mama i syn
fot. Fotolia

10 umiejętności, których musisz nauczyć synka, by był dobrym mężem!

To nie są wymyślne i bezsensowne zasady. To nie są rzeczy, których nie można nauczyć dziecka. To są umiejętności, które uszczęśliwią w przyszłości Twoją synową i wnuki :-)
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
mama i syn
fot. Fotolia
Dzieci zawsze dorastają, jedne wcześniej, inne później, ale kiedyś muszą odejść z domu i wejść w dorosłe życie. To, jak je sobie ułożą, zależy od nich... ale i trochę od nas. Gdy przekażemy im wartościowe rady, gdy nauczymy je podstawowych czynności, które muszą wykonywać dorosłe osoby, poradzą sobie w przyszłości.

Wcale nie jest korzystne dla dziecka, gdy odsuwamy go od wszelkich prac domowych. Sprzątanie, gotowanie, wynoszenie śmieci... Najpierw dzieci są za małe, potem szkoda odrywać je od nauki, a z czasem na wymaganie od nich pomocy, jest już za późno. Jak tego uniknąć, jak sprawić, by w przyszłości nasi synowie stali się podporą dla swoich partnerek i wzorem dla dzieci. Jak, idąc dalej, pomóc im stworzyć partnerski związek oparty na wspólnej pracy i bliskości?
Jest na to 10 sposobów. Naucz dziecko prac domowych ;-)

1. Robienie prania

Wiadomo, że 2-latek sam tego nie zrobi, ale może nam towarzyszyć przy segregowaniu brudnych ubrań, wkładaniu ich do pralki i włączania odpowiednich przycisków. Gdy będzie to robił z nami często, po kilku latach obsługę pralki, będzie miał w małym paluszku.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

2. Gotowanie

Dziecko, które uczestniczy od najmłodszych lat w kuchni, jest zdecydowanie bardziej otwarte na nowe smaki, przekonuje się do rozszerzonego menu. Obieranie marchewki, czy krojenie ogórka chłopcy w wieku 5-7 lat, traktują jako wyzwanie i dowód na dojrzałość. Wykorzystajmy to, nawet jeżeli nie obudzimy w dziecku mistrza, to wspólne spędzanie czasu w kuchni, będzie świetnym powodem do rozmów i poznawania się.

3. Odkurzanie

Nie jest fanaberią, jak niektórzy twierdzą, kupowanie dzieciom zabawek imitującym sprzęty kuchenne, czy służące do sprzątania. Zabawkowy odkurzacz dorastające dziecko, z chęcią zamieni na ten "prawdziwy", a przy okazji odkurzy mieszkanie.

Przeczytaj: Rodzice i obowiązki. Sprawdź ile tak naprawdę pracujecie.

4. Sprzątanie po zwierzętach

Nie jest to może miłe zajęcie, ale warto pokazać dziecku jak być odpowiedzialnym na spacerze za swojego pupila. Obecnie można kupić tak estetyczne torebeczki na kupki pieska, że nie jest wstydem poproszenie dziecka o pomoc. Taki nawyk wejdzie mu w krew i będzie już zawsze pamiętać, co robi się w takiej sytuacji.

5. Zmiana oleju

Wiadomo, że maluch nie zmieni oleju w samochodzie, ale przecież może stać w pobliżu i obserwować. Może też brać udział w myciu samochodu, tankowaniu, czy sprzątaniu. To na pewno uczy dbałości o wygląd, ale i opiekowania się przedmiotami codziennego użytku.

6. Zmywanie

Jest przyczyna, jest i skutek. Zjadłeś, wstaw talerz i kubek do zmywarki, lub zmyj po sobie. Dyscyplina w tej materii jest bardzo ważna. Wypełniony po brzegi zlew jest bardzo przygnębiający. Systematyczność popłaca.

7. Sprzątanie łazienki

Po kąpieli odwieś ręczniki, nie pluj na lustro, bo zostawisz ślady, brudne ubrania wrzucaj do kosza, podnoś deskę, a potem ją opuszczaj... proste? 

8. Opieka nad rodzeństwem

Od małego możemy uczyć dziecko opieki nad młodszym braciszkiem, lub siostrą. Przynieś smoczek, podaj pieluszkę, chodźmy na spacer. Nie bójmy się dawać synowi pchać wózek (oczywiście asekurując go), gdy będzie dorosły, nie będzie miał problemu, by spacerować z wózkiem przez środek osiedla. 

9. Pokaż, ile czasu zajmują prace domowe

To ważna lekcja dla przyszłego mężczyzny. Gdy zobaczy ile wysiłku kosztuje utrzymanie domu w czystości, prasowanie, pranie, gotowanie i zajmowanie się dziećmi, na pewno w przyszłości będzie darzyć pracę kobiet większym szacunkiem.

10. Pokaż jaki powinien być podział ról

Gdy dziecko widzi, jak rodzice zgodnie dzielą się pracami domowymi i nikt nie mówi - nie, będzie przeświadczony, że tak wygląda dorosłe życie. Nie pozwólmy mu żyć w przeświadczeniu, że kobieta siedzi w domu z dziećmi, a mężczyźni pracują by utrzymać rodzinę i nie muszą niczego robić w domu. 

Tak wiemy, pewnie większość z tych rzeczy wyda Wam się banalna. Ale zastanówcie się, pozwalacie dzieciom je robić? Dopuszczacie je do prac domowych, czy odganiacie w myśl zasad "Bo się pobrudzi", "Bo się skaleczy", "Będzie miał jeszcze czas na naukę"? Jeżeli tak, przemyślcie czy warto to robić, jakby nie było wszystkie te umiejętności pozwolą mu na bycie świetnym partnerem i ojcem ;-)

Przeczytaj także: Przekaż dziecku 10 fundamentów!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy