10 sposobów na uspokojenie dziecka
fot. Fotolia

10 skutecznych sposobów na płacz maleństwa według rodziców

By uspokoić płaczące dziecko, każdy sposób jest dobry!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
10 sposobów na uspokojenie dziecka
fot. Fotolia
Gdy dziecko płacze, sprawdzasz dlaczego. Gdy okazuje się, że to nie głód, ani mokra pieluszka i nawet przytulanie nie pomaga, sięgasz po inne metody. Czy skuteczne, sami sprawdźcie.

Metody prezentowane poniżej, wynikają z pomysłowości rodziców i są przez nich przetestowane. Być może pomogą także Waszym dzieciom.

10 sposobów na płacz dziecka

1. Gdy moje dziecko nie może się uspokoić, biorę go w ramiona i rytmicznie kołysząc mówię "szszsz". Takie jednostajne kołysanie i szumienie, sprawia, że dziecko wsłuchuje się w mój głos i uspokaja.

Zobacz: Dlaczego dziecko lubi się huśtać?

2. U nas zawsze sprawdza się pralka. Gdy córeczka ciągle płacze, stawiam ją w leżaczku na wprost wirującej pralki i zapada cisza. Ten odgłos sprawia, że maleństwo zamiera w skupieniu.

3. Odkurzacz jest najlepszy, twierdzi inny rodzic. Gdy nie mam już pomysłu jak uspokoić dziecko, włączam odkurzacz. Odgłos połączony w ruchem, sprawia, że dziecko zaczyna mnie pilnie obserwować i przestaje płakać.

4. Niektóre mamy przyznają, że ich dziecko uspokaja się, gdy poklepują je rytmicznie w pampersa. Odgłos lekko szeleszczącej pieluszki, a także dotyk i bliskość drugiej osoby, uspokaja dziecko.

5. Wiele mam uznało, że to śpiew najbardziej uspokaja dziecko. I nie trzeba być diwą operową, wystarczy po prostu nucić. Choć czasem nasze nucenie brzmi jak miauczenie, dziecku to nie będzie przeszkadzać. Dla niego liczy się melodyjność, oraz głos ukochanej mamusi.

6. Masz wielką piłkę do ćwiczeń, taką, jaką używa się również na salach porodowych? Usiądź z płaczącym dzieckiem w ramionach na piłce i poruszajcie się wspólnie w górę i w dół. Jeżeli nie będzie to zbyt szybkie i intensywne, dziecku na pewno spodoba się taki ruch.

7. Gdy dziecko płacze, wkładam je do wózka i idę na bardzo długi spacer. Ruch, świeże powietrze, szum drzew, uspokaja moje dziecko od razu. 

8. Moje dziecko lubi głośną muzykę. Gdy płacze, włączam Micka Jaggera i trzymając synka w ramionach, tańczymy po całym pokoju.

Zobacz: Muzyka w życiu dzieci - jaką wybrać?

9. Moja córeczka płacze dość często, wydaje mi się, że to problemy z brzuszkiem. Naszą niezawodną metodą jest kładzenie dziecka na pleckach i zataczanie kręgów jej nóżkami w powietrzu. Mała od razu się uspokaja.

10. To męcząca metoda, ale jedyna skuteczna. Moje maleństwo uspokaja się tylko wtedy gdy chodzimy po schodach. Czasem, by przestało płakać, muszę wspiąć się kilkanaście razy. 


A Wy jakie macie skuteczne metody na uspokajanie dziecka? Piszcie w komentarzach!

Płacz noworodka - poradzisz sobie bez dekodera płaczu!
Czy zabrałabyś swoje dziecko do takiego pediatry?

źródło:netmums

Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy