Co się dzieje w 10. tygodniu ciąży [WIDEO]

Maluszek już porusza rączkami i nóżkami! To czas, kiedy „zarodek" staje się „płodem". Co jeszcze dzieje się w 10. tygodniu ciąży? Jakie niespodzianki czekają w nim przyszłą mamę?

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Początki nie są łatwe, ale powoli przyzwyczajasz się już do myśli, że jesteś w ciąży i będziesz miała dziecko. Zaczynasz już myśleć o sobie jako o tej, która jest odpowiedzialna za ochronę tego nowego życia. Nie musisz już aż tak bardzo uważać na siebie – czas największego zagrożenia dla płodu czynnikami zewnętrznymi już mija, teraz czas na pierwsze USG!

Jak się rozwija ciąża?

Nadal możesz odczuwać silną potrzebę częstych wizyt w toalecie, co szczególnie wzmaga się nocą i dlatego jest takie uciążliwe. Dodatkowo musisz teraz więcej pić – ok. 2 litry wody dziennie to minimum, więc przez to również będziesz częściej siusać. Jeśli masz jednak wrażenie, że wizyty są aż zbyt częste, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Być może to infekcja dróg moczowych lub bakteryjne zapalenie pochwy, które należy leczyć jak najszybciej, ponieważ w czasie ciąży są szczególnie groźne, nie tylko dla ciebie, ale i dla dziecka. Możesz też stać się bardziej drażliwa niż dotychczas, a także bardziej skłonna do płaczu – takie ciągłe huśtwaki nastroju to efekt burzy hormonalnej

Waga i rozwój dziecka

W 10. tygodniu ciąży dziecko ma wielkość dużej truskawki (3-4 centymetry długości). Wykonuje ruchy rękoma i nogami, a także klatką piersiową. Poza tym zaczyna już wychwytywać emocje mamy i utożsamia się z nimi. Staraj się dlatego jak najwięcej uśmiechać.
Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, dowiesz się o tym na najbliższej wizycie u lekarza i badaniu USG. To również czas, w którym „zarodek" przestaje nim być i staje się „płodem" – wszystko to dlatego, że jego główne narządy są już w pełni rozwinięte.

Zdrowie – ważne badania

To ostatni dzwonek na pierwsze USG. Zrób też morfologię – proste badanie krwi na grupę krwi i czynniki Rh wykluczą:

  • anemię,
  • cukrzycę,
  • wyznaczą odporność na różyczkę.
W razie podejrzenia infekcji dróg moczowych, wykonaj też posiew moczu i białka w nim.

Rada na 10. tydzień ciąży

Dbaj szczególnie o zęby i higienę jamy ustnej. W ciąży zęby psują się szybciej i to potencjalne źródło zakażenia. A za zakażeniem niesie się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Postaw na dietę bogatą w wapń, bo to wzmocni zęby i kości. Wybieraj więc w swojej diecie:

  • nabiał,
  • sery,
  • jogurty,
  • mleko,
  • szpinak
  • orzechy.
Skup się również na dbaniu o higienę intymną by uniknąć bakteryjnego zakażenia układu moczowego lub rozrodczego.


Zobacz też: Kiedy na USG widać płeć dziecka?

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy