15 rzeczy, które zrobi twoje dziecko zanim skończy trzy lata

Sądzisz, że twoje dziecko przestanie cię zaskakiwać, gdy tylko zdmuchnie z tortu pierwszą świeczkę? Nic z tego! Najciekawsze dopiero przed tobą.
Beata Turska

1. Udowodni, że jest geniuszem... 

Twoje dziecko każdego dnia eksperymentuje i dokonuje ważnych odkryć. Wrzucona do wanny piłeczka pływa po powierzchni wody, a klucze spadają na dno. Mleko w szklance jest „duże”,  a rozlane na stół robi się płaskie jak obrus. Pies babci nie lubi być czesany grzebieniem, ale nie ma nic przeciwko drapaniu za uchem. Etc, etc...
 • Nasza rada: Doceniaj te odkrycia, bo dzięki nim malec zdobywa wiedzę o świecie. Uważaj, by nie zrobił sobie krzywdy. Wystarczająco dużo ludzi się poparzyło, by twoje dziecko nie musiało na własnej skórze sprawdzać, jak gorący jest wrzący rosół. 
Redakcja poleca: Rozwój społeczny dwulatka - film
Poznaj skuteczny sposób na nauczenie dziecka zachowań społecznych - pediatra radzi, jak dostosować naukę do wieku dziecka.

2. ... i prawdziwym artystą

I to takim,  który nie zwykł chadzać utartymi ścieżkami i bez ustanku poszukuje nowych form wyrazu. W twórczym szale zapędzi się czasem za daleko, np. ozdobi żółtą farbą twoją zamszową torebkę (bo była "za ciarna").
 • Nasza rada:  Pokazuj dziecku różne techniki plastyczne, by nie ograniczało się jedynie do malowania na kartkach z bloku. Pomaluj drzwi albo kawałek ściany farbą tablicową. Doceniaj twórczość małego artysty, np. zrób domową wystawę.

3. Pokaże różki

Dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia są mistrzami w doprowadzaniu rodziców do szewskiej pasji. Napady złości – choć uciążliwe - są normalnym i ważnym etapem w ich rozwoju. Mówiąc „nie” dzieci uczą się niezależności. A że robią to sto razy dziennie? No cóż, trening czyni mistrza. 

4. Rozśmieszy cię do łez

Twoje dziecko wie, jak cię  rozbroić  i sprawić, by zamiast się złościć, będziesz pękać  ze śmiechu. Na przykład posprząta z ławy pracowicie zrzucając wszystko na podłogę. I zrobi to w takim skupieniu, że nie zdołasz się na niego pogniewać.
 • Nasza rada: Ciesz się tymi chwilami. Gdy twoje dziecko podrośnie i stanie się nastolatkiem, będzie mu trudniej cię rozbroić.

5. ...i przyprawi o stan przedzawałowy

Nabije sobie guza, będzie się wspinać po regale z książkami, schowa się tak, że będziesz go szukać cały kwadrans... 
 • Nasza rada: Na instynkt samozachowawczy małego dziecka nie można jeszcze liczyć, bo ono  nie zdaje sobie sprawy, z konsekwencji swoich czynów.
Przeczytaj, co zagraża twojemu dziecku i jak zabezpieczyć mieszkanie

6.  Zaskoczy pomysłowością

Dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Dziecko może wysmarować psa pastą do zębów, a siebie – niebieską plakatówką. Może ugotować zupę mieszkając płatki kukurydziane z balsamem do ciała i albo „wyperfumować” garnitur taty lakierem w sprayu z dodatkiem brokatu. Jeżeli postanowi narysować słoneczko na ważnym dokumencie, bez pudła wybierze oryginał, a nie kopię. 
 • Nasza rada: Bądź przewidująca i chroń ważne rzeczy przed małymi rączkami.

7. Pokaże, że nie lubi iść na łatwiznę

Krawężniki, schodki, murki, podjazdy dla wózków są dla dziecka pokusami nie do odparcia. Dziecko, które ma do wyboru nudny chodnik i drogę najeżoną przeszkodami wybierze raczej tę drugą. 
 • Nasza rada: Nie zabraniaj dziecku takich harców. Dzięki nim ćwiczy koordynację, równowagę i wzmacnia mięśnie. A przede wszystkim daje upust rozpierającej go energii.

8. Sprawi, że będziesz chciała zapaść się pod ziemię

Nawet najlepiej ułożone dziecko prędzej czy później wypala coś w rodzaju: „A dlaczego ten pan ma taki duży brzuch? Urodzi dzidzię jak ciocia Kasia?”. Także dziecko, które niewiele mówi może wprawić w zakłopotanie rodziców. Wystarczy, że w publicznym miejscu rzuci od niechcenia usłyszanym nie wiadomo gdzie soczystym przekleństwem.
 • Nasza rada: Weź głęboki oddech i postaraj się nie robić miny pod tytułem „To dziecko stoi obok mnie przypadkiem”. Na osobności wyjaśnij dziecku, dlaczego nie wolno mówić takich rzeczy. 

9. Pokaże, że potrafi walczyć o swoje

Twoja pociecha chce koniecznie postukać w w klawisze komputera, albo sprawdzić co jest w twojej torebce? Nie licz na to, że łatwo zrezygnuje. Bardziej prawdopodobny scenariusz: będzie ignorować twoje zakazy albo poczeka, aż spuścisz ją z oka i dopnie swego. 
 • Nasza rada: Jeśli dziecko chce zrobić coś, czego naprawdę robić nie powinno, bądź stanowcza i nie ulegaj, nawet wówczas, gdy zaczyna tupać albo krzyczeć. Staraj się jednak nie mnożyć zakazów bez potrzeby, bo zabranianie wszystkiego rodzi frustrację. To, czego dziecko nie powinno dotykać, staraj się trzymać poza zasięgiem jego wzroku.

10. Pokaże ci, co to jest prawdziwy bałagan

Małe dziecko jest jak tornado: wystarczy kilka sekund, by mieszkanie wyglądało jak po wizycie włamywaczy: pootwierane szuflady, rozrzucone klocki, przewrócony kubek, rozsypane kredki...

11. Udowodni, że jest twardzielem

Nawet jeśli oczy mu się kleją, protestuje,  gdy chcesz położyć go spać. Na przekór zmęczeniu zaczyna rozrabiać – biegać po mieszkaniu, pokrzykiwać, domagać się bajki/lizaka/wyjścia na dwór.
 • Nasza rada: Gdy się jest małym dzieckiem niełatwo interpretować sygnały, które wysyła ciało. Dlatego dziecku trzeba pomóc. Staraj się, by chodziło spać codziennie o tej samej porze i by wszystkie wieczorne czynności (mycie zębów, bajka, buziak na dobranoc) odbywały się w tej samej kolejności. 

12. Stworzy nowe, wspaniałe wyrazy

Wśród nich będą prawdziwe, porażające logiką perełki, typu „szafnia” (bo przecież są w niej szafy.) Zauważ, że dzieci intuicyjnie wyczuwają strukturę języka. Skoro karetka to „eło”, to jak powiedzieć „nie ma karetki”? To proste: „Nie ma eła”. (tak jak "echo” i nie ma "echa”).
 • Nasza rada: Zapisuj stworzone przez dziecko wyrazy. Szkoda przecież, żeby przepadły takie cudeńka jak  „gabędź” albo „rura oddechowa”. 

13. Zacznie mieć własne upodobania

Mleko pije się z żółtego kubka, kakao z czerwonego. Ogórek ma być pokrojony wzdłuż, a nie w plasterki. Buziak przed pójściem spać, ma być w czoło, a nie w policzek. 
 • Nasza rada: Szanuj małe dziwactwa swojego dziecka. Dzieci lubią to, co niezmienne. Dzięki temu porządkują sobie świat.

14. Zasypie cię pytaniami

„A cio to?”, „A po cio?, „A ciemu?”. Będzie przy tym  niezwykle dociekliwy. 
 • Nasza rada: Staraj się cierpliwie odpowiadać na pytania dziecka, bo zbyt często zbywany, mógłby przestać je zadawać.

15. Sprawi, że twoje serce stopi się jak wosk

Dwu-, trzyletnie dziecko potrafi okazywać uczucia na tysiąc różnych sposobów. Pewnie nieraz rozczuli cię obejmując pulchnymi łapkami twoją szyję albo wędrując  nad ranem do twojego łóżka. Dzieci bywają wylewne także wobec przedmiotów. Tulą i głaszczą nie tylko lalki i miśki, ale także kanciaste autka!
 • Nasza rada: W codziennym kołowrocie łatwo przegapić te piękne chwile. Staraj się, by ci nie umknęły.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy