Kacper powiesił się, bo był prześladowany w szkole
fot. Fotolia/FB

Miał 14 lat. Wolał się zabić, niż iść do szkoły

14-letni Kacper z Gorczyna koło Łodzi powiesił się, bo miesiącami był zaszczuwany przez kolegów z klasy. Był gejem, a przecież polska młodzież pewnych rzeczy nie wybacza.
Sylwia Niemczyk
Kacper powiesił się, bo był prześladowany w szkole
fot. Fotolia/FB
Prześladowania ze strony rówieśników ciągnęły się miesiącami, za wiedzą szkolnych pedagogów i dyrekcji. W końcu rodzice Kacpra przenieśli go do innej szkoły. Zaczął w niej naukę po wakacjach. Pochodził trzy dni i tylko na tyle starczyło mu sił i nadziei. Powiesił się w swoim pokoju.

Samobójstwo Kacpra nie jest wyjątkiem!

Trzy miesiące temu fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała wielki raport o sytuacji polskich dzieci, z którego wynika, że w Polsce rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu niedanych prób samobójczych. Ze statystyk wynika, że średnio co 10. nastolatka i nastolatek – rudy czy blondyn, gruby czy chudy, bogaty czy biedny – na poważnie rozważa samobójstwo. Dużo? 

No to co powiecie na to, że jeśli z całej tej grupy nastolatków weźmiemy tylko dzieci, które mają inną orientację seksualną niż heteroseksualna, to okaże się, że o samobójstwie myśli już sześcioro na dziesięć! (badania przeprowadzone przez stowarzyszenie Lambda przytacza na swoim FB Jacek Dehnel). I te ich straszne myśli nie biorą się znikąd – pracujemy na nie my wszyscy: rodzice, nauczyciele i nasze własne dzieci. 

W 2016 roku w Polsce prawie pół tysiąca dzieci w wieku 10-19 lat targnęło się na swoje życie. Ponad setki nie udało się uratować. Ilu wśród nich było takich Kacprów, zaszczutych, wyśmiewanych, dręczonych miesiącami i latami z powodu swojej orientacji seksualnej? 

Zastanawiam się też jeszcze nad inną liczbą. Jak myślicie, ilu wychowawców dzisiaj zahaczy o samobójczą śmierć Kacpra na swojej lekcji?

Ilu polonistów zrezygnuje z omawiania samobójstwa Wokulskiego z "Lalki" i zajmie się tematem, który dotyka nasze dzieciaki tu i teraz? Ilu wuefistów przestanie udawać, że nie widzą, jak ten jeden chłopak z klasy zbiera wszystkie faule przy rechocie reszty "kolegów"?

Jak myślicie, ilu polskich nauczycieli poruszy dzisiaj z dziećmi temat szacunku i tolerancji? Czy może zdecydują, że są ważniejsze tematy?

Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy