sen dziecka, niemowlę, noworodek
fot. Fotolia

10 pytań o to, ile powinno spać dziecko

Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.
sen dziecka, niemowlę, noworodek
fot. Fotolia

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen?

To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Czy budzić dziecko do karmienia?

Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach:
  • gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny.
  • gdy dziecko słabo przybiera na wadze
  • gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Ile powinien spać noworodek?

Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata.

Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam?

Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć.

Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy?

Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci szybciej uczą się spania w nocy, inne wolniej. Trzeba w tym niemowlęciu pomóc. Jeśli w nocy obudzi się, można je nakarmić, zmienić mu pieluszkę i przytulić. Wszystkie te czynności najlepiej wykonywać przy przyciemnionym świetle, spokojnie, nie nerwowo. I absolutnie się z malcem nie bawić. Za to w dzień powitać go radosnym „dzień dobry”, dużo się bawić i nie pozwolić na ciągłe spanie!

Mój trzymiesięczny synek budzi się w nocy co godzinę i chce jeść. Jestem już bardzo zmęczona.

Jeśli synkowi wystarcza w dzień ssanie piersi co kilka godzin, za to w nocy domaga się jej bez przerwy, przyczyną kłopotów nie jest głód. Może ma lekki sen i budzi się, gdy tylko czuje, że jest sam. Spróbuj przetrzymać go chwilę i nie przychodź od razu, gdy się obudzi. Jeśli to nie pomaga, może spróbuj spać z dzieckiem w jednym łóżku?

Jak układać dziecko do snu: na pleckach, brzuszku czy na boku?

Najlepiej na pleckach lub na boku. Koniecznie bez poduszeczki – maluszkowi nie jest ona potrzebna. Natomiast pozycję na brzuszku lekarze odradzają ze względu na niebezpieczeństwo tzw. śmierci łóżeczkowej. Jeśli jednak maluszek upiera się przy spaniu na brzuszku, kup specjalne urządzenie, tzw. monitor oddechu. Gdyby dziecko nie oddychało przez około 20 sekund, włączy się alarm i będziesz mogła mu pomóc.

Zobacz, jak układać niemowlę do snu.

Przez część nocy synek śpi spokojnie, a potem strasznie się wierci, nawet płacze. Czy powinnam go budzić?

Nie. Najprawdopodobniej maluszkowi coś się wtedy śni. Dziecko, podobnie jak dorosły, ma różne fazy snu. W tzw. śnie głębokim mózg przetwarza i zapamiętuje informacje, które dotarły do niego w czasie, gdy dziecko było aktywne. Nie ma potrzeby go budzić, nawet jeśli wierci się lub popłakuje.

Sprawdź, co oznacza dziwne zachowanie dziecka podczas snu.

Moja dziesięciomiesięczna córeczka bawi się prawie do godziny 23. Co robić?

Jeśli córeczka chodzi o tej porze spać, to zapewne też późno wstaje. Przede wszystkim trzeba zmienić jej tryb życia: budzić coraz wcześniej i wcześniej układać do snu. A wieczorem koniecznie wyciszyć mieszkanie: wyłączyć telewizor, zasłonić okna, zgasić światło. Można przytulić córkę, pokołysać, zaśpiewać jej kołysankę i... uśpić ją.

Czy niemowlęciu, które śpi 10 godzin w ciągu doby, można podać środki ułatwiające zasypianie?

Nie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile godzin w ciągu doby dziecko powinno spać. Jedno potrzebuje więcej snu, inne mniej. Jeśli prawidłowo się rozwija, wszystko jest w porządku. Warto jednak uatrakcyjnić dzień, tak by wieczorem maluszek był zmęczony. Wszelkie środki uspokajające, nawet ziołowe, chociaż są dostępne w aptece bez recepty, wolno podawać tylko na zlecenie lekarza.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy