GRY
 
 

Co się dzieje w 14. tygodniu ciąży [WIDEO]

Na początku II trymestru możesz czuć się wyśmienicie, albo... dopiero poznawać uroki ciążowych dolegliwości. Sprawdź, czego zazwyczaj można spodziewać się w 14. tygodniu i o co szczególnie teraz warto zadbać.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Choć wszystkie ciąże są do siebie podobne, paradoksalnie też wiele może je różnić – czas, w którym pojawia się ciążowy brzuch czy tydzień, w którym zaczynają dokuczać mdłości to najlepsze tego przykłady. Zobacz, co może (ale niekoniecznie musi) wydarzyć się w 14. tygodniu.

Co się dzieje u ciebie?

Mimo tego, że to już 14 tydzień ciąży, brzuch nadal może być niewidoczny. Choć czekasz na ten najbardziej dobitny objaw swojego odmiennego stanu, nie musisz się martwić brakiem ciążowej sylwetki. U kobiet, które mają silne mięśnie, brzuch zaokrągla się później.

Wiele przyszłych mam na tym etapie ciąży czuje się świetnie. Są jednak i takie, które dopiero teraz zaczynają odczuwać mdłości i wymiotują. Wiele ciężarnych na początku II trymestru zauważa, że brakuje im tchu. Uczucie duszności jest kolejnym efektem działania ciążowych hormonów

Co słychać u dziecka?

Choć dziecko rośnie szybko, nadal ma dużo miejsca w macicy. Może fikać koziołki, poruszać rękami i nogami. Przyszła mama niestety nie czuje jeszcze ruchów płodu, ponieważ jest jeszcze zbyt mały (jego rozmiar można porównać do zaciśniętej pięści lub średniej brzoskwini). Na ciele maluszka wyrasta meszek płodowy, tzw. lanugo, który sprawia, że dziecku jest ciepło. Pod koniec życia płodowego meszek zastąpi tkanka tłuszczowa. 

Jakie zrobić badania?

14 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na zrobienie ciążowego USG z oceną wad genetycznych oraz jeśli zajdzie taka potrzeba – testu PAPPA. Pamiętaj o regularnych wizytach u ginekologa i wykonywaniu wszystkich zaleconych badań – dzięki nim w porę da się przewidzieć ewentualne kłopoty z ciążą i im zapobiec.

O tym pamiętaj!

Jeśli do 14. tygodnia nie powiedziałaś w pracy o ciąży, zrób to jak najszybciej. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może liczyć na szczególne traktowanie, ponieważ chroni ją kodeks pracy – nie możesz pracować dłużej niż 8 godzin oraz nocą, jeździć w delegacje (jeśli nie masz na to ochoty) i wykonywać prac niebezpiecznych. Przed rozmową z pracodawcą przygotuj zaświadczenie od lekarza o ciąży (przepisy wymagają jego dostarczenia do zakładu pracy).

Jeśli do tej pory nie zaczęłaś się jeszcze zdrowo odżywiać, zmień swoją dietę – ogranicz cukier, pamiętaj o owocach i warzywach. Na tej zmianie skorzystasz i ty, i twoje dziecko. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu