test ciążowy, jak zajśc w ciążę, starania o dziecko
fot. Fotolia

Czego nie mówić kobiecie, która nie może zajść w ciążę?

Chcesz pocieszyć koleżankę, która od dłuższego czasu stara się o dziecko, jednak twoje słowa wywołują całkowicie odwrotny skutek? Sprawdź, czego lepiej nie mówić kobiecie, która bezskutecznie próbuje zajść w ciążę.
Anna Parcheta
test ciążowy, jak zajśc w ciążę, starania o dziecko
fot. Fotolia
Niektóre kobiety zachodzą w ciążę bez problemów, inne starają się o dziecko latami. Bezskuteczne próby poczęcia potomka są dla wielu par bardzo stresujące i nierzadko prowadzą do kłótni, a nawet kryzysu w związku. Często słowa, które mają być pocieszeniem, powodują całkowicie odwrotny efekt – zamiast ulgi i poprawy nastroju, kobieta wpada w jeszcze większą rozpacz i złość. Osoby, które nigdy nie znalazły się w takiej sytuacji, mimo najlepszych intencji, mogą łatwo zranić kobietę, która tak bardzo chce być matką. Zobacz, jakie zdania mogą wyrządzić więcej szkody niż przynieść pożytku.

1. Przecież jesteś jeszcze taka młoda! Nie masz czym się przejmować

Ona zna swoją datę urodzenia i doskonale wie, że nie jest jeszcze staruszką. Problemy z płodnością nie dotyczą jednak tylko osób starszych. Wprawdzie płodność spada wraz z wiekiem, jednak trudności z zajściem w ciążę dotyczą także osób młodych. Poza tym dla niej naprawdę jest to powód do zmartwienia, niezależnie od tego, ile ma lat.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

2. Ja zaszłam w ciążę już przy pierwszej próbie

Gratulacje! Jednak to nic nie zmienia w sytuacji kobiety, która wciąż usilnie stara się o dziecko, a wiadomość o tym, że ty mogłaś niemalże od razu nosić pod sercem swoje maleństwo, z pewnością nie poprawi jej nastroju.

3. Nie powinnaś się tak stresować – to nie ułatwia zajścia w ciążę

Ona i jej partner dobrze o tym wiedzą. Ich lekarz powtarzał im to prawdopodobnie setki, jeśli nie tysiące razy, dlatego oszczędź im takich uwag.

4. Przecież starania o dziecko są bardzo przyjemne

Bez wątpienia, jeśli w ciążę zaszłaś szybko i bez żadnych problemów. Pomyśl jednak, jak czuje się kobieta, dla której seks wiążę się ze codziennym, precyzyjnym mierzeniem temperatury, wyliczaniem dni płodnych i planowaniem najlepszego terminu na zbliżenie z partnerem. Seks bez odrobiny spontaniczności nie wydaje się już taki przyjemny, prawda?

5. Korzystaj z życia, póki jeszcze nie masz dzieci

Do macierzyństwa każdy dojrzewa w innym czasie. Widocznie ona jest już na to gotowa i zamiast iść na imprezę i bawić się do białego rana, wolałaby spędzić wieczór, śpiewając swojemu dziecku kołysanki i tuląc je do snu. Poza tym, kto powiedział, że mając dzieci, nie można już korzystać z życia?

Zobacz także: Alarmujące statystyki niepłodności

6. Trzeba było tyle nie zwlekać ze staraniem o dziecko

Nie każda para chce mieć dziecko tuż po ślubie, bo nie zawsze jest na to gotowa. Czasem ludzie chcą najpierw nacieszyć się sobą, jeszcze lepiej się poznać, dotrzeć i stworzyć bezpieczny dom dla planowanego potomstwa. Niebagatelną rolę odgrywają też warunki finansowe i mieszkaniowe. Często młode małżeństwa mieszkają kątem u rodziców lub wynajmują ciasną kawalerkę, w której nie zmieściłby się już nawet wózek dla lalek, a co dopiero łóżeczko dla malucha. Przyczyn odkładania decyzji o poczęciu dziecka może być wiele, jeśli nie są nam znane, lepiej nie spieszyć się z tak surową oceną innych.

7. To na pewno nie twoja wina tylko twojego partnera

Rzeczywiście kobiety, które długo starają się o dziecko, często zaczynają się obwiniać o niepowodzenia w poczęciu potomka. To dobrze, że podkreślasz, że nie powinna się tym obarczać, jednak nie wolno ci zwalać winy na jej partnera. Nawet jeśli któreś z małżonków jest bezpłodne, to nie jest niczyja wina, a w tak trudnych chwilach partnerzy powinni się wspierać, a nie przerzucać wzajemnymi pretensjami. Kłopoty z poczęciem dziecka to i tak wystarczająco trudna próba dla związku i nikt nie powinien komplikować tej sytuacji swoimi uwagami.

8. I jak, udało się wam wreszcie?

Ciągłe pytania o to, czy wreszcie udało jej się zajść w ciążę na pewno nie wpływają na zmniejszenie stresu związanego z całą sytuacją. Starania o dziecko to nie wyścigi, dlatego nie zadawaj naglących pytań. A nawet jeśli już się udało, to może przyszli rodzice na razie nie chcą o tym mówić i najpierw wolą się upewnić, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy z maleństwem wszystko jest w porządku. Powściągnij swoją ciekawość, prędzej czy później przecież i tak się dowiesz.

9. Jest przecież in vitro

Oczywiście, że jest, ona o tym wie. Wiele par po latach bezskutecznych starań o naturalne poczęcie dziecka decyduje się na zabieg in vitro, ale nie jest to chyba coś, o czym ona chciałaby rozmawiać ze wszystkimi wokół. A na pewno jeszcze nie teraz, kiedy ciągle ma nadzieję, że wkrótce na teście ciążowym zobaczy upragnione dwie kreski.

10. W domach dziecka setki dzieciaków czekają na nową rodzinę

Część małżeństw, która nie może mieć dzieci, rzeczywiście decyduje się na adopcję. Jednak to chyba naturalne, że każda para najpierw chce starać się o swoje dziecko. I nie zawsze chodzi tu o przekazanie swojego kodu genetycznego i przedłużenie rodu. Chodzi o przeżycie tych wyjątkowych 9 miesięcy, w czasie których kobieta czuje ruchy dziecka, a podczas badania słyszy bicie jego serca. Poza tym adoptowanie małego człowieka to bardzo poważna decyzja i nie powinna być podejmowana impulsywnie, pod wpływem emocji. Pamiętaj też, że nie każda para, która nie może mieć dzieci, decyduje się na adopcję.

Zobacz także: Niepłodność się leczy. Zobacz kiedy i w jaki sposób

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy