GRY

18 rzeczy, których nie wiesz o klockach LEGO. Możesz się zdziwić!

Ludziki LEGO są właśnie w drodze na Jowisza, a najróżniejsze klocki, z figurkami ośmiornic i miniaturowym sprzętem do nurkowania włącznie, można znaleźć na plaży obok wyrzuconych przez morze muszelek. Czego jeszcze nie wiesz o klockach LEGO?
Ludziki LEGO
fot. iStock


1. Trzy minifigurki  LEGO zmierzają właśnie w stronę Jowisza

Trzej plastikowi pasażerowie sondy JUNO,  wystrzelonej w 2011 roku przez NASA,  przedstawiają włoskiego astronoma Galileusza, rzymskiego boga Jowisza i jego żonę Junonę. Dotrą na miejsce (czyli na orbitę Jowisza) w 2016 roku.


Jowisz, Junona i Galileusz (fot. www.nasa.gov)

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

2. Klocki LEGO można znaleźć na plaży

To dlatego, że przed laty u wybrzeży Kornwalii ze statku  Tokio Express wypadł kontener wypełniony prawie 5 milionami  sztuk klocków. 
Jak pisze Mario Cacciottolo w BBC News Magazine,  zrządzenie losu sprawiło, że  wiele elementów było w stylu marynistycznym, więc mieszkańcy  i turyści odpoczywający na plażach w Kornwalii  znajdowali  –  i wciąż znajdują – miniaturowe płetwy  i sprzęt do nurkowania (ale także smoki i stokrotki).
Zdaniem oceanografa Curtisa Ebbesmeyera, klocki dryfują i mogą być teraz na każdej plaży na ziemi.
Jeśli znajdziesz klocek na plaży, możesz to zgłosić na pośrednictwem Facebooka na stronie "Lego Lost At Sea"Plastikowa ośmiornica znaleziona na plaży w Kornwalii (fot. Tracey Williams)

Sprawdź także, co nocami robią dinozaury

3. Kolumna zbudowana z  40 miliardów klocków LEGO sięgnęłaby Księżyca

Materiału na taką konstrukcję wystarczyłoby z nawiązką: do dziś powstało ich 700 miliardów, a więc 17 i pół razy więcej. Na każdego mieszańca Ziemi przypadają średnio 94 klocki LEGO.

Przeczytaj  także: Mamo, kup mi klocki!

4. Najsłynniejsze na świecie plastikowe klocki zawdzięczamy ... stolarzowi

Nazywał się Ole Kirk Christiansen, mieszkał w  Billund w Danii i miał czterech synów. To właśnie dla nich wymyślał pierwsze zabawki, np. kaczki na kółkach.
Podobały się także innym dzieciom, więc 82 lata temu założył firmę  LEGO. Nazwa to zbitka wyrazów "leg godt," co po duńsku znaczy "baw się dobrze".
Na początku produkowane przez firmę Christiansena zabawki były wyłącznie drewniane:  poza kaczkami powstawały tu także koniki z wozami, wozy strażackie itd. 

5. ... a do ich powstania przyczynił się pożar

Choć pierwszy plastikowy przedmiot  zjechał z taśmy produkcyjnej  LEGO już w 1947 roku,  firma na dobre postawiła na ten surowiec dopiero 13 lat później, gdy spłonęła część budynku, w której produkowano zabawki z drewna.

6. Pomysł łączenia klocków za pomocą słupka i tulejki narodził się dzięki dziecku

Wnuk założyciela, Kjeld, budował z klocków wieże, które szybko się rozpadały.  Tato chłopca postanowił wymyślić coś, co sprawi, że będą trwalsze.
Opatentowany  56 lat temu pomysł łączenia klocków był strzałem w dziesiątkę: dzięki słupkom i tulejkom zbudowane z klocków konstrukcje  są stabilne i można budować z nich cokolwiek się zechce. 
Dwa najprostsze klocki LEGO (takie o ośmiu wypustkach) można połączyć ze sobą na 24  sposoby, sześć – na 915 milionów sposobów. W przypadku ośmiu klocków ilość możliwości jest niemal nieskończona.

Zobacz 5 najpopularniejszych serii klocków LEGO

Ocena (4 oceny)

5.8
Doładuj
Przeładuj