GRY
 
 

12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać

Jeśli spodziewasz się listy spektakularnych trików, które sprawią, że twoje maleństwo zaśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, rozczarujemy cię. By spokojnie spać, dziecko potrzebuje całkiem zwyczajnych rzeczy. Oto one:

mama, dziecko, sen
fot. fotolia

1. Pełny brzuszek

Noworodek rośnie w takim tempie, że potrzebuje stałego dopływu kalorii. Może domagać się jedzenia wiele razy w ciągu nocy, bo ma mały żołądek i nie jest w stanie najeść się na zapas.
Nie ma rady: w ciągu pierwszych tygodni karm małego głodomora na żądanie  i staraj się spać, wtedy, kiedy on.  Po 4 — 6 tygodniach prawdopodobnie sam ustali sobie jedną dłużą przerwę w jedzieniu. 
 
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

2. Drożny nosek

Niemowlęta oddychają głównie nosem, dlatego nawet niewielki katar to dla nich katastrofa. Zanim dasz bobasowi buziaka na dobranoc, upewnij się, że jego nosek nie jest zatkany i w razie potrzeby użyj aspiratora. 
 
 

3. Czysta pieluszka

Ciężka i spuchnięta pieluszka to nic fajnego, dlatego zanim ułożysz maluszka do snu, załóż mu czystą.
Niektóre niemowlęta są niczym księżniczki na ziarnku grochu (przeszkadza im byle fałdka), dlatego zapnij ją tak, by nie cisnęła, nie zsuwała się, nie drapała itd.
W nocy przewiń smyka tylko wtedy, gdy zrobi kupę, by bakterie, które w niej są, nie przedostały się do cewki moczowej. Staraj się nie robić przy tym zamieszania: zapal tylko nocną lampkę, nie daj się wciągnąć w zabawę.
 

4. Stały rytm dnia

Noworodek budzi się i zasypia według własnego rytmu i nie masz na to wpływu. Możesz jednak zadbać o to, by nie trwało to wiecznie.
Naucz dziecko odróżniać dzień od nocy. Im maleństwo jest starsze, tym krócej śpi w dzień, a dłużej w nocy. Trzeba je jednak tego nauczyć.
Podczas drzemek nie zasłaniaj szczelnie okien, nie chodź na paluszkach i nie staraj się, by dziecko spało jak najdłużej (jeśli "wyrobi" dobową normę, nie będzie chciało spać w nocy).
Gdy się obudzi, mów do niego, baw się z nim, zabierz na wycieczkę po mieszkaniu  — niech dzień kojarzy mu się z aktywnością. Wieczorem postępuj inaczej: zadbaj o ciszę i półmrok. Gdy się obudzi w ciągu nocy, zapal tylko małą lampkę. Nakarm je i przewiń, jeśli jest taka potrzeba,  ale nie daj się wciągnąć w zabawę.
Budź i usypiaj je o stałych porach. Nie musisz się trzymać tego kurczowo, chodzi o to, by dziecko nie żyło w chaosie (np. raz szło spać o 19 a raz o 23)
 

5. Świadomość, że zbliża się noc

Maluszek nie ma pojęcia o świecie. Jest tu nowy i wszystkiego dopiero się uczy. Powtarzana co dzień stała sekwencja  zdarzeń (np. spokojne, wyciszające zabawy — kąpiel — karmienie — przytulanie — odkładanie do łóżeczka — kołysanka)  sprawi, że z czasem zacznie rozumieć w czym rzecz: Oho! Pora iść spać! 
 

6. Bliskość mamy

Trudno spokojnie spać, gdy nie wiadomo, gdzie jest mama. Dzieci najszybciej zasypiają, gdy mogą się w nią wtulić (zupełnie tak samo jak małe foki czy kociaki), jednak na dłuższą metę może być trudno spełnić ich życzenie, bo nie da się przecież być przy nich nieustannie.
Zawsze jednak bądź w pobliżu i nigdy nie zostawiaj śpiącego brzdąca samego w domu.
 

Ocena (3 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj