nowe świadczenie socjalne
fot. Adobe Stock

1200 zł dla każdego dorosłego, 600 zł na dziecko. Będzie nowe świadczenie socjalne?

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował wady i zalety wprowadzenia w Polsce nowego świadczenia. Gdyby aktualne świadczenia socjalne zostały zastąpione Bezwarunkowym Dochodem Osobistym – każda dorosła osoba otrzymałaby 1200 zł miesięcznie, natomiast na każde dziecko przysługiwałoby 600 zł każdego miesiąca. Otrzymanie świadczenia nie wymagałoby spełnienia określonych warunków, miałby do niego prawo każdy Polak.
Joanna  Biegaj
nowe świadczenie socjalne
fot. Adobe Stock

Takie świadczenie pozwoliłoby przede wszystkim ograniczyć biedę i nierówności ekonomiczne w naszym kraju. Dostawałby je każdy obywatel, niezależnie od tego czy pracuje, czy nie.

Bezwarunkowy Dochód Osobisty

Wypłacane świadczenie miałoby dotyczyć każdego Polaka, niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów. Warunkiem otrzymania takiego świadczenia nie byłaby także konieczność podjęcia pracy zarobkowej. Dzięki świadczeniu zostałyby zaspokojone niezbędne potrzeby każdego obywatela kraju. Bezwarunkowy Dochód Osobisty jednak znacznie obciążyłoby budżet państwa. Rocznie Polskę kosztowałoby to 376 mld zł.

Wady i zalety świadczenia

Taka forma świadczenia ma jednak zarówno plusy, jak i minusy. Zalety Bezwarunkowego Dochodu Osobistego to:
  • ograniczenie zasięgu biedy, a także nierówności ekonomicznych
  • osoby chcące podjąć pracę zarobkową, nie musiałyby obawiać się utraty świadczeń po przekroczeniu progu dochodowego (jak obecnie)
  • ograniczenie wszystkich świadczeń pozwoliłoby zmniejszyć koszty administracyjne.

Pomimo wielu plusów, nowe świadczenie ma też wady:
  • brak środków w budżecie państwa na finansowanie takiego świadczenia
  • dochód podstawowy mógłby doprowadzić do rezygnacji z pracy części beneficjentów
  • świadczenie byłoby takie samo dla wszystkich, a w konsekwencji – nieadekwatne do potrzeb niektórych grup, np. ludzi niepełnosprawnych, którzy otrzymują obecnie większe wsparcie od państwa.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – co na to Polacy?

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badania wśród Polaków na temat Bezwarunkowego Dochodu Osobistego. 57 % Polaków nigdy wcześniej nie słyszała o takim świadczeniu, natomiast 30% osób słyszała o nim wcześniej, lecz nie śledziła dyskusji publicznej w tej kwestii. Jedynie 13% osób jest zainteresowanych tematem i na bieżąco śledzi dyskusje publiczną.  Niezależnie jednak od wcześniejszej wiedzy w tej kwestii – aż 51% deklaruje poparcie dla takiego rozwiązania. 73% respondentów deklaruje także, że nie porzuciłoby pracy w związku z otrzymaniem takiego świadczenia.

Źródło: nowosci.com.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy