15 rzeczy, które zrobi twoje dziecko zanim skończy trzy lata

Sądzisz, że twoje dziecko przestanie cię zaskakiwać, gdy tylko zdmuchnie z tortu pierwszą świeczkę? Nic z tego! Najciekawsze dopiero przed tobą.

1. Udowodni, że jest geniuszem... 

Twoje dziecko każdego dnia eksperymentuje i dokonuje ważnych odkryć. Wrzucona do wanny piłeczka pływa po powierzchni wody, a klucze spadają na dno. Mleko w szklance jest „duże”,  a rozlane na stół robi się płaskie jak obrus. Pies babci nie lubi być czesany grzebieniem, ale nie ma nic przeciwko drapaniu za uchem. Etc, etc...
  • Nasza rada: Doceniaj te odkrycia, bo dzięki nim malec zdobywa wiedzę o świecie. Uważaj, by nie zrobił sobie krzywdy. Wystarczająco dużo ludzi się poparzyło, by twoje dziecko nie musiało na własnej skórze sprawdzać, jak gorący jest wrzący rosół. 
Redakcja poleca: Rozwój społeczny dwulatka - film
Poznaj skuteczny sposób na nauczenie dziecka zachowań społecznych - pediatra radzi, jak dostosować naukę do wieku dziecka.

2. ... i prawdziwym artystą

I to takim,  który nie zwykł chadzać utartymi ścieżkami i bez ustanku poszukuje nowych form wyrazu. W twórczym szale zapędzi się czasem za daleko, np. ozdobi żółtą farbą twoją zamszową torebkę (bo była "za ciarna").
  • Nasza rada:  Pokazuj dziecku różne techniki plastyczne, by nie ograniczało się jedynie do malowania na kartkach z bloku. Pomaluj drzwi albo kawałek ściany farbą tablicową. Doceniaj twórczość małego artysty, np. zrób domową wystawę.

3. Pokaże różki

Dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia są mistrzami w doprowadzaniu rodziców do szewskiej pasji. Napady złości – choć uciążliwe - są normalnym i ważnym etapem w ich rozwoju. Mówiąc „nie” dzieci uczą się niezależności. A że robią to sto razy dziennie? No cóż, trening czyni mistrza. 

4. Rozśmieszy cię do łez

Twoje dziecko wie, jak cię  rozbroić  i sprawić, by zamiast się złościć, będziesz pękać  ze śmiechu. Na przykład posprząta z ławy pracowicie zrzucając wszystko na podłogę. I zrobi to w takim skupieniu, że nie zdołasz się na niego pogniewać.
  • Nasza rada: Ciesz się tymi chwilami. Gdy twoje dziecko podrośnie i stanie się nastolatkiem, będzie mu trudniej cię rozbroić.

5. ...i przyprawi o stan przedzawałowy

Nabije sobie guza, będzie się wspinać po regale z książkami, schowa się tak, że będziesz go szukać cały kwadrans... 
  • Nasza rada: Na instynkt samozachowawczy małego dziecka nie można jeszcze liczyć, bo ono  nie zdaje sobie sprawy, z konsekwencji swoich czynów.
Przeczytaj, co zagraża twojemu dziecku i jak zabezpieczyć mieszkanie
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu