W ten sposób wzmocnisz więź z dzieckiem [WIDEO]

Te drobne gesty i zachowania sprawią, że twoja relacja z dzieckiem będzie pełna wzajemnej miłości.
Każda mama marzy o tym, by mieć bliską i pełną miłości relację z dzieckiem. Czasami jednak codzienność nie pozwala nam poświęcać mu tyle czasu, ile potrzebuje. Te czynności nie wymagają wiele czasu, a sprawią, że wzmocnisz więź z dzieckiem w przyjemny i pełen ciepła sposób. 

10 sposobów na silną więź z dzieckiem

Aby mieć bliską relację z dzieckiem, pamiętaj codziennie o:
  • przytulaniu – podobno 4 uściski dziennie potrzebne nam są do życia, 8 do dobrego funkcjonowania, a 12 do rozwoju i wzrostu!
  • Słuchaniu – słuchaj uważnie, kiedy dziecko do ciebie mówi, nie lekceważ jego problemów, ale nie rozwiązuj ich za niego, zadając pytania takie jak: "A jak myślisz, dlaczego on tak się zachował?" czy "I co wtedy poczułeś", pomożesz dziecku nauczyć się samodzielnie rozwiązywać problemy.
  • Patrzeniu w oczy – jeśli czegoś chcesz od dziecka lub masz mu coś ważnego do powiedzenia (a ono tobie!), spójrz mu w oczy, nawet jeśli oznacza to kucanie na środku chodnika!
  • Zwolnieniu – każda chwila może być piękna i ważna dla was. Zatrzymaj się, żeby zażartować z dzieckiem, zmierzwić mu włosy, przytulić, powiedzieć, że jest fantastyczne!
  • Wspólnej zabawie – kiedy bawicie się razem, wasze organizmy produkują oksytocynę i endorfiny – hormony miłości i szczęścia. To wystarczy, prawda?
  • Celebruj wieczory – to zwykle najtrudniejsza chwila dnia, kiedy dziecko nie chce pójść spać, a ty padasz ze zmęczenia i marzysz o chwili dla siebie. Spróbuj rozpocząć wieczorne rytuały wcześniej, tak by znalazła się chwila na poleżenie z dzieckiem w łóżku, poczytanie książek, porozmawianie i poprzytulanie się na dobranoc.
  • Pomagaj – nie mów dziecku: nie płacz, nie złość się! Zamiast tego pozwól mu przeżywać smutek i złość, ale naucz je, jak sobie radzić z tymi trudnymi emocjami.
  • Poświęcaj czas każdemu dziecku – jeśli masz więcej dzieci, spróbuj od czasu do czasu znaleźć czas dla każdego z nich z osobna, tak by nie musiały dzielić twojej uwagi z bratem czy siostrą. Zazdrość o rodzeństwo to częsty problem. Idealnie byłoby, gdyby codziennie udawało wam się spędzić chociaż 15 minut sam na sam.
  • Wyłącz komputer i telefon – nie patrz w ekran, kiedy twoje dziecko ma ci coś do powiedzenia, pokaż mu, że jest dla ciebie najważniejsze.
  • Po prostu bądź! - kiedy cię potrzebuje i kiedy jesteście zajęci swoimi sprawami – daj mu poczucie, że zawsze jesteś dla niego. Kiedy spędzacie razem czas, ofiaruj mu 100 proc. swojej uwagi.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy