GRY
 
 

2-letnia dziewczynka walczy o życie po połknięciu baterii

Ta dziewczynka połknęła baterię guzikową i prawie straciła życie. Przeczytaj, dlaczego takie baterie są tak bardzo niebezpieczne i co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię.

Kacie - dziewczynka, która połknęła baterię guzikową
fot. facebook.com/Cheryl Bell
2-latka prawie umarła po tym, jak kwas z połkniętej baterii wypalił dziury w jej przełyku, brzuchu i głównych arteriach.  Tyle się mówi o zagrożeniach, które znajdują się w każdym domu. Często wzruszamy ramionami, myśląc, że nasze dzieci są bezpieczne, że nas to nie dotyczy. Czy tak myślała też mama małej Kacie? Jej córeczka trafiła do szpitala po połknięciu małej okrągłej baterii litowej z kluczyka do samochodu. Możliwe, że nigdy nie będzie już sprawnie chodzić, bo bateria uszkodziła jej główne arterie. Nie może jeść samodzielnie, bo uszkodzeniu uległ też przełyk. Teraz mama Kacie, Cheryl Bell, apeluje do rodziców: uważajcie na baterie!

Co może zrobić mała bateria?

W przypadku Kacie kwas z baterii, który rozlał się w organizmie dziewczynki, wyżarł dziury w jej przełyku, brzuchu i arteriach. Dziewczynka musiała być karmiona przez sondę, lekarze ostrzegali, że może być sparaliżowana od pasa w dół. Na szczęście jej mama napisała na Facebooku, że dziewczynka zaczyna chodzić. Jest w szpitalu już od 8 tygodni i nic nie wskazuje na to, żeby miała z niego wyjść przed upływem miesiąca. Ostatnia wiadomość jest taka, że przełyk zagoił się na tyle dobrze, że będzie mogła znowu jeść samodzielnie. Lekarze dawali jej 40 proc. szans przeżycia operacji naprawiającej szkody spowodowane przez połkniętą baterię. Przeżyła tę operację  – wg jej lekarzy - jako jedno z dwójki dzieci na świecie.Niestety baterie litowe często znajdują się w zabawkach i są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy. 
 
1 mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400l wody. Wyobraź sobie, jakie spustoszenie robi w ludzkim organizmie!
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Co robić, kiedy dziecko połknie baterię?

Połknięcie baterii może doprowadzić do śmierci.  Dlatego ważne, by wszyscy dorośli byli świadomi tego zagrożenia i stosowali się do następujących zasad w przypadku połknięcia baterii przez dziecko:
  • Objawy połknięcia baterii przypominają na początku zatrucie pokarmowe – mogą pojawić się wymioty, biegunka, w jednym i drugim przypadku – z krwią, Mogą być problemy z przełykaniem, oddychaniem, w końcu zasinienie i utrata przytomności.
  • Jeśli dziecko połknie baterię lub włoży ją sobie do ucha czy nosa, natychmiast jedź z nim do szpitala. Im szybciej otrzyma pomoc, tym mniejsze szkody zdąży wyrządzić bateria. Czas ma kluczowe znaczenie!
  • Nie dawaj dziecku niczego do picia i jedzenia, nie prowokuj wymiotów.
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj