GRY
 
 

Co się dzieje w 16. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Początek drugiego trymestru ciąży jest przyjemny – mijają uciążliwe dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru, a w ciebie wstępuje jakby nowa energia. Co się w tym czasie dzieje z dzieckiem? Sprawdź!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (39)

Drugi trymestr ciąży jest ponoć najprzyjemniejszy - mijają trudne początki, a nie dosięgają cię jeszcze kłopoty związane z końcówką ciąży. Korzystaj z tego, to najlepszy czas! I dbaj o siebie, bo w ten sposób dbasz także o swoje dziecko.

Co się dzieje u ciebie?

Oprócz braku dolegliwości charakterystycznych dla pierwszych tygodni ciąży i przypływu energii możesz też odczuwać większy popęd seksualny. Jeśli lekarz ocenia, że jesteś zdrowa, nic nie stoi na przeszkodzie, byście bez przeszkód kochali się niemal do ostatnich dni ciąży.
Jednak... możesz mieć też teraz kłopoty z koncentracją. Nie wiadomo dlaczego właśnie kobietom w drugim trymestrze ciąży zdarza się to wyjątkowo często. Ale nie martw się, to absolutnie przejściowe.
Ponieważ dziecko teraz szybko rośnie, a z nim twój brzuszek, możesz zacząć mieć kłopoty ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Zawsze najlepiej ułożyć się na lewym boku, a pomiędzy nogo włożyć poduszkę. Taka pozycja jest najbezpieczniejsza i dla mamy, i dziecka. Ułatwia przepływ krwi, poprawia pracę nerek.

Co słychać u dziecka?

Twoje maleństwo rośnie teraz bardzo szybko. Jest teraz niewiele mniejsze od twoje dłoni. Waży do 85 do 140 g i mierzy od 10 do 13 cm. Choć skórę ma nadal przezroczystą, to nie potrwa to już bardzo długo – właśnie tworzy się tkanka tłuszczowa.
Powieki dziecka wciąż pozostają zamknięte, ale oczy już funkcjonują - gałki oczne się ruszają i są w stanie wychwycić tę odrobinę światła, które przebija przez powłoki brzuszne. Mało tego, oczy są pięknie oprawione brwiami i rzęsami.

Jakie badania zrobić?

Najważniejsze w drugim trymestrze ciąży są regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj o wszystkich zleconych przez ginekologa badaniach: krwi, moczu. Tuż przed wizytą u lekarza położna za każdym razem zmierzy ci ciśnienie i zważy cię, a lekarz sprawdzi wysokość dna macicy.

O tym pamiętaj!

Dbaj o siebie i swoją dietę, ale kontroluj, co i ile jesz. To ważne, bo jeśli teraz zadbasz o swoją wagę i nie przytyjesz za dużo, to będzie ci łatwiej po porodzie powrócić do formy. Pamiętaj też by się ruszać - wciąż możesz uprawiać niektóre sporty, np. pływanie. Ale rób to rozsądnie. Bez ograniczeń możesz za to chodzić na spacery. Ruch jest ważny, bo ćwiczy mięśnie, a silne mięśnie są bardzo potrzebne podczas porodu.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu