Od kiedy 12 tys. zł na dziecko
fot. Adobe Stock

Od kiedy 12 tys. zł na dziecko? Polski Ład daje więcej pytań niż odpowiedzi

A miało być tak pięknie. Świadczenie 12 tys. zł na drugie dziecko, czyli jeden z programów prorodzinnych wpisanych w Polski Ład, nie jest jeszcze pewne. Jak przyznała minister Marlena Maląg, pomysł na razie jest konsultowany.
Sylwia Arlak
Od kiedy 12 tys. zł na dziecko
fot. Adobe Stock
12 tys. zł na dziecko miało być flagowym projektem w ramach Nowego Polskiego Ładu. Założenia były na tyle śmiałe, że rozbudziły apetyt wielu polskich rodzin. Czy pomysł dojdzie do skutku? Pojawiają się pewne wątpliwości. 

Polski Ład: kiedy 12 tys. zł na dziecko?

Rodzice mieli dostawać ogromne pieniądze na „dowolne wydatki”. Niezależnie od 500 plus, miało to być 12, a  nawet 24 tys. zł przez cały rok wypłacane w ratach (pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka).

Rodzice sami mieli zdecydować, czy wolą otrzymywać po 1000 zł przez 12 miesięcy, czy po 500 zł przed dwa lata. Zasada była prosta – im więcej mają dzieci, tym wyższe mieliby otrzymywać świadczenia. Teraz okazuje się jednak, że pomysł będzie jeszcze konsultowany. Jak przyznała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, jego ostateczna wersja może różnić się od zaprezentowanych założeń. 

12 tysięcy na drugie dziecko: kiedy konsultacje?

Na razie mamy więc więcej pytań niż odpowiedzi. Politycy będą debatować nad sposobem wypłacania pieniędzy, ale niewykluczone, że pojawi się pomysł dotyczący zmniejszenia bądź zwiększenia kwoty wsparcia. 

Pytana w wywiadzie dla „Super Expressu”, czy świadczenie będzie dotyczyć też tych dzieci, które się już urodziły, ale nie mają jeszcze trzech lat, czy tylko nowo narodzonych, Marlena Maląg podkreśliła, że 26 maja rozpoczną się konsultacje. Wszystko po to, żeby – jak mówiła – „dowiedzieć się, czego Polacy oczekują od prorodzinnych rozwiązań w Polskim Ładzie”. Nowe świadczenia miałyby zacząć przysługiwać najwcześniej w 2022 roku.  

Myślicie, że skończy się na obietnicach?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy