Zasady w szkole w czasie pandemii
fot. Adobe Stock

Koronawirus w szkołach: MEN podało 10 OBOWIĄZKOWYCH zasad dla dzieci

Dzieci pojawią się w szkołach już 1 września, MEN przygotowało więc listę najważniejszych zasad, do jakich muszą stosować się uczniowie. Niektóre z nich będzie bardzo trudno egzekwować!
Magdalena Drab
Zasady w szkole w czasie pandemii
fot. Adobe Stock
Wraz z początkiem roku szkolnego dzieci wrócą do szkół − niektóre pierwszy raz od marca! Ale pandemia koronawirusa wcale się nie skończyła, wielu rodziców ma więc obawy co do bezpieczeństwa dzieci w placówkach. Ryzyko zakażenia ma zmniejszać przestrzeganie w szkołach 10 zasad, które opracowało MEN.

Koronawirus: zasady bezpieczeństwa w szkołach

Zarówno uczniowie, jak i rodzice czekają na początek roku szkolnego − jedni z radością, inni pełni obaw. Eksperci są zgodni: dzieci muszą wrócić do szkół, wielu ma jednak wątpliwości, czy powrót do zajęć stacjonarnych w pełnym wymiarze to na pewno dobry pomysł, zwłaszcza że koronawirus wciąż jest wykrywany u setek pacjentów dziennie. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli w szkołach? Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało listę zasad, których przestrzeganie będzie obowiązkowe dla wszystkich już od września.

Zasady bezpieczeństwa w szkołach od 1 września

  1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby? Zostań w domu
  2. Często myj ręce
  3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa
  4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
  5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
  6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
  7. Spożywaj wyłącznie swoje jedzenie i picie
  8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
  9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
  10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

Powyższe zasady to z pewnością podstawa bezpieczeństwa w szkołach w czasach pandemii koronawirusa. Wątpliwości budzi jednak sposób, w jaki mają być egzekwowane, bo o ile częste mycie rąk przez dzieci i nauczycieli jest sprawą oczywistą, to już unikanie kontaktu z większymi grupami uczniów na szkolnych przerwach trudno sobie wyobrazić. Być może MEN już wkrótce udostępni nowe wytyczne, które będzie łatwiej wprowadzić w życie.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy