Jak umyć telefon?
fot. AdobeStock

15 „czystych” rzeczy, które tak naprawdę są brudniejsze niż WC

Sterylność nie jest wskazana, jednak jest wiele rzeczy, których nie myjemy, a zdecydowanie powinniśmy.
Dominika Bielas
Jak umyć telefon?
fot. AdobeStock
W obawie przed wirusami zaczęliśmy dokładniej myć ręce, a w sklepach znikają mydło i płyny do dezynfekcji rąk. Jednak jest sporo przedmiotów, które dotykamy bardzo często, a zapominamy o ich czyszczeniu. Choć wyglądają na czyste, są siedliskiem brudu i drobnoustrojów.

Elektornika

Czy kiedyś zastanawiałaś, jak często bierzesz do ręki telefon? W komunikacji miejskiej, w sklepie, w pracy, a nawet w łazience. Nawet jeśli myjesz ręce po przyjściu do domu, sięgasz z powrotem po telefon, którego zapewne nie umyłaś. Nie raz „taki" telefon ten trafia w ręce (a czasem i do buzi) dziecka. Według naukowców na smartfonie może się znaleźć nawet 10 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej! Specjaliści zalecają oprócz regularnego czyszczenia telefonu, by jak najczęściej korzystać z zestawów słuchawkowych, aby jak najrzadziej dotykać twarzą do wyświetlacza. Pamiętaj jednak o czyszczeniu słuchawek. Wędrują z tobą i trafiają w różne miejsca, a do tego mają kontakt z uszami i włosami. Słuchawki niektórym zdarza się także pożyczać.

Kolejnym urządzeniem, z którego korzystamy podczas jedzenia, które czasem ginie w kanapie i za łóżkiem, a niekiedy trafia do pyska psa lub buzi maluszka jest pilot od telewizora. O nim też często zapominamy podczas porządków, podobnie jest z padami od konsol. A komputer? Wycieranie kurzu to za mało. Poza drobnoustrojami na powierzchni klawiatury, pomiędzy klawiszami komputera, kryją się okruszki i resztki jedzenia. W pracy czy w domu zazwyczaj dostęp do komputera ma kilka osób, wtedy bakterii jest jeszcze więcej. Należy dezynfekować także tablety i smartwatche czy dotykowe opaski sportowe.

W sklepach dostępne są specjalne chusteczki przeznaczone do czyszczenia elektroniki. Ciekawym urządzeniem jest sterylizator UV do telefonów. Warto kupić także sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury i korzystać z niego co 2-3 miesiące.

Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Klamki, uchwyty i wyłączniki światła

Na klamkach i przyciskach zbierają się bakterie przenoszone przez wszystkich domowników. Dotykamy ich niezwykle często np. rękoma zaraz po przyjściu do domu. Dobrze więc podczas porządków nie zapominać o ich czyszczeniu. Warto szczególnie zadbać o ich czystość zaraz po chorobie jednego z domowników.

Portfel, karty i klucze

Dotykasz pieniędzy, które trafiają z rąk do rąk? To, że są brudne, często wiemy, ale co z portfelem i kartami? Na kartach debetowych, kredytowych, miejsich czy lojalnościowych jest mnóstwo bakterii. Staraj się jak najczęściej przecierać je wilgotnymi chusteczkami antybakteryjnymi, to samo tyczy się portfela. Wiele osób zapomina także o kluczach do domu i kluczykach do samochodu, na których oprócz brudu z rąk osadza się brud z zamków.

Zabawki do kąpieli

Gumowe zabawki, które pływają w wannie z dzieckiem, wcale się nie myją z maluchem. Po każdej kąpieli należy, je dokładnie osuszyć, by woda nie zostawała w środku. Myj je także regularnie gorącą wodą z dodatkiem mydła dla dzieci, gdyż są siedliskiem bakterii i grzybów. Warto także wyczyścić i inne zabawki. Dzieci nie zwracają uwagi, gdzie kładą samochodziki czy lalki. Często lądują one na w piaskownicy, na ławce w parku, a nawet ne ziemi, później są zanoszone do domu. Nie muszą być widocznie brudne, by czaiły się na nich drobnoustroje. Pamiętaj o praniu pluszaków, szczególnie tych, które wędrują z dzieckiem do przedszkola. Jedną z metod na wyczyszczenie pluszaków, których nie można prać, jest ich zamrażanie. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i roztoczy. Niektóre zabawkli możesz odkazić w zmywarce np. klocki. Świetnie sprawdzi się także urządzenie parowe. Dobrym rozwiązaniem są specjalne płyny i chusteczki przeznaczone do czyszczenia zabawek.
Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach? Analiza naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald i Ruhr-Universität w Bochum wykazała, że na powierzchniach przedmiotów, w zależności od materiału i warunków, ludzkie koronawirusy mogą utrzymywać się od 3 godzin do nawet 9 dni! Koronawirusy „lubią" chłodne i wilgotne środowisko. Skutecznym sposobem dezynfekcji powierzchni jest przemywanie go alkoholem, a konkretnie roztworem 62-71% etanolu przez 1 minutę.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy