1000 plus zamiast 500 plus
fot. Adobe Stock

1000 plus zamiast 500 plus - w ten sposób rządzący chcą zachęcić NAS do rodzenia więcej dzieci?

W Polsce za mało rodzi się dzieci – potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Politycy PiS chcą, zamiast programu 500 plus dać Polakom 1000 plus?
Agnieszka Majchrzak
1000 plus zamiast 500 plus
fot. Adobe Stock
Ile by dobrego nie powiedzieć o programie 500 plus i korzystnych zmianach, jakie poczynił w kondycji finansowej polskich rodzin, to trzeba pamiętać, że program miał przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do rodzenia dzieci. Nic z tego nie wyszło. Najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają. Co na to PiS?

W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok temu

Urząd właśnie ogłosił najnowsze dane demograficzne. Wynika z nich, że od stycznia do września 2018 roku urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej było to 306,1 tys. To o blisko 10 tys. mniej urodzeń. W sierpniu spadek wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu już 2,4 tys.

To już kolejne dane statystyczne potwierdzające spadek urodzeń. Wcześniej GUS podał, że w I półroczu 2018 roku urodziło się ok. 194 tys. dzieci, czyli o 6 tys. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. To mało optymistyczne rokowania. Niewykluczone, ze mijajacy 2018 rok nie uda się zamknąć wzrostem urodzeń. Przypomnijmy, że w 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wtedy mnisterstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyraźnie wskazywało, że jest to sukces 500 plus. 
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów?

Demografowie od samego początku obowiązywania 500 plus ostrzegali, że sukces programu może być krótkotrwały. – "Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą – mówiła profesor Irena Kotowska z warszawskiej SGH.
  [content:0_26301,0_26408,0_26401,0_1225:CMNews]

Oznacza to, że program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów. Tymczasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie swojego sztandarowego projektu.

Będzie 1000 plus?

Od wielu miesięcy do mediów przedostają się nieoficjalne informacje o planowanych zmianach w programie 500 plus. Już w sierpniu tego roku wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych poseł PiS Janusz Szewczuk w wypowiedzi dla „Super Expressie” przedstawiał plany zwiększenia dodatku. „Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus” - powiedział.Z pewnością nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni do zmian. Program 500 plus to kosztowne przedsięwzięcie, pochłaniające ok. 23 mld zł rocznie. Czy państwo stać na podwojenie pieniędzy? Czy uważacie, że to dobry kierunek zmian, wypłacać 1000 zł za urodzenie dziecka? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.
 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: wyborcza.pl, popularne.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy