GRY
 
 

12 000 zł na dziecko? Świadczenie rodzicielskie dla przyszłych rodziców

Osoby, które do tej pory nie mogły otrzymywać zasiłku macierzyńskiego prawdopodobnie od 1 stycznia 2016 r. będą otrzymywać przez rok po urodzeniu dziecka świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie. To ważny krok w polityce prorodzinnej rządu.

Dziecko, pieniądze
fot. © Privilege - Fotolia.com

Od 1 stycznia 2016 r. osoby, które do tej pory nie były uprawnione do zasiłku macierzyńskiego czy uposażenia macierzyńskiego będę otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie, co w skali roku daje 12 000 zł. Oczywiście, o ile projekt przejdzie całą procedurę legislacyjną.
Pierwszy krok został już zrobiony. Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej został przyjęty pod koniec marca przez rząd. Teraz musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Sejm, Senat, podpisany przez prezydenta i opublikowany w Dzienniku Ustaw. Mimo to, że MPiPS jest przekonane, że termin 1 stycznia jest realny.

Warto wiedzieć: Świadczenie rehabilitacyjne dla kobiet w ciąży – w jaki sposób można je uzyskać?

Kto otrzyma świadczenie rodzicielskie?

Zgodnie z projektem ministerstwa, od 2016 r. świadczenie rodzicielskie będą otrzymywać osoby, które do tej pory nie miały prawa do zasiłku macierzyńskiego czy uposażenia rodzicielskiego, a więc studenci, osoby bezrobotne, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych nieobjęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, rolnicy.
Świadczenie rodzicielskie jest w pewnym sensie odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego i będzie ono przyznawane niezależnie od dochodu rodziny.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Kto obecnie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego (przez 52 tygodnie po urodzeniu dziecka) mają rodzice będący pracownikami - w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Również osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (np. przedsiębiorcy opłacający składki oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe) mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający urlopom dla pracowników.
Resort pracy i polityki społecznej zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., a koszty zmian szacuje na 1,2 mld zł.

Świadczenie rodzicielskie to kolejny krok w polityce rodzinnej, której celem jest wsparcie tych rodziców, którzy dotychczas nie mogli skorzystać ze świadczeń rodzicielskich.         
Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. W przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci odpowiednio dłużej.

Polecamy: Kobieta w ciąży – umowa o pracę a zasiłek macierzyński
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci