GRY
 
 

10 ważnych rytuałów

Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany.


Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Rytuał usypiania, pożegnania, kąpieli...
Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany. Już je wprowadziłaś? Jeśli nie – zobacz, jak to zrobić.


Potrzebują ich już nawet niemowlęta. Choć słowo „rytuał” może ci się kojarzyć z jakimiś nadzwyczajnymi uroczystościami, to tak naprawdę są to najzwyklejsze, codzienne czynności. Musisz je jednak wykonywać za każdym razem w ten sam sposób i w tej samej kolejności. To wystarczy, by usypianie zamieniło się w rytuał kładzenia malca do łóżeczka. Dzieci potrzebują uporządkowanego planu dnia – regularnego karmienia, stałej pory snu, spaceru i zabawy. Taki ustalony rytm sprawia, że są o wiele spokojniejsze, bo czują się bezpiecznie. Starszy maluch dzięki rytuałom rzadziej się buntuje. Zawsze wie, co go czeka i dlatego łatwiej zgadza się, gdy go o coś prosisz. Oto ważne rytuały, których potrzebuje każde dziecko.

1. Dzień dobry maleństwo!
Chcesz, by Twój brzdąc co rano pewnie wkraczał w nowy dzień? Już z samego powitania możesz uczynić rytuał. Zawsze wchodź do pokoju malca uśmiechnięta i witaj go tymi samymi czułymi słowami: np.: „Pora wstawać, już świeci słoneczko”. Z czasem smyk będzie na nie czekał. Staną się dla niego gwarancją, że wszystko w jego życiu jest tak, jak powinno być. Niektóre dzieci nie chcą wstać z łóżeczka, jeśli mama nie przyjdzie i nie odkryje kołderki. Inne czekają na porannego całuska. Kiedy go zabraknie, czują się zagubione i marudzą. Rytuał powitania sprawi, że malec od rana będzie spokojniejszy i łatwiej przekonasz go do ubrania się i zjedzenia śniadania.

2. Wesołe przebieranki
Twój smyk nie lubi ubierania? Połącz je z zabawą! Gdy zakładasz malcowi koszulkę i ma przez chwilę zakrytą buzię, zapytaj wesoło: „A gdzie jest mamusia? O tutaj!”. Możesz też bawić się w „a ku ku” lub w szukanie rączki smyka w rękawku bluzeczki. Starszy szkrab może ci już pomagać, np. podawać spodenki czy skarpetki. Taki element rytuału na pewno mu się spodoba!

3. Smacznego kochanie
Posiłki malucha powinny rządzić się stałymi zasadami – dzięki temu będzie rzadziej kaprysił, szybciej nauczy się samodzielności przy stole. Malec powinien dostawać jedzenie zawsze o podobnej godzinie. Sygnałem (i początkiem rytuału), że zbliża się ich pora, jest mycie rączek. Gdy maluch korzysta z własnego fotelika do karmienia i stolika, nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że tym razem chcesz szybciej nakarmić szkraba na swych kolanach. Kończ posiłek tymi samymi słowami, np.: „Dziękuję. Obiadek zjedzony. A teraz posprzątajmy ze stołu”. Jeśli maluszek już chodzi, pozwól mu samodzielnie odnieść talerzyk (oczywiście plastikowy) do zlewu.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj