test ciążowy, jak zajśc w ciążę, starania o dziecko
fot. Fotolia

Czego nie mówić kobiecie, która nie może zajść w ciążę?

Chcesz pocieszyć koleżankę, która od dłuższego czasu stara się o dziecko, jednak twoje słowa wywołują całkowicie odwrotny skutek? Sprawdź, czego lepiej nie mówić kobiecie, która bezskutecznie próbuje zajść w ciążę.
Anna Parcheta
test ciążowy, jak zajśc w ciążę, starania o dziecko
fot. Fotolia
Niektóre kobiety zachodzą w ciążę bez problemów, inne starają się o dziecko latami. Bezskuteczne próby poczęcia potomka są dla wielu par bardzo stresujące i nierzadko prowadzą do kłótni, a nawet kryzysu w związku. Często słowa, które mają być pocieszeniem, powodują całkowicie odwrotny efekt – zamiast ulgi i poprawy nastroju, kobieta wpada w jeszcze większą rozpacz i złość. Osoby, które nigdy nie znalazły się w takiej sytuacji, mimo najlepszych intencji, mogą łatwo zranić kobietę, która tak bardzo chce być matką. Zobacz, jakie zdania mogą wyrządzić więcej szkody niż przynieść pożytku.

1. Przecież jesteś jeszcze taka młoda! Nie masz czym się przejmować

Ona zna swoją datę urodzenia i doskonale wie, że nie jest jeszcze staruszką. Problemy z płodnością nie dotyczą jednak tylko osób starszych. Wprawdzie płodność spada wraz z wiekiem, jednak trudności z zajściem w ciążę dotyczą także osób młodych. Poza tym dla niej naprawdę jest to powód do zmartwienia, niezależnie od tego, ile ma lat.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

2. Ja zaszłam w ciążę już przy pierwszej próbie

Gratulacje! Jednak to nic nie zmienia w sytuacji kobiety, która wciąż usilnie stara się o dziecko, a wiadomość o tym, że ty mogłaś niemalże od razu nosić pod sercem swoje maleństwo, z pewnością nie poprawi jej nastroju.

3. Nie powinnaś się tak stresować – to nie ułatwia zajścia w ciążę

Ona i jej partner dobrze o tym wiedzą. Ich lekarz powtarzał im to prawdopodobnie setki, jeśli nie tysiące razy, dlatego oszczędź im takich uwag.

4. Przecież starania o dziecko są bardzo przyjemne

Bez wątpienia, jeśli w ciążę zaszłaś szybko i bez żadnych problemów. Pomyśl jednak, jak czuje się kobieta, dla której seks wiążę się ze codziennym, precyzyjnym mierzeniem temperatury, wyliczaniem dni płodnych i planowaniem najlepszego terminu na zbliżenie z partnerem. Seks bez odrobiny spontaniczności nie wydaje się już taki przyjemny, prawda?

5. Korzystaj z życia, póki jeszcze nie masz dzieci

Do macierzyństwa każdy dojrzewa w innym czasie. Widocznie ona jest już na to gotowa i zamiast iść na imprezę i bawić się do białego rana, wolałaby spędzić wieczór, śpiewając swojemu dziecku kołysanki i tuląc je do snu. Poza tym, kto powiedział, że mając dzieci, nie można już korzystać z życia?

Zobacz także: Alarmujące statystyki niepłodności

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj