrata kontroli i krzyk

Wybuchasz czasem: „Znowu jesteś niegrzeczny!”? Masz wrażenie, że krzyk działa? To tylko chwilowy efekt. Ochłoń i na spokojnie porozmawiajcie. Bądź łagodna, ale stanowcza.

6. Brak konsekwencji rodzica

Mawiasz: „Kupię, tylko już przestań płakać”? Nie bój się dziecku odmawiać, nie ma w tym nic złego. Konsekwencja to podstawa! Pamiętaj jednak, by stawiać dziecku realne wymagania.

7. Brak rozmowy

Twoje dziecko często słyszy: „poczekaj”, „nie teraz”, „za chwilę”, „nie mam czasu”? Naucz je, że są sytuacje, w których musi poczekać. Znajdź też czas tylko dla dziecka. Zorganizuj go tak, by nikt wam nie przeszkadzał.

8. Brak życzliwości

Wołasz: „Daj kurtkę i buty” i nie dodajesz słowa „proszę”? Prosta komunikacja jest jasna dla dziecka, z czasem maluch tak zaczyna komunikować się z innymi. Naucz malca magicznych słów i pokaż, jaką mają moc. Bądź dobrym przykładem.

Zobacz także: Zwroty, które wzmacniają w dziecku poczucie własnej wartości

9. Chowanie dziecka pod kloszem

Często panikujesz: „Zejdź z tego, bo spadniesz!”? Daj dziecku więcej swobody i pozwól podejmować decyzje. Pozwól poznawać świat, eksperymentować i uczyć się na własnych błędach.

10. Wyręczenie dziecka

Mówisz: „Zrobię to za ciebie”? Wykonywanie obowiązków za dziecko kształtuje w nim wyuczoną bezradność. Nawet małe dzieci mogą mieć swoje obowiązki.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy