Mama i córka
fot. fotolia

10 rzeczy, których uczymy się jako dziecko, a zapominamy o nich będąc mamami

Łzy nie oznaczają, że jesteś słaba, kochaj swoje ciało – te i 8 innych rzeczy, które chciałabym, by moje córki zapamiętały na całe życie.
Marta Kabulska
Mama i córka
fot. fotolia
Często myślę o tym, czego chciałabym nauczyć moje córki. Dochodzę do wniosku, że o wielu rzeczach, które w dzieciństwie były dla mnie naturalne teraz zapominam. Przypominają mi o nich moje dzieci. Chyba pora, by to one dały mi lekcję życia.

Oto 10 rzeczy, które chciałabym, by zapamiętały na całe życie:

1. Ufaj własnemu instynktowi

On nie raz pokieruje cię we właściwym kierunku. Kieruj się nim. W dorosłym życiu nie raz ktoś będzie próbował wywierać na tobie presję, byś zmieniła zdanie. Jeśli czujesz, że znasz właściwe rozwiązanie, nie rezygnuj z niego, nawet jeśli inni będą cię od niego odwozić. Ufaj intuicji.
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

2. Podejmuj ryzyko 

Nie bój się podejmowania nowych wyzwań. Tylko tak człowiek się rozwija i osiąga szczyty. Nie rezygnuj z marzeń z obawy przed upadkiem, tylko przygotuj się na niego. Ryzykuj, ale nie zapominaj o konsekwencjach.

3. Nie pozwól, by ktoś ci wmówił, że nie możesz czegoś zrobić

Nie pozwól, by ktoś wmówił ci, że to nie jest dla ciebie, że tylko chłopcy są w czymś dobrzy, że tylko popularne dziewczynki mogą to robić czy że coś jest tylko dla bogatych. Jeśli dasz sobie to wmówić teraz, zawsze będziesz w ten sposób myślała. Nigdy nie opieraj swoje działań na akceptacji innych. Tylko ty decydujesz, co możesz robić.

Zobacz też: Masz córkę? Ze względu na nią, poświęć 3 minuty i zobacz ten film

4. Kochaj swoje ciało

To jedyne ciało, jakie masz. Traktuj je z szacunkiem, zdrowo się odżywiaj, uprawiaj sport. Dbaj o nie i kochaj takim, jakim jest.

5. Uczenie się na błędach jest lepsze niż bycie mądrym

Wrodzona inteligencja to świetna sprawa, ale poświęcenie się i ciężka praca, uczenie się na błędach mogą okazać się w życiu bardziej pomocne. Żeby się rozwijać, czasem trzeba upaść, ale też potrafić się podnieść.

6. Jeśli coś robisz, rób to najlepiej jak potrafisz

Robienie na pół gwizdka, to strata czasu. Pamiętaj też, że czasem mimo całego twoje włożonego wysiłku, może okazać się to być zbyć mało, by osiągnąć sukces. Pogódź się z porażką, ale nie pozwól, by zniechęciła cię do podejmowania kolejnych prób.

7. Zachwycaj się światem

Świat bywa niesprawiedliwy i brutalny – wojny, głód, przemoc nienawiść. Możesz przejść przez życie, ciągle obawiając się zła lub cieszyć się drobnymi rzeczami, dostrzegając piękno świata, który cię otacza.

8. Przyznawaj się do błędów

Nie unoś się dumą. Proste słowo "przepraszam" może zdziałać cuda.

9. Łzy nie oznaczają, że jesteś słaba

Nie tłamś w sobie emocji. Jeśli musisz płakać, zrób to. Wyrzuć to z siebie i pozwól odejść smutkowi czy złości.

10. Nie bierz zbytnio do siebie słów innych

Nie pozwól, by słowa innych zbytnio wpływały na ciebie. Nie przejmuj się za bardzo opinią otoczenia. Nie oczekuj, że ludzie będą cię traktować w sposób, na jaki zasługujesz. Nie zakładaj, że świat kręci się wokół ciebie, bo tak nie jest, no może jest jeden wyjątek. Jesteś centrum świata dla swojej matki. 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy