GRY
 
 

Pamiętasz o 2 dniach opieki nad dzieckiem? Tylko do końca roku! (do druku)

Jeśli masz dziecko do 14 roku życia przysługuje ci 2 dni w roku wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Ale uwaga – jest haczyk! Dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok.

fot. fotolia.com
Prawo do 2 dni wolnego na dziecko przysługuje każdemu, kto wychowuje co najmniej jedno dziecko do 14 roku życia. Uwaga jednak: liczba dni jest niezależna od liczby dzieci. Czyli, jeżeli masz np. 3 dzieci, wciąż do wykorzystania są tylko 2 dni w roku.

Dni na opiekę zależą się rodzicom biologicznym, adopcyjnym i wychowującym dzieci w rodzinie zastępczej. Dni na dziecko nie są zabierane z puli urlopowej i są płatne w 100 proc. Przydają się np. 1 września lub w przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, kiedy szkoły są zamknięte. Rodzice przedszkolaków chętnie korzystają z tej możliwości np. z okazji przedstawień na Dzień Matki itp. 

Ważne jest także to, że tylko jedno z dwojga rodziców ma prawo wykorzystać dni na opiekę nad dzieckiem. Rodzice muszą ustalić między sobą, które z nich skorzysta z tego prawa w danym roku. 

Dni na dziecko nie przechodzą na następny rok

Możesz wykorzystać 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem każdego roku, jednak dni niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Można wykorzystać je jednorazowo lub 2 razy po jednym dniu. Dziecko nie musi być wtedy chore. Pracownik nie ma obowiązku udowadniać, że dziecko akurat danego dnia potrzebuje opieki. Musi natomiast uzgodnić termin z pracodawcą i wypełnić stosowne wnioski, których wzory znajdziecie poniżej w wersji do druku.
Redakcja poleca: Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim często oznacza szukanie nowej posady. Jak skutecznie szukać pracy i gdzie znaleźć przydatne ogłoszenia zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu.

Kliknij i wydrukuj oświadczenie o korzystaniu z 2 dni wolnego na dziecko:


Kliknij i wydrukuj wniosek o dni wolne na dziecko:

Doładuj
Przeładuj