kamienie milowe w rozwoju dwulatka
fot. Fotolia

10 kamieni milowych w 2 roku życia: ileż twoje dziecko wtedy osiągnie!

Do 2. urodzin twoje dziecko nauczy się tak wiele, że aż trudno w to uwierzyć. Nie tylko będzie bardziej samodzielne i mobilne, ale też zacznie podkreślać swoją indywidualność. Przemiana z niemowlaka w dziecko jest fascynująca – przekonasz się sama!
Karolina Stępniewska
kamienie milowe w rozwoju dwulatka
fot. Fotolia
2 rok życia dziecka to czas pełen zaskoczeń i zdobywania nowych umiejętności. W okresie niemowlęcym twoje dziecko musiało się nauczyć wielu rzeczy, ale kamienie milowe w rozwoju, które czekają je przed 2 urodzinami, wcale nie ustępują pola tym, które zdobywało zanim skończyło roczek. Jest ich tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić, ale spójrz, co najprawdopodobniej osiągnie twoje dziecko w 2 roku życia. Pamiętaj jednak, że dzieci rozwijają się we własnym tempie, może się więc okazać, że twoje dziecko osiągnie kolejne etapy rozwoju wcześniej lub później i niekoniecznie oznacza to, że dzieje się coś nieprawidłowego. Gdyby coś cię mimo wszystko martwiło, porozmawiaj z jego lekarzem.

Rozwój dziecka w 2 roku życia: chodzenie

Niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki jeszcze przed 1. urodzinami, ale wiele dzieci opanowuje sztukę samodzielnego chodzenia w pierwszych miesiącach 2. roku życia. Pierwsze kroki dziecka to moment przełomowy i wyczekiwany przez rodziców, oznacza on jednak także zupełnie nowy wymiar pilnowania dziecka, by nie naraziło się na niebezpieczeństwo – jeszcze przyjdzie ci zatęsknić za czasami, kiedy twoje dziecko spokojnie bawiło się na macie edukacyjnej!
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy dwulatka? - film
Logopeda radzi, jak stymulować rozwój mowy dwuletniego dziecka.

Bieganie i wspinanie się

Nawet nie zdążysz przyzwyczaić się do tego, że twoje dziecko zaczęło chodzić, a ono będzie już biegać, skakać i wspinać się. Po wszystkim! Kanapa stanie się ulubionym meblem twojego dziecka – ale nie będzie na niej leżeć i odpoczywać, wykorzysta ją jako najwspanialszą ściankę wspinaczkową na świecie! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to dobry moment, żeby przymocować do ściany regały i komody – one też będą kusić do wspinaczki!

Schody!

Jeśli masz w domu schody, jesteś z jednej strony uratowana – twoje dziecko nie będzie potrzebować innej rozrywki, niż ciągłe wchodzenie i schodzenie ze schodów, a z drugiej strony należą ci się wyrazy współczucia – będziesz spędzać większość doby asekurując swoje dziecko podczas zdobywania kolejnych stopni.

Koordynacja oko-ręka

W 2. roku życia twoje dziecko będzie ćwiczyć koordynację oko-ręka. To czas budowania wież, zabawy w przesypywanie przedmiotów z jednego pojemnika w drugi i pierwszych rysunków. Możesz to wykorzystać, angażując dziecko w różne aktywności wymagające rozwijania tych umiejętności.

Potęga wyobraźni

W drugim półroczu twoje dziecko będzie silnie polegać na swojej wyobraźni – zauważysz to podczas jego zabaw. Jeszcze moment, a w życiu dziecka pojawią się wyimaginowani przyjaciele!

Poznawanie otoczenia

Zanim twoje dziecko zdmuchnie 2 świeczki na urodzinowym torcie, nauczy się rozpoznawać wiele przedmiotów w swoim otoczeniu, dopasowywać nazwy do obrazków w książkach, a czasem nawet wypowiadać ich nazwy.

Pierwsze słowa

To czas rozwoju mowy. W drugim roku życia niektóre dzieci nauczą się dobrze mówić, niektórym przyjdzie jeszcze trochę poczekać na swobodną umiejętność wysławiania się. Przed 2 urodzinami twoje dziecko będzie jednak najprawdopodobniej umiało powiedzieć około 50 słów i będzie budowało proste dwu- lub kilkuwyrazowe wypowiedzi.

Naśladowanie

W tym czasie twoje dziecko zacznie cię naśladować i powtarzać różne słowa, które mówisz – to potrzebne do rozwoju mowy. Niektóre próby będą naprawdę zabawne, warto to zapisywać, żeby w przyszłości powspominać z rozrzewnieniem ten uroczy okres w rozwoju dziecka.

Kolory i kształty

W tym okresie twoje dziecko może zacząć rozpoznawać kolory i kształty, dobrą zabawką będzie sorter. Twoje dziecko będzie najprawdopodobniej lubiło bawić się klockami, będzie też w zabawie naśladować dorosłych, np. karmiąc lalki.

Indywidualizm

W okresie poprzedzającym  2. urodziny twoje dziecko będzie demonstrowało coraz więcej oznak samodzielności i indywidualizmu. Nic dziwnego – świat jest taki fascynujący, a ono tyle się nauczyło! To też moment na bunt dwulatka... Bądź gotowa i ćwicz cierpliwość już teraz!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy