fot. fotolia.com

Wniosek o dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem [DO DRUKU]

Jeśli masz dziecko do 14 roku życia, przysługują ci 2 dni w roku wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Ale uwaga – jest haczyk! Dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok.
Adela Prochyra
fot. fotolia.com
Prawo do 2 dni wolnego na dziecko przysługuje każdemu, kto wychowuje co najmniej jedno dziecko do 14 roku życia. Uwaga jednak: liczba dni jest niezależna od liczby dzieci. Czyli, jeżeli masz np. 3 dzieci, wciąż do wykorzystania są tylko 2 dni w roku.

Dni na opiekę nad dzieckiem należą się rodzicom biologicznym, adopcyjnym i wychowującym dzieci w rodzinie zastępczej. Dni na dziecko nie są zabierane z puli urlopowej i są płatne w 100 proc. Przydają się np. 1 września lub w przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, kiedy szkoły są zamknięte. Rodzice przedszkolaków chętnie korzystają z tej możliwości np. z okazji przedstawień na Dzień Matki itp. 

Ważne jest także to, że tylko jedno z dwojga rodziców ma prawo wykorzystać dni na opiekę nad dzieckiem. Rodzice muszą ustalić między sobą, które z nich skorzysta z tego prawa w danym roku. 

Dni na dziecko nie przechodzą na następny rok

Możesz wykorzystać 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem każdego roku, jednak dni niewykorzystane w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Można wykorzystać je jednorazowo lub 2 razy po jednym dniu. Dziecko nie musi być wtedy chore. Pracownik nie ma obowiązku udowadniać, że dziecko akurat danego dnia potrzebuje opieki. Musi natomiast uzgodnić termin z pracodawcą i wypełnić stosowne wnioski, których wzory znajdziecie poniżej w wersji do druku.

Wniosek o urlop na opiekę nad dzieckiem (do druku)

Kliknij i wydrukuj oświadczenie o korzystaniu z 2 dni wolnego na dziecko:


Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Kliknij i wydrukuj wniosek o dni wolne na dziecko:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy