Kobieta brzuch PMS
fot. Fotolia

2. miesiąc ciąży

Gratulacje! Drugim miesiąc ciąży to czas, kiedy najczęściej kobiety dowiadują się, że będą mamami. Teraz powinnaś znaleźć ginekologa, który poprowadzi ciążę oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.
Katarzyna Imiołek
Kobieta brzuch PMS
fot. Fotolia

Twoje dziecko w 2. miesiącu ciąży

Minął 1. miesiąc ciąży. Zarodek już się zadomowił w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od ciebie – z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12. tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała dziecka.

W drugim miesiącu ciąży zarodek jest bardzo delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy, np. mózg. Dlatego okres ten nazywa się organogenezą. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to początek oczu, które potem przesuną się w dół twarzy.
  [content:0_9159,0_23398,0_21651,1_1823:GALGallery]

Pamiętaj, by cały czas regularnie przyjmować kwas foliowy. To bardzo ważne. Początkowo kręgosłup dziecka to zaledwie wąskie zagłębienie, tzw. rynienka pierwotna. Przewód nerwowy jest bardzo wrażliwy. Brak kwasu foliowego w diecie może sprawić, że przewód ten nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa.

Pod koniec 2. miesiąca ciąży twoje dziecko:
    • mierzy ok. 1,5 cm długości
    • jest już kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem
    • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach
    • wciąż jest w ruchu - pływa w wodach płodowych
 
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Twoje ciało w 2. miesiącu ciąży

Drugi miesiąc ciąży to czas, by poszukać dobrego ginekologa, bo między 8. a 12. tygodniem ciąży powinna się odbyć pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc.
  Największą zmorą przyszłych mam w drugim miesiącu ciąży są zazwyczaj ciążowe mdłości. Najczęściej nudności dopadają przyszłe mamy o poranku, tuż po przebudzeniu. Czasami to „tylko” złe samopoczucie, a niekiedy ostre wymioty. Pamiętaj, że w ciąży nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych.

Domowe sposoby na mdłości:
 • Rano, przed wstaniem z łóżka, wypij szklankę herbaty i zjedz herbatnika. Albo szklankę wody mineralnej. Ważne, byś zrobiła to, zanim wstaniesz z łóżka. Pij i przekąś herbatnika w pozycji półleżącej i poleż jeszcze przez 15 minut, a potem zjedz lekkie śniadanie. Gdy nudności cię budzą, trzymaj przy łóżku suszone owoce, krakersy. Zjedz je i wolno wstań z łóżka.
 • Jedz mało, ale często (co 3 godziny). Pełny żołądek nasila mdłości. Noś przy sobie przekąski, by głód nie zaskoczył cię poza domem. Nie chodź głodna spać. Tuż przed zaśnięciem wypij albo zjedz coś ciepłego: szklankę podgrzanego mleka, herbatkę ziołową, grzankę z miodem.
 • Pij wywar z imbiru albo chrup imbirowe ciastka. Oto przepis na wywar. Plasterek świeżego korzenia zalej wrzątkiem i parz 10 minut pod przykryciem. Napój możesz posłodzić miodem, dodać do niego cytryny. Świeży imbir utarty na tarce możesz też stosować jako przyprawę do sałatek lub potraw na ciepło (wrzucaj go w ostatniej chwili).

Drugi miesiąc ciąży to czas na zmiany w jadłospisie – dobrze zbilansowana dieta (bogata w zielone warzywa, buraki i wołowinę) pomoże zapobiegać m.in. anemii w ciąży. Anemia w ciąży, inaczej niedokrwistość, występuje wtedy, gdy poziom składników morfologicznych krwi, czyli krwinek czerwonych, hemoglobiny i hematokrytu spadnie poniżej przyjętych norm. Powodem anemii jest najczęściej niedobór żelaza w organizmie, ponieważ pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu tej części komórek krwi i szpiku kostnego, która odpowiada za przenoszenie tlenu z płuc do innych narządów.

Oto, czego jeszcze nie może zabraknąć w twojej diecie:
 • kwasy omega-3 – są konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;
 • białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);
 • kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;
 • witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk (chociaż w niewielkich ilościach, bo kumuluje rtęć), śledź, makrela i sardynki;
 • witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tej substancji dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;
 • węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach.
 

Twoje emocje w 2. miesiącu ciąży

Sama ze sobą nie możesz już wytrzymać? W drugim miesiącu ciąży chwiejność emocjonalna i senność są typowymi objawami. Odpowiedzialny za takie samopoczucie zmienny poziom hormonów w ciąży to na szczęście stan przejściowy. Zanim jednak minie, musisz pogodzić się z trudnościami w skupieniu się i koncentracji. Gra hormonów w twoim organizmie to prawdziwa huśtawka. Aby ją złagodzić,  zadbaj o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, nie walcz z sennością, a zrezygnuj z picia kawy i... pozwalaj sobie na poobiednią drzemkę.

Masz ochotę na seks, ale nie wiesz, czy w drugim miesiącu ciąży wolno ci się kochać? Jeśli lekarz nie uzna ciąży za zagrożoną, nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie ciąży kochać się z partnerem jak dotąd. Zwłaszcza teraz, w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kobieta nie ma jeszcze widocznego brzuszka, który można by zbytnio uciskać. Dziecko w brzuchu jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Gdy para uprawia seks w ciąży, dziecko czuje delikatne i kołyszące skurcze macicy.
 

Film na 2. miesiąc ciąży

Twoje dziecko w 4-6. tygodniu ciąży


 

Ważne badania w 2. miesiącu ciąży

Drugi miesiąc, czyli naprawdę wczesna ciąża, to jest już czas pierwszych dokładnych badań. Rób je wszystkie! Badania są po to, by w porę dostrzec, czy nie dzieje się coś, co mogłoby zaszkodzić malcowi. Oto badania, na jakie skieruje cię ginekolog:
 • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek (poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię); białych krwinek (jeśli będzie ich więcej niż 10 tys./mm3, przyczyną zwykle jest infekcja, natomiast gdy poniżej 4 tys./mm3 – choroba hematologiczna); hemoglobina – (norma to 11-14 g na 100 ml). Morfologię krwi wykonuje się co miesiąc.
 • Określenie na czczo poziomu glukozy we krwi. Norma jest do 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy (lekarz zaleci dietę i wizytę u diabetologa).
 • WR. To badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne. Jeśli wynik będzie dodatni, trzeba rozpocząć leczenie – pod okiem wenerologa.
 • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Podczas porodu maluszkowi zostaną podane przeciwciała. Konieczne będą dalsze badania. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
 • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy (jeśli nie zrobiłaś tego badania przed ciążą). Niebezpieczne jest tylko „świeże zachorowanie” w czasie ciąży (lekarz zaleci branie leków).
 • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku. Wczesne jego wykrycie umożliwi leczenie maleństwa tuż po urodzeniu.
 • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. W moczu nie powinno być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
 • Cytologia. To badanie lekarz zleci ci, jeśli nie wykonywałaś go w ciągu ostatniego roku.
 • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej wizyty. Najlepiej, jeśli nie przekracza poziomu 140/90 mmHg.
 

Częste pytania w 2. miesiącu ciąży

Kiedy najwcześniej można sprawdzić, czy to ciąża pojedyncza czy bliźniacza?
Co to są badania prenatalne?
Ile badań USG robić w ciąży?
Jak dbać o siebie w pierwszych miesiącach ciąży?
Czy można mieć okres w ciąży?

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy