mama, karmienie piersią, niemowlę

10 rad by długo mieć pokarm

Aby z powodzeniem karmić piersią uwierz w siebie i przestrzegaj kilku zasad, a przezwyciężysz wszystkie trudności – przekonuje konsultant laktacyjny Elżbieta Bartha.
mama, karmienie piersią, niemowlę

Marzy Ci się sukces w karmieniu piersią? To możliwe! Najważniejsze, byś uwierzyła w siebie i przestrzegała kilku zasad, a przezwyciężysz wszystkie trudności.
Krótki urlop macierzyński, codzienny pośpiech i nadmiar obowiązków nie sprzyjają karmieniu piersią. Można jednak utrzymać laktację nawet przez dwa lata po porodzie – jak zalecają specjaliści w dziedzinie żywienia dzieci. Systematycznie, cierpliwie, małymi krokami możesz wiele osiągnąć. Skorzystaj z naszych rad.

1. Nie rozstawaj się z noworodkiem

Moment, gdy tuż porodzie osuszony i nagi trafia w Twoje ramiona, jest najlepszym czasem na przystawienie go do piersi. Pierwsze karmienia stymulują wydzielanie dwóch ważnych hormonów – prolaktyny (odpowiedzialnej za produkcję pokarmu i relaksującej kobietę) i oksytocyny (powodującej wypływ pokarmu z piersi i ułatwiającej zachowania macierzyńskie).
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od piersi? Poznaj sposoby mam – film
Nikt nie rozumie matki tak jak druga matka, dlatego warto posłuchać doświadczeń, którymi dzielą się z nami 3 młode mamy. Sprawdź, jak poradziły sobie z odstawianiem dziecka od piersi.

2. Ucz się od położnych

Wykorzystaj pobyt w szpitalu na naukę prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Za każdym razem spytaj, czy dziecko ssie prawidłowo, poproś o wskazówki, wypróbuj różne pozycje.

3. Karm co najmniej osiem razy na dobę

Przystawiaj malucha tak często, jak tego chce (także w nocy) i wtedy, gdy Twoje piersi są przepełnione. Pozwól mu opróżnić jedną pierś, potem zaproponuj drugą. Kolejne karmienie rozpocznij od tej, która była ostatnia. Niektóre dzieci potrzebują 10-15 minut, by się najeść, inne – ponad pół godziny. I jest to normalne.

4. Nie dawaj dziecku smoczka

Nie stosuj też kapturków ochronnych na brodawki, bo zakłócają one mechanizm ssania. Jeśli musisz podać maluchowi odciągnięty pokarm, zrób to za pomocą kubeczka, a nie butelki.

5. Odciągaj pokarm

Opróżniaj piersi przy nawale mlecznym i by pobudzić laktację. Rób to regularnie, jeśli jesteś rozdzielona z dzieckiem, a także gdy musisz wcześnie wrócić do pracy.

6. Nie dopajaj malucha

Pokarm zawiera wystarczającą ilość wody (w czasie upałów wystarczy częściej karmić). Słodkie herbatki i woda z glukozą odbierają apetyt. Jeśli maluch mniej zje, Twoje piersi wytworzą mniej mleka.

7. Nie myj brodawek mydłem

Są one natłuszczane i dezynfekowane przez wydzielinę gruczołów, które znajdują się na otoczce, a potem przez siarę. By nie zmywać tych cennych substancji i nie wysuszać skóry, myj piersi samą wodą.

8. Noś wygodny biustonosz

Powinien być z naturalnego włókna, przewiewny, na szerokich ramiączkach, dobrze podtrzymujący piersi. Obcisłe biustonosze, z fiszbinami mogą powodować zastój pokarmu. Odpinane miseczki pozwalają dyskretnie karmić w każdej sytuacji.

9. Wybierz dobrego pediatrę

Weź pod uwagę jego stosunek do karmienia piersią. Niestety, wielu lekarzy przenosi zasady karmienia sztucznego na karmienie naturalne. Prowadzi to do szybkiego dokarmiania dziecka, a w konsekwencji do wczesnego odstawienia go od piersi.

10. Korzystaj z rad innych mam

Jeśli mają one dobre doświadczenia, spotkania z nimi są bardzo pomocne. Takie szanse stwarzają np. grupy wsparcia zorganizowane przy poradniach laktacyjnych.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy