Niegrzeczne dziecko
fot. fotolia

10 rzeczy, które świadczą o złym wychowaniu dzieci – na pewno?

Tak myślałam, zanim zostałam mamą. Teraz już nikogo nie osądzam.
Marta Kabulska
Niegrzeczne dziecko
fot. fotolia
Kiedyś z łatwością przychodziło mi ocenianie rodziców, których dzieci się źle zachowywały, były niegrzeczne. Myślałam sobie: „Oni nie wiedzą, jak wychować własne dziecko”.

Teraz jestem przekonana, że były to normalne dzieci, wychowujące się w normalnych rodzinach. 

Oto 10 rzeczy, które dla wielu świadczy o złym wychowaniu dziecka, póki sami nie zostaną rodzicami. 
 1. Wybuchy gniewu. Dziecko, które płacze i krzyczy w miejscu publicznym, niczym magnes przyciąga wzrok otoczenia. „Co jest z tą matką, że nie potrafi poradzić sobie z własnym dzieckiem?” - myślałam.
 2. Jęczenie i marudzenie. Ciekawa jestem, ile razy prosiłam moje dzieci: „Przestań jęczeć, bo nic nie rozumieniem, kiedy mówisz do mnie takim głosem”. 
 3. Nie odpowiadanie, gdy ktoś do nich mówi. Wiele dzieci nie odpowiada, jeśli uzna, że nie ma nic do powiedzenia. Inne odpowiadają w myślach, nie fatygując się otwieraniem ust :) Powtarzanie im, że to niegrzeczne milczeć, gdy koś je o coś pyta, zupełnie nie działa.
 4. Hałasowanie. Niektóre dzieci nie kontrolują głośności dźwięków, które z siebie wydają. Nawet gdy nie krzyczą, mówią podniesionym głosem. Czasem mam wrażenie, że nawet ich szepty są głośne. 
 5. Kłamstwa. Dzieci mają bujną wyobraźnię i często konfabulują. Wielu dorosłych dziwiło się, jak wychowałam dziecko, gdy córka np. na pytanie o to, kto ją tak uczesał, mówiła, że zrobiła to ciocia żyrafa. Gorzej było, gdy w przedszkolu na pytanie, jak zrobiła sobie siniaka, wyjaśniła, że tata jej to zrobił (co oczywiście nie miało nic wspólnego z prawdą).
 6. Chodzenie późno spać. Są dzieci, których za nic nie zaciągniesz wcześnie do łóżka, a nawet jeśli jakimś cudem ci się to uda, będą leżały w nim, śpiewały, bawiły się, a i tak wcześnie nie zasną. 
 7. Obrażanie się. Co za niegrzeczne dziecko stroi takie fochy? A która z dorosłych kobiet ich nie ma?
 8. Dłubanie w nosie. Wiedzą, że nie powinny, a już z pewnością nie w miejscu publicznym, mimo to nie potrafią się powstrzymać i wciąż to robią. Jeśli przeszkadza ci to tak bardzo u dziecka, popatrz na kierowców, którzy siedzą w samochodach ,czekając na zielone światło :)
 9. Jedzą z otwartymi ustami.
  - Glam, glam, glam
  - Proszę, jedz z zamkniętymi ustami.
  10 sekund później
  - Glam, glam, glam
  - Kochanie? PROSZĘ, jedz z zamkniętymi ustami.
  10 sekund później
  - Glam, glam, glam
  - Skarbie, zamknij usta, gdy jesz. 
  10 sekund później
  - Glam, glam, glam
  - Kochanie, mówię poważnie, musisz pozbyć się nawyku jedzenia z otwartymi ustami. Co będzie, gdy pójdziesz do kogoś i zaczniesz tak jeść? 
  - Nie jem tak u innych.
  - Więc proszę, nie jedz tak również we własnym domu. Nikt nie ma ochoty słuchać, jak przeżuwasz swoje płatki śniadaniowe.
  10 sekund później
  - Glam, glam, glam
  Zupełnie jakbym mówiła do ściany.
 10. Wszystkie inne obrzydliwe rzeczy, które robią małe dzieci. Jedne rzucają wszędzie brudne skarpetki, inne liżą poręcze, jeszcze inne pokazują języki. Paleta obrzydliwych dziecięcych zachowań jest bardzo bogata.
Uczymy je, tłumaczymy, że tak nie wolno. Czy to działa? Niestety nie zawsze. 
Większość ludzi maj 18 lat na naukę odpowiedzialności, poprawności i wszystkich zachowań społecznie akceptowanych. 
Z łatwością ocenia się innych. Gdy ktoś spojrzy krzywo na ciebie, bo np. twoje dziecko pokazało mu język, pomyśl sobie, że jeszcze będzie miał czas, by poznać uroki rodzicielstwa, a wtedy z pewnością zmieni zdanie. 

Zobacz też: Jeśli widzisz matkę zmagającą się z płaczącym dzieckiem, proszę o jedno...
 
Redakcja poleca: Dziecko przeklina? Psycholog wyjaśnia, jak reagować (a jak nie!), by przestało
Zdarza się, że dziecko przeklina, choć wcale nie zna znaczenia danego wyrazu. Niekiedy również chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Wytłumacz dziecku, co takie słowa oznaczają, ale przede wszystkim porozmawiaj z nim o tym, jak radzić sobie w sytuacjach emocjonujących, które powodują, że przeklina.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy