Co się dzieje w 20. tygodniu ciąży? [WIDEO]

To już półmetek ciąży - jesteś dokładnie w połowie oczekiwania na swoje wytęsknione maleństwo. Co się z nim właśnie teraz dzieje? A czego ty sama możesz spodziewać się po swoim organizmie? Zobacz koniecznie.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Drugi trymestr to najspokojniejszy czas dla przyszłej mamy. Wczesne dolegliwości ci minęły, a te charakterystyczne dla końcówki ciąży jeszcze się nie pojawiły, możesz się więc teraz cieszyć ciążą jak nigdy. Brzuch powoli się powiększa – z pewnością już go widać, jeśli nie ukrywasz go pod obszerną odzieżą. To naprawdę dobry czas dla ciebie.

Jak rozwija się ciąża?

Być może właśnie teraz poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu. Większość kobiet wyczuwa je właśnie w 19–21. tygodniu ciąży. Na początku ruchy dziecka są tak delikatne, że można je pomylić z burczeniem w brzuchu albo w ogóle ich nie zauważyć, jednak z dnia na dzień stają się mocniejsze i bardziej regularne. Przyszłe mamy opisują pierwsze ruchy dziecka jako „muskanie skrzydeł motyla” czy „bańki w brzuchu”. Ciesz się nimi, bo już za kilka tygodni łagodne pieszczoty mogą zamienić się w bolesne kopniaki i boksowanie...
Teraz jest też niezła pora, by zastanowić się nad imieniem dla dziecka. Przygotujcie dwa warianty – dla chłopca i dla dla dziewczynki.
Możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze przepowiadające, choć wcale nie musi się to zdarzyć. Mogą pojawiać się w seriach kilka razy dziennie. Nie są oznaką rozpoczynającego się porodu, ale sygnałem, że twoja macica zaczyna przedporodowe treningi.

Waga i rozwój dziecka

Dziecko jest już całkiem spore: od czubka głowy do pośladków mierzy około 16 centymetrów, a waży 280 gramów. Zaczynają mu rosnąć włosy na główce. Z każdym dniem maluch coraz bardziej przypomina noworodka, którego przytulisz po porodzie.
Podczas badania USG prawdopodobnie można już teraz określić płeć dziecka. Jeśli lekarz stwierdzi, że tym razem płeć dziecka na USG pozostanie tajemnicą, nie martwcie się. Może następnym razem będziecie mieli więcej szczęścia.

Zdrowie – ważne badania

W 20. tygodniu ciąży czeka cię jedno z obowiązkowych badań USG w ciąży. To tzw. USG połówkowe, które ma ogromną wartość: pozwala dokładnie obejrzeć już dosyć duże i niemal w pełni wykształcone narządy wewnętrzne dziecka. Dzięki temu badaniu można też określić wielkość dziecka, ocenić jego budowę i ilość płynu owodniowego, a także lokalizację oraz budowę łożyska.

Rada na 20. tydzień ciąży

Mogą ci teraz dokuczać hemoroidy. Żylaki odbytnicy powstają podczas ciąży, bo powiększająca się macica uciska na żyły odprowadzające krew z odbytnicy. Skutkiem są guzkowate wypukłości w błonie śluzowej odbytu. Bolą i mogą krwawić. Jeśli masz nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza powiedz mu o tym.

Hemoroidy można leczyć czopkami, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie i obrzęk. Jak jeszcze walczyć z hemoroidami?

  • Zadbaj o regularne wypróżnianie.
  • Po każdym pobycie w toalecie delikatnie przemywaj okolice odbytu chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH.
  • Stosuj okłady. Skutecznym sposobem na hemoroidy w ciąży jest także okład z… ciepłej torebki herbaty. Tanina, zawarta w herbacie, hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy.
  • Odpoczywaj z uniesionymi nogami. 
  • Nie stosuj nasiadówek. Długie kąpiele w gorącej wodzie albo gorące nasiadówki mogą przynieść ulgę na krótką chwilę, ale gorąca woda powoduje, że naczynia krwionośne się jeszcze bardziej rozszerzają, co sprzyja hemoroidom.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy