dziecko, krzyk, płacz
fot. Panthermedia

12 sposobów na marudę

Jęczy, kwęka, marudzi, kaprysi i biadoli? Małe dzieci są mistrzami świata w tym pięcioboju. Co robić, gdy dziecko zaczyna marudzić?
Beata Turska
dziecko, krzyk, płacz
fot. Panthermedia
Marudzenie doprowadza cię do szału? Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc i dziecku, i sobie.

1. Trzymaj nerwy na wodzy
To bardzo trudne, bo marudzenie może wyprowadzić z równowagi nawet świętego. Warto jednak próbować, bo krzyk czy zrzędzenie mogą jedynie pogorszyć sytuację.
Jeśli czujesz, że za chwilę eksplodujesz, odejdź na bok, spróbuj jakoś ochłonąć. Nie dawaj klapsów. A przy najbliższej okazji zadzwoń do przyjaciółki i zrób to samo, co twoja pociecha: jęcz do bólu zębów! Wyżalenie się komuś, kto nie próbuje oceniać czy dawać dobrych rad, nie rozwiąże co prawda problemu (dziecko będzie marudzić nadal), ale z pewnością poprawi ci humor.

Przeczytaj co robić, gdy dziecko cię złości

2. Sprawdź, w czym rzecz
Nasze pociechy marudzą z wielu powodów. Spróbuj sprawdzić, w czym rzecz.
Może dziecko jest zmęczone, śpiące, rozdrażnione hałasem lub przytłacza je nadmiar wrażeń?
Przyczyna bywa banalna: za gruby sweter, zjeżdżające do kolan rajstopy…
Czasem problem da się łatwo rozwiązać – na przykład zwolnić tempo, rozpiąć dziecku  bluzę itd.
Jeśli malec marudzi bardziej niż zwykle, sprawdź, czy nie ma gorączki.

3. Nie przeceniaj możliwości dziecka
Mając niewiele ponad metr, nie można robić tak wielkich kroków jak tata. Gdy się jest mężczyzną (co z tego, że małym?), trudno wytrzymać w piątym z rzędu sklepie z damskimi fatałaszkami. A gdy ma się żołądek wypchany po brzegi, nie da się przełknąć jeszcze jednego kawałka kotleta. Warto o tym pamiętać.

4. Ustal z dzieckiem zasady
Gdy wybierasz się z dzieckiem do supermarketu albo do cioci na imieniny, powiedz mu, co będziecie tam robić i czego od niego oczekujesz. Możecie się umówić, że gdy zacznie zachowywać się niezgodnie z umową, włączysz sygnał ostrzegawczy (np. powiesz „Biiiiip”). Staraj się nie sztorcować go przy świadkach, bo będzie marudzić z przekory.

5. Tłumacz, co się dzieje 
Zdecydowanie łatwiej znieść niezbyt przyjemną sytuację (np. obserwowanie pleców zapracowanej mamy), jeśli się ją rozumie („Mama musi dokończyć pilny raport”) i wie, że nie będzie trwała wiecznie („Pobawimy się, gdy wskazówka będzie na czwórce”). Małemu dziecku  można wytłumaczyć naprawdę wiele, choć oczywiście nie zawsze gwarantuje to sukces.

6. Poświęć dziecku chwilę
Jesteśmy tak zaabsorbowani własnymi sprawami, że czasem niechcący ignorujemy dziecko. Malec wyłazi ze skóry, by zwrócić na siebie naszą uwagę, a gdy próby „pokojowego” nawiązania kontaktu spalają na panewce, wytacza armatę – zaczyna marudzić. Czasem można temu zapobiec, skupiając się na nim przez chwilę.

Polecamy: Dlaczego dzieci są niegrzeczne?

7. Przydziel dziecku zadanie
Każdy lubi czuć się ważny i potrzebny. Dziecko też. Dlatego, gdy np. robicie wspólnie zakupy, poproś je o pomoc. Może wypatrywać na półkach jogurtu wiśniowego, nieść paczkę płatków, pchać wózek albo rozglądać się za znajomymi i sąsiadami.

8. Porozmawiaj z dzieckiem
Czasem (choć nie zawsze) wystarczy rzucić pytanie w rodzaju: „Jak myślisz, czy lala lubi makaron?”, by dziecko zaczęło mówić normalnym tonem.

9. Rozśmieszaj dziecko
Gdy pociecha zaczyna jęczeć, poszukaj guziczka, którym wyłącza się u dzieci opcję „jęczenie”. Przy okazji możesz malca trochę połaskotać. Albo rozbaw go inaczej – w sposób najlepiej sprawdzony w innych sytuacjach. Tę sztuczkę trzeba jednak stosować ostrożnie, bo na rozdrażnionego malca może podziałać jak płachta na byka.

10. Zorganizuj konkurs
Większość dzieci uwielbia rywalizację, często więc wystarczy rzucić: „Kto pierwszy znajdzie coś czerwonego (dobiegnie do ławki/piaskownicy), ten jest mistrz” albo: „Kto ostatni wejdzie po schodach, ten przegrywa”, by maluch stanął do zawodów lub zrobił to, o co go prosimy (np. wszedł wreszcie na czwarte piętro).

11. Wytycz jasne granice
Gdy maluszek marudzi już na całego, kucnij przy nim i powiedz stanowczym tonem (oczywiście bez krzyku!): „Słuchaj, Jasiu/Kasiu. Pogadamy dopiero wtedy, gdy zaczniesz mówić normalnym tonem”. A potem konsekwentnie ignoruj jęki dziecka. Być może w końcu dziecko dojdzie do wniosku, że strategia, którą wybrało, jest kompletnie nieskuteczna. I tak trzymać!

Przeczytaj jak wyznaczać dziecku granice

12. Chwal dziecko
Wściekamy się, gdy nasze dzieci marudzą, a nie zawsze pamiętamy, by chwalić je, gdy zachowują się dobrze. Warto to zmienić, bo dzięki pochwałom dziecko dowiaduje się, czego od niego oczekujemy.

Przeczytaj także: 12 tricków, które ułatwiają życie rodzicom
 
 
 
Redakcja poleca: Dziecko przeklina? Psycholog wyjaśnia, jak reagować (a jak nie!), by przestało
Zdarza się, że dziecko przeklina, choć wcale nie zna znaczenia danego wyrazu. Niekiedy również chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Wytłumacz dziecku, co takie słowa oznaczają, ale przede wszystkim porozmawiaj z nim o tym, jak radzić sobie w sytuacjach emocjonujących, które powodują, że przeklina.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy