GRY
 
 

15 tydzień ciąży

02_19282.jpg
fot. Piękna
Czy może być lepiej? Do tej chwili pozbyłaś się męczących symptomów wczesnej ciąży i nie jesteś za duża, żeby się swobodnie poruszać (albo wstawać z krzesła przy pomocy wózka widłowego!).

Jak zmienia się Twoje ciało

Średni przyrost wagi w tym momencie ciąży to ok. 5 funtów. Mogłaś przytyć albo trochę więcej, albo trochę mniej, co jest zupełnie normalne. Jednak jeśli jest to dużo mniej albo dużo więcej, możesz skonsultować swoją dietę z lekarzem prowadzącym ciążę. Mogłaś zauważyć, że masz czerwone, spuchnięte dziąsła, które bolą, są wrażliwe albo podatne na krwawienia podczas mycia zębów lub czyszczenia nitką dentystyczną. Tak objawia się zapalenie dziąseł, które zostało spowodowane działaniem hormonów. To znak, że pracują hormony, które tym razem spowodowały zapalenie dziąseł. Różny od normalnego poziom hormonów sprawia, że dziąsła inaczej niż zazwyczaj reagują na bakterie płytki zębowej.

Jak rośnie Twoje dziecko
Skóra Twojego dziecka jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne. Uszy maleństwa rozwijają się zewnętrznie i coraz bardziej wyglądają jak normalne. Oczy dziecka zbliżają się do nosa. Kości zaczynają twardnieć na tyle, że szkielet dziecka byłby już widoczny na zdjęciu rentgenowskim. Zdjęcia ultrasonograficzne pokazują, że dzieci w tym wieku potrafią ssać kciuk.

Jak duże jest Twoje dziecko
Weź do ręki dużą pomarańczę – takiej wielkości jest Twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży.

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień
Podczas kolejnych wizyt lekarz zacznie badać wysokość macicy. Jest to odległość między kością łonową a dnem Twojej macicy. Wielu lekarzy według tych pomiarów określa wzrost płodu. To może dać również wskazówki odnośnie do ułożenia dziecka. Duża wysokość macicy może wskazywać na przodowanie pośladkowe, natomiast mniejsza może wskazywać na ułożenie poprzeczne. USG lub badanie miednicy może potwierdzić te przypuszczenia.

Co robić, żeby ciąża była zdrowa
Wiele kobiet w czasie ciąży ma problemy ze snem. Teraz najlepiej zacząć spać na boku. To jest najwygodniejsza i najzdrowsza pozycja. Spanie na plecach powoduje ucisk macicy na naczynia krwionośne, które dostarczają krew do niższych partii Twojego ciała, a także dla dziecka. W późniejszym okresie ciąży spanie na plecach utrudnia również oddychanie. Spanie na brzuchu powoduje uciskanie macicy i należy tego unikać.

Zobacz: Jak się wyspać w ciąży »

Wskazówki dla Twojego partnera
Czy Twoja partnerka potrzebuje pomocy przy układaniu się do snu? Pomóż jej ułożyć poduszki tak, by mogła spać wygodnie. Przed pójściem spać zaproponuj jej masaż stóp lub pleców, aby mogła rozluźnić się i łatwiej zasnąć. Jeśli wstajesz w nocy albo rano wcześniej niż ona, staraj się jej nie budzić. Pamiętaj, że gdy się obudzi, będzie potrzebowała dużo czasu, aby z powrotem zasnąć.16 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży                             Zdjęcia płodu - 22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


Powrót do strony głównej kalendarza ciąży


Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu