GRY
 
 

13 zasad karmienia BLW

Rozszerzanie diety sposobem Bobas Lubi Wybór to przygoda całej rodziny. Zapomnij, co to papki czy pierwsza zupka dla dziecka. Postaw na przepisy BLW! Poznaj główne zasady, jak bezpiecznie, zdrowo i smacznie karmić niemowlę – tak, żeby lubiło jeść, czyli według metody BLW.

10563256-1024x683.jpg
1. Niemowlę je posiłki wspólnie z rodziną. Z pierwszym niemlecznym posiłkiem czekamy do momentu, aż będzie gotowe do rozszerzania diety.

Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety.

2. Aby zacząć eksperymentować z nowymi produktami, dziecko musi umieć prosto siedzieć. Prosto lub lekko wychylone do przodu, nigdy do tyłu! Dzięki temu pokarm wędrujący do buzi łatwiej jest kontrolować (nie wpada od razu za głęboko). Poza tym, ważne jest, by chętnie chwytało i przenosiło w palcach różne przedmioty.

Przeczytaj rozmowę ze współautorką książki „Bobas Lubi Wybór”, Gill Rapley (wyd. Mamania)

3. Rozszerzanie diety według metody BLW zaczynamy od podawania kawałków jedzenia wygodnych do trzymania w małej rączce – najlepiej w kształcie paluszków, słupków.

4.  Proponujemy zawsze kilka różnych produktów. Dieta BLW to przecież w polskiej wersji hasło Bobas Lubi Wybór! Rodzic daje wybór, dziecko próbuje i przekonuje się, co mu smakuje najbardziej.

5. Nie pospieszamy dziecka. Samo decyduje, w jakim tempie i kolejności będzie próbowało jedzenia.

6. Pierwsze próby rozszerzania diety to eksperymenty: pozwalamy dziecku jedzenie gnieść, rozrzucać, nadgryzać itp. – tak zapoznaje się ze wszystkim, więc czemu nie jedzeniem? Na sycące posiłki przyjdzie  czas za chwilę.

7. Kiedy dziecko nie chce spróbować jakiegoś produktu, podajemy mu go i tak od czasu do czasu – niemowlęta zmieniają upodobania kulinarne i nagle zajadają się czymś, na co wcześniej nie chciały nawet spojrzeć.

8. Nigdy nie zostawiamy dziecka samego podczas jedzenia.

9.  Nie podajemy jedzenia, które zawiera sól czy cukier albo może być niebezpieczne: orzechów, słodyczy, słonych przekąsek. Stawiamy na warzywa, chude mięso i ryby.

Sprawdź, kiedy kupować konkretne owoce i warzywa, żeby jeść sezonowo?

10. Do picia podajemy dziecku tylko wodę, najlepiej w kubeczku. Nie oczekujemy, że od razu załapie, jak się z niego pije :)

11.  Godzimy się na bałagan (jest nieodzowny, niestety), ale go ograniczamy: na podłogę warto położyć plastikową podkładkę (jak pod krzesło w biurze) lub stare gazety, ewentualnie zaprosić do kuchni łakomego psa :) Pocieszające jest, że dziecko szybko uczy się jeść w zupełnie akceptowalnej czystości.

12. Podstawą diety dziecka wciąż pozostaje karmienie piersią na żądanie,  ewentualnie mieszanka modyfikowana. Pierwsze posiłki według diety BLW to jedynie początek zmian w jadłospisie.

13. Rozkoszujcie się obserwowaniem, jak wasze dziecko uczy się rozpoznawać jedzenie, smakować  produkty – po prostu, jak niemowlę staje się smakoszem, a nie bezwolnym połykaczem zmiksowanej papki!
 
Redakcja poleca: Ekspert tłumaczy, co to jest metoda Baby Led Weaning (BLW) – ważne fakty!
Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW, dla kogo jest najlepsza i czemu to właściwie... powrót do tradycyjnego sposobu karmienia dzieci. Zobacz koniecznie!
Doładuj
Przeładuj