GRY
 
 

10 pytań o to, ile powinno spać dziecko

Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

sen dziecka, niemowlę, noworodek
fot. Fotolia

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen?

To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Czy budzić dziecko do karmienia?

Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach:
  • gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny.
  • gdy dziecko słabo przybiera na wadze
  • gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Ile powinien spać noworodek?

Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata.

Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam?

Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć.

Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy?

Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci szybciej uczą się spania w nocy, inne wolniej. Trzeba w tym niemowlęciu pomóc. Jeśli w nocy obudzi się, można je nakarmić, zmienić mu pieluszkę i przytulić. Wszystkie te czynności najlepiej wykonywać przy przyciemnionym świetle, spokojnie, nie nerwowo. I absolutnie się z malcem nie bawić. Za to w dzień powitać go radosnym „dzień dobry”, dużo się bawić i nie pozwolić na ciągłe spanie!

Doładuj
Przeładuj