GRY
 
 

10 sposobów na wspieranie rozwoju dziecka

Poczucie własnej wartości, odwaga, wrażliwość są o wiele ważniejsze niż same piątki w szkole. Jak zaszczepić je w dziecku, by wyrosło na osobę, która poradzi sobie w życiu?

niemowlę, zabawa, rozwój

Zanim twoje dziecko skończy przedszkole, będzie już miało swój charakterek, swoje upodobania i ulubione aktywności. Do tego czasu będziesz mogła zrobić bardzo dużo, by wspierać jego rozwój i nauczyć go wielu przydatnych umiejętności. Czasem ta nauka będzie przebiegała niezauważenie, bo maluch będzie po prostu podpatrywał i naśladował to, co robią jego bliscy. Możesz być jednak pewna, że twoja czułość i bliskość będą dla niego najlepszym kapitałem na przyszłość. Oto, co możesz zrobić dla swojego dziecka.

Bądź blisko dziecka

Wielu rzeczy dziecko może nauczyć się samo, choćby wtedy, gdy obserwuje, co się wokół niego dzieje. Jednak żeby mogło w pełni rozwinąć i ujawnić swoje zdolności, potrzebuje mądrego, oddanego mu bez reszty przewodnika. Pierwszym i najwspanialszym ze wszystkich jesteś ty.

Chcąc zapewnić dziecku idealne warunki do rozwoju, na pewno nie musisz stosować wymyślnych metod wychowawczych, ani kupować drogich zabawek edukacyjnych. Najważniejsze jest to, byś była blisko malca, okazywała mu miłość i bezwarunkową akceptację. Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu i jak najczęściej poświęcaj go na wspólną zabawę. To dzięki niej dostarczysz mu różnorodnych bodźców, które pobudzą wyobraźnię i poszerzą wiedzę o otaczającym świecie.
Redakcja poleca: Jak rozwija się dziecko w 11. miesiącu życia? - film
Zobacz, co potrafi 11. miesięczne dziecko. Posłuchaj porad psychologa dotyczących stymulowania rozwoju dziecka.

Nie żałuj dziecku pieszczot

Nie skupiaj się na tym, by twój maluch jak najszybciej nauczył się czegoś nowego: siadania, rozpoznawania kolorów czy budowania wieży z klocków. Przede wszystkim dbaj o jego uczucia. Dzieci otoczone miłością i czułością o wiele łatwiej zdobywają kolejne umiejętności. Każdy maluszek uwielbia, gdy mama patrzy mu głęboko w oczy. Czuje się wtedy naprawdę ważny, gdyż cała twoja uwaga skupia się na nim. Nie obawiaj się też, że noszeniem na rękach rozpieścisz dziecko. Przeciwnie – kołysanie rozwinie zmysł równowagi malca. Zawsze też reaguj na jego płacz. Bo dla rozwoju dziecka ważna jest pewność, że może ci ufać i polegać na tobie w każdej sytuacji.

Zachęcaj dziecko do ruchu

Machanie nóżkami, raczkowanie, bieganie – to wszystko doskonale wpływa na rozwój intelektualny dziecka! Zadbaj, by malec miał warunki do swobodnego poruszania się i poznawania otoczenia.

Pozwalaj dziecku na eksperymenty

Malec musi czasem coś popsuć, zrzucić, wylać... Bo właśnie w ten sposób nabiera doświadczenia. A to między innymi ono sprawia, że dziecko staje się coraz sprytniejsze i mądrzejsze. Dbaj tylko o bezpieczeństwo dziecka i daj mu mnóstwo swobody. Wyrośnie na odważnego, otwartego na świat człowieka.

Pediatra radzi, jak wspierać rozwój mowy dziecka:
Doładuj
Przeładuj