Ludziki LEGO
fot. iStock

18 rzeczy, których nie wiesz o klockach LEGO. Możesz się zdziwić!

Ludziki LEGO są właśnie w drodze na Jowisza, a najróżniejsze klocki, z figurkami ośmiornic i miniaturowym sprzętem do nurkowania włącznie, można znaleźć na plaży obok wyrzuconych przez morze muszelek. Czego jeszcze nie wiesz o klockach LEGO?
Beata Turska
Ludziki LEGO
fot. iStock


1. Trzy minifigurki  LEGO zmierzają właśnie w stronę Jowisza

Trzej plastikowi pasażerowie sondy JUNO,  wystrzelonej w 2011 roku przez NASA,  przedstawiają włoskiego astronoma Galileusza, rzymskiego boga Jowisza i jego żonę Junonę. Dotrą na miejsce (czyli na orbitę Jowisza) w 2016 roku.


Jowisz, Junona i Galileusz (fot. www.nasa.gov)
 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

2. Klocki LEGO można znaleźć na plaży

To dlatego, że przed laty u wybrzeży Kornwalii ze statku  Tokio Express wypadł kontener wypełniony prawie 5 milionami  sztuk klocków. 
Jak pisze Mario Cacciottolo w BBC News Magazine,  zrządzenie losu sprawiło, że  wiele elementów było w stylu marynistycznym, więc mieszkańcy  i turyści odpoczywający na plażach w Kornwalii  znajdowali  –  i wciąż znajdują – miniaturowe płetwy  i sprzęt do nurkowania (ale także smoki i stokrotki).
Zdaniem oceanografa Curtisa Ebbesmeyera, klocki dryfują i mogą być teraz na każdej plaży na ziemi.
Jeśli znajdziesz klocek na plaży, możesz to zgłosić na pośrednictwem Facebooka na stronie "Lego Lost At Sea"

Klocki dla niemowląt - sprawdź opinie rodziców!
Plastikowa ośmiornica znaleziona na plaży w Kornwalii (fot. Tracey Williams)

Sprawdź także, co nocami robią dinozaury

3. Kolumna zbudowana z  40 miliardów klocków LEGO sięgnęłaby Księżyca

Materiału na taką konstrukcję wystarczyłoby z nawiązką: do dziś powstało ich 700 miliardów, a więc 17 i pół razy więcej. Na każdego mieszańca Ziemi przypadają średnio 94 klocki LEGO.

Przeczytaj  także: Mamo, kup mi klocki!

4. Najsłynniejsze na świecie plastikowe klocki zawdzięczamy ... stolarzowi

Nazywał się Ole Kirk Christiansen, mieszkał w  Billund w Danii i miał czterech synów. To właśnie dla nich wymyślał pierwsze zabawki, np. kaczki na kółkach.
Podobały się także innym dzieciom, więc 82 lata temu założył firmę  LEGO. Nazwa to zbitka wyrazów "leg godt," co po duńsku znaczy "baw się dobrze".
Na początku produkowane przez firmę Christiansena zabawki były wyłącznie drewniane:  poza kaczkami powstawały tu także koniki z wozami, wozy strażackie itd. 
 

5. ... a do ich powstania przyczynił się pożar

Choć pierwszy plastikowy przedmiot  zjechał z taśmy produkcyjnej  LEGO już w 1947 roku,  firma na dobre postawiła na ten surowiec dopiero 13 lat później, gdy spłonęła część budynku, w której produkowano zabawki z drewna.
 

6. Pomysł łączenia klocków za pomocą słupka i tulejki narodził się dzięki dziecku

Wnuk założyciela, Kjeld, budował z klocków wieże, które szybko się rozpadały.  Tato chłopca postanowił wymyślić coś, co sprawi, że będą trwalsze.
Opatentowany  56 lat temu pomysł łączenia klocków był strzałem w dziesiątkę: dzięki słupkom i tulejkom zbudowane z klocków konstrukcje  są stabilne i można budować z nich cokolwiek się zechce. 
Dwa najprostsze klocki LEGO (takie o ośmiu wypustkach) można połączyć ze sobą na 24  sposoby, sześć – na 915 milionów sposobów. W przypadku ośmiu klocków ilość możliwości jest niemal nieskończona.

Zobacz 5 najpopularniejszych serii klocków LEGO

7. Firma LEGO jest jednym największych na świecie producentów ... opon

W zeszłym roku wyprodukowała ich  ponad 500 milionów.  Małe kółka z oponami bywają wykorzystywane w niebanalny sposób. Niemieccy weterynarze zrobili z  z nich np. ... protezę dla żółwia, który stracił łapę.


Proteza dla żółwia zrobiona z klocków LEGO (fot. LiveLeak)
 

8. Najstarszy ludzik LEGO skończył właśnie czterdziestkę ...

Minifigurki zaczęto produkować w 1974 roku.
 

9. ... i ma olbrzymią rodzinę

Po świecie "chodzi" dziś ponad 5 miliardów jego krewnych.

Polecamy: "Lego® Przygoda" w kinach


10.  Z klocków LEGO da się zbudować niemal wszystko...

W Internecie można znaleźć zdjęcia niezliczonych,  mniejszych i większych przedmiotów, od biżuterii poprzez auta, miniatury wspaniałych budowli i pełnowymiarowe  domy (takie  jak np w pełni wyposażony dwupiętrowy dom Jamesa Maya, do którego budowy zużyto ponad 3 milionów klocków)   po  wysokie wieże. 
Najwyższa – przynajmniej do tej pory – wieża z klocków  stanęła w tym roku w Budapeszcie tuż koło bazyliki św. Stefana. Mierzyła 35 metrów i 72 centymetry.
Natomiast w Warszawie,  na  największej w Polsce wystawie budowli z klocków LEGO,  można zobaczyć największą na świecie makietę Titanica. Mierzy 11 metrów i została zbudowana z 500 tysięcy klocków. Można ją podziwiać  do 15 lutego 2015 na Stadionie Dziesięciolecia.

Zobacz, co można zbudować z klocków LEGO - niesamowite konstrukcje

11. ... nawet  działający bankomat

Przed laty  jedenastoletni Łukasz Imieliński z Wrocławia  (dziś już student Politechniki)  samodzielnie skonstruował z klocków bankomat.  Urządzenie przyjmowało kartę,  pieniądze wypłacało tylko po wstukaniu właściwego PIN-u, a gdy było już po wszystkim, w  szczelinie obudowy pojawiało się potwierdzenie wypłaty. 
Do stworzenia mechanizmu Łukasz użył m.in. różnej wielkości wspomnianych już kółek samochodowych – ich małe oponki świetnie przesuwały papier.
Łukasz zbudował w dzieciństwie  także automat do coli i ... piłę łańcuchową, którą można było ciąć kartki. I wszystko z klocków, poza łańcuchem, który był zrobiony ze spinaczy. 
Dziś także dzieci się bawią w taki sposób. Serwis You Tube pełen jest filmów ze zbudowanymi przez nie automatami do cukierków albo napojów w puszkach i innymi cudeńkami. Można tam znaleźć także instrukcje krok po kroku.
 

12. Klocki inspirują artystów

Swoje wersje LEGO mają między innymi:
  • Słynne obrazy np. "Mona Lisa" Leonarda da Vinci, stworzona w wersji LEGO przez włoskiego artystę Marco Pece. Jego prace można  obejrzeć m.in. w  serwisie Flickr (ma tam  pseudonimem Udronotto)


Mona Lisa, Udronotto
  •  Filmy,  od "Szczęk" po "Star Wars" . Oraz oczywiście plakaty filmowe.
  • Teledyski, choćby  "We Will Rock You" Queen


13. Wszystkie klocki do siebie pasują

Masz jeszcze klocki z własnego dzieciństwa? Podaruj je dziecku. Wszystkie elementy LEGO są w pełni kompatybilne, niezależnie od tego, kiedy, do której serii  i w której fabryce zostały wykonane.
Podobnie jest z klockami LEGO Duplo, przeznaczonymi dla najmłodszych. Choć  są dwa razy dłuższe i dwa razy szersze od klasycznych, doskonale do nich pasują.
Natomiast klocki z zestawu początkowego (dla półtorarocznych dzieci) pasują do DUPLO, choć są od nich dwa razy większe.

Przeczytaj także: Pobawmy się w liczenie 
 

14. Poszczególne elementy tworzy się na podstawie szablonu z dokładnością jednej tysięcznej milimetra

Każdy element jest testowany. Dokładność się opłaca: od czterech lat firma nie odnotowała na całym świecie ani jednej reklamacji.


15. Produkcja jednego klocka trwa około 10 sekund

Podczas procesu formowania klocków plastik jest ogrzewany do temperatury 230 - 310 stopni. Potem wtryskuje się go pod ciśnieniem do formy. Po ok.10 sekundach  nowe klocki są już gotowe.
Każdego dnia przybywa ich całe mnóstwo. W jednej z fabryk,  na Węgrzech,  produkuje się codziennie 2 i pół miliona elementów DUPLO.  Gdyby ułożyć je jeden za drugim, utworzyłyby linię liczącą 42 kilometry! 
A gdyby połączyć wszystkie klocki LEGO wyprodukowane na całym świecie tylko w zeszłym  roku, można by otoczyć nimi Ziemię 20 razy.
 

16. Dorośli fani LEGO (AFOL - Adult Fans of Lego)  mają swoje stowarzyszenia

Np. polskie "Zbudujmy.to!". Mają też niezliczone strony internetowe, blogi i fora dyskusyjne.
Niektórzy fani zmienili  pasję w pracę, a część z nich firma LEGO oficjalnie uznała za partnerów biznesowych.
AFOL-e robią prawdziwe z klocków  cuda, takie jak np. zbudowany z 40 tysięcy szarych elementów dwumetrowy Gwiezdny Niszczyciel ze Star Wars.
Zaprojektował i wykonał go 29-letni programista, Jarosław Książczyk.  Niszczyciel jest perłą wspomnianej już wystawy klocków, która odbywa się właśnie w Warszawie.

Niszczyciel Gwiezdny STAR WARS (fot. wystawaklockow.pl)


17. Gości pierwszego  Legolandu, który powstał w Billund w 1968 roku,  rodzina Christiansenów witała osobiście

Jak zapewnia firma, tak jest zresztą do dzisiaj.
Legolandy, czyli zbudowane z klocków parki rozrywki, są także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.
 

18. Klocki LEGO doczekały się własnej encyklopedii

A właściwie Legopedii, internetowej encyklopedii o zestawach, postaciach, twórcach i historii firmy.  Adres polskiej strony: pl.lego.wikia.com.

Polecamy: "Kolekcja filmów Lego" – nowa kolekcja filmów dla waszego dziecka
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy