GRY
 
 

11 rad dla mamy alergika

Małym alergikom trudno jest zrozumieć, że nie mogą jeść batoników, ciastek, mandarynek czy nawet zwykłych bułek. A pokusy czają się na każdym kroku.

maluch, przedszkolak, jedzenie, czekolada
Łatwiej pilnować diety u dwulatka niż u jego starszego malca, bo przed takim malcem można zawsze trochę tych „zakazanych owoców” ukryć. Nieco łatwiej jest też rodzicom dziecka, które prawie od urodzenia jest na diecie, niż starszego, które zdążyło już poznać i polubić wiele nowych smaków.

Kiedy okazuje się, że maluch nagle musi zmienić swoje przyzwyczajenia, pojawia się kłopot, bo 3–4-latek ma w sobie z jednej strony naturalną wielką chęć poznawania świata, a z drugiej – jest małym buntownikiem, któremu trudno akceptować zakazy i nakazy rodziców. Tyle tylko, że zakazy niewiele tu pomogą. Lepiej nauczyć małego alergika, jak ma sobie radzić z tą sytuacją.

1. Często rozmawiaj z dzieckiem o jego alergii

Odpowiadaj na pytania, wyjaśniaj wątpliwości i podkreślaj, że wiele osób na świecie ma podobne problemy. Według opinii psychologów maluch, który ma dobre relacje z rodzicami, dość szybko powinien zaakceptować nowe reguły.
Redakcja poleca: Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry? – Film
Atopowa skóra jest wysuszona, pękająca i uporczywie swędzi. Jak odbudować prawidłowy naskórek i łagodzić świąd? Na pytania odpowiada dermatolog, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska. Obejrzyj film!


2. Mów konkretnie i odwołuj się do doświadczeń dziecka

Małe dziecko nie umie jeszcze myśleć abstrakcyjnie i nie zrozumie twojego długiego wywodu na temat alergii. Tłumacz mu to, co się z nim dzieje, prostym, zrozumiałym dla niego językiem: „Jeśli nie będziesz jadał truskawek, nie będzie swędzieć cię skóra i nie będziesz musiał ciągle się drapać”. Tylko taka informacja ma szansę dotrzeć do małego dziecka.

Jak modyfikować dietę małego alergika? Odpowiada pediatra:

3. Przekonaj malca, że ma wpływ na to, jak się czuje

Powiedz mu np., że jedząc czekoladę, ryzykuje, że znowu będzie bolał go brzuszek. Przez cały czas, a szczególnie na początku, chwal go, gdy odmówi, kiedy ktoś go częstuje czekoladowym cukierkiem. Twoje ciepła słowa, pochwała sprawią, że będzie z siebie dumny i szybciej nauczy się w takich sytuacjach odmawiać.

4. Wytłumacz, czego nie może jeść pod żadnym pozorem

Wyjaśnij, że ta lista zakazanych produktów obowiązuje wszędzie, gdzie będziecie – w domu, w przedszkolu, u babci czy u kolegi na urodzinach. Sama też musisz przestrzegać tych ustaleń. Jeśli pozwolisz dziecku od czasu do czasu zjeść coś, co mu szkodzi, nie oczekuj, że samo wzorowo zastosuje się do zakazów. W takiej sytuacji zacznie domagać się przysmaków, których nie może jeść.


5. Wyjaśnij, jakie korzyści płyną z takiej diety

„Jeśli nie będziesz pił mleka czy jadł chipsów, lepiej się poczujesz i będziesz mógł grać w piłkę i bawić się z kolegami”. Gdy po zjedzeniu uczulających pokarmów pojawia się na skórze dziecka wysypka, z której śmieją się koledzy, sięgnij po argument, że przestrzeganie diety zapobiegnie tym krostkom i „nikt już nie będzie cię pytał, dlaczego masz takie czerwone policzki, ani się z nich śmiał”.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj