2 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Badania, objawy, dolegliwości

Kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mamami, gdy są w 2 miesiącu ciąży. To czas, by znaleźć zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę, oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.

Gratulacje! W 2 miesiącu ciąży prawdopodobnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Przygotuj się na wiele ekscytujących chwil, ale też sporo wyzwań. Sprawdź, co cię czeka w najbliższych tygodniach. Dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić, a czego powinnaś się wystrzegać na początku ciąży.

Spis treści:

  1. 2 miesiąc ciąży – który to tydzień?
  2. Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży?
  3. Jak zmienia się brzuch w 2 miesiącu ciąży?
  4. Objawy i dolegliwości w 2 miesiącu ciąży
  5. Ważne badania w 2 miesiącu ciąży
  6. Samopoczucie w 2 miesiącu ciąży

2 miesiąc ciąży – który to tydzień?

2 miesiąc ciąży zaczyna się w 5 tygodniu ciąży, a kończy w 8 tygodniu ciąży, natomiast połowa drugiego miesiąca przypada na 7. tydzień ciąży. Jest to I trymestr ciąży. Przede wszystkim jest to czas organogenezy, czyli wykształcania się u płodu wszystkich niezbędnych do życia narządów. 

Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży?

Zarodek już się zagnieździł w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od ciebie – z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12 tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała zarodka.

W 2 miesiącu ciąży zarodek jest bardzo delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy. Dlatego okres ten nazywa się organogenezą. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to oczy, które potem przesuną się w dół twarzy. Twój maluch intensywnie się rozwija!

Pod koniec 2 miesiąca ciąży twoje dziecko:

  • mierzy ok. 1,5 cm długości;
  • jest już kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem – ma nieproporcjonalnie dużą głowę z wyraźnie zaznaczoną częścią twarzową, widać już na niej ciemne plamki, oczy i zarys nosa. Ma też już ukształtowane wszystkie kończyny, a także palce dłoni i stóp, na tym etapie połączone błoną;
  • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach;
  • wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.
Pamiętaj, by cały czas regularnie przyjmować kwas foliowy. To bardzo ważne. Początkowo kręgosłup dziecka to zaledwie wąskie zagłębienie, tzw. rynienka pierwotna. Przewód nerwowy jest bardzo wrażliwy. Brak kwasu foliowego w diecie może sprawić, że przewód ten nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa.

Jak zmienia się brzuch w 2 miesiącu ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w 2 miesiącu widać już ciążowy brzuch. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Choć w 2 miesiącu ciąży możesz zauważyć lekko zaokrąglony brzuch, zazwyczaj nie ma to związku ze wzrostem dziecka.  Powodem są zazwyczaj zaparcia w ciąży czy zatrzymywanie się wody w organizmie, co bardzo często dotyczy kobiet w tym okresie ciąży.

Brzuch zacznie rosnąć zdecydowanie szybciej w II trymestrze. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się organy dziecka, a w kolejnych następuje jego intensywny wzrost.

Objawy i dolegliwości w 2 miesiącu ciąży

Największą zmorą przyszłych mam w 2 miesiącu są zazwyczaj mdłości w ciąży. Najczęściej nudności dopadają przyszłe mamy o poranku, tuż po przebudzeniu. Czasami to „tylko” złe samopoczucie, a niekiedy ostre wymioty. Pamiętaj, że w ciąży nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych!

Możesz jednak skorzystać z domowych sposobów:

  • Rano, przed wstaniem z łóżka, wypij szklankę wody albo herbaty i zjedz herbatnika. Ważne, byś zrobiła to, zanim wstaniesz z łóżka. Pij i przekąś herbatnika w pozycji półleżącej i poleż jeszcze przez 15 minut, a potem zjedz lekkie śniadanie. Gdy nudności cię budzą, trzymaj przy łóżku suszone owoce i krakersy. Zjedz je i wolno wstań z łóżka.
  • Jedz mało, ale często (co 3 godziny). Pełny żołądek nasila mdłości. Noś przy sobie przekąski, by głód nie zaskoczył cię poza domem. Nie chodź głodna spać. Tuż przed zaśnięciem wypij albo zjedz coś ciepłego: szklankę podgrzanego mleka, herbatkę ziołową, grzankę z miodem.
  • Pij wywar z imbiru albo chrup imbirowe ciastka. Oto przepis na wywar. Plasterek świeżego korzenia zalej wrzątkiem i zaparzaj 10 minut pod przykryciem. Napój możesz posłodzić miodem, dodać do niego cytryny. Świeży imbir utarty na tarce możesz też stosować jako przyprawę do sałatek lub potraw na ciepło (wrzucaj go w ostatniej chwili).


2 miesiąc ciąży to czas na zmiany w jadłospisie – dobrze zbilansowana dieta (bogata w zielone warzywa, buraki i wołowinę) pomoże zapobiegać m.in. anemii w ciąży. Anemia w ciąży, inaczej niedokrwistość, występuje wtedy, gdy poziom składników morfologicznych krwi, czyli krwinek czerwonych, hemoglobiny i hematokrytu spadnie poniżej przyjętych norm. Powodem anemii jest najczęściej niedobór żelaza w organizmie, ponieważ pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu tej części komórek krwi i szpiku kostnego, która odpowiada za przenoszenie tlenu z płuc do innych narządów.

Oto czego jeszcze nie może zabraknąć w twojej diecie:

  • kwasy omega-3 – są konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;
  • białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);
  • kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;
  • witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk (chociaż w niewielkich ilościach, bo kumuluje rtęć), śledź, makrela i sardynki;
  • witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tej substancji dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;
  • węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach.

Ważne badania w 2 miesiącu ciąży

2 miesiąc, czyli naprawdę wczesna ciąża, to jest już czas pierwszych dokładnych badań. Rób je wszystkie! Badania są po to, by w porę dostrzec, czy nie dzieje się coś, co mogłoby zaszkodzić malcowi.

W 2 miesiącu ciąży zacznij szukać dobrego lekarza, bo między 8 a 12 tygodniem ciąży powinna się odbyć pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre, np. badanie USG w ciąży, trzeba wykonać w określonym terminie; podczas badania zobaczysz serce dziecka, które bije już od jakichś dwóch tygodni), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc.

Oto badania, na jakie skieruje cię ginekolog:

  • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek (poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię); białych krwinek (jeśli będzie ich więcej niż 10 tys./mm3, przyczyną zwykle jest infekcja, natomiast gdy poniżej 4 tys./mm3 – choroba hematologiczna); hemoglobina – (norma to 11-14 g na 100 ml). Morfologię krwi wykonuje się co miesiąc.
  • Określenie na czczo poziomu glukozy we krwi – nie powinien on przekraczać 92 mg/dl. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy (lekarz zaleci dietę i wizytę u diabetologa).
  • WR. To badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne. Jeśli wynik będzie dodatni, trzeba rozpocząć leczenie – pod okiem wenerologa.
  • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Podczas porodu maluszkowi zostaną podane przeciwciała. Konieczne będą dalsze badania. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
  • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy (jeśli nie zrobiłaś tego badania przed ciążą). Niebezpieczne jest tylko „świeże zachorowanie” w czasie ciąży (lekarz zaleci branie leków).
  • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku. Wczesne jego wykrycie umożliwi leczenie maleństwa tuż po urodzeniu.
  • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. W moczu nie powinno być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
  • Cytologia. To badanie lekarz zleci ci, jeśli nie wykonywałaś go w ciągu ostatniego roku.
  • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej wizyty. Najlepiej, jeśli nie przekracza poziomu 140/90 mmHg.
Pamiętaj, że w 2 miesiącu ciąży zarodek jest bardzo wrażliwy i najmniej odporny na działanie czynników zagrażających ciąży. Teraz musisz szczególnie na siebie uważać. Do poronienia najczęściej dochodzi do 12 tygodnia ciąży.

Samopoczucie w 2 miesiącu ciąży

Sama ze sobą nie możesz już wytrzymać? W drugim miesiącu ciąży chwiejność emocjonalna i senność są typowymi objawami. Zmienny poziom hormonów w ciąży to na szczęście stan przejściowy. Zanim jednak minie, musisz pogodzić się z trudnościami w skupieniu się i koncentracji. Gra hormonów w twoim organizmie to prawdziwa huśtawka. Aby ją złagodzić,  zadbaj o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, nie walcz z sennością, a zrezygnuj z picia kawy i... pozwalaj sobie na poobiednią drzemkę.

Masz ochotę na seks, ale nie wiesz, czy w 2 miesiącu ciąży wolno ci się kochać? Jeśli lekarz nie uzna ciąży za zagrożoną, nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać seks. Zwłaszcza teraz, w I trymestrze ciąży, kiedy kobieta nie ma jeszcze widocznego brzuszka, który można by zbytnio uciskać. Dziecko w brzuchu jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Gdy para uprawia seks w ciąży, dziecko czuje delikatne i kołyszące skurcze macicy.

Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat 30% na nowoczesne meble,... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat 30% na nowoczesne meble, lampy i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na kare24.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA