Co się dzieje w 21. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Jesteś już za półmetkiem ciąży. Dziecko będzie teraz intensywnie rosnąć. Jak zmienia się twoje ciało, jak zmienia się dziecko i co jest mu teraz najbardziej potrzebne?

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Jak rozwija się ciąża?

Brzuszek jest coraz mocniej zaokrąglony. Widać to już wyraźnie. Ale nie tylko on się powiększa. Możesz też odkryć, że stopy zrobiły się nieco większe, dłonie mogły stać się lekko zaczerwienione. To sprawa huśtawki hormonalnej.

Co słychać u dziecka?

Twoje dziecko nadal intensywnie się rozwija – zmiany widać w każdym tygodniu. W 21. tygodniu ciąży jest już wielkości sporego banana. Waży prawie 315 gramów, jego rączki i nóżki mają już odpowiednie proporcje.
Dziecko ma już stałe rytmy snu i czuwania.
Jest bardzo ruchliwe: podskakuje, obraca się wokół własnej osi, rusza palcami, gładzi się po buzi. Ćwiczy mięśnie i poprawia zmysł równowagi. Zachodzą ważne zmiany w jego układzie odpornościowym: tworzą się limfocyty (białe krwinki) odpowiedzialne za zwalczanie infekcji.
Dziecko sprawnie połyka wody płodowe, dzięki czemu może stać się smakoszem, bo smak wód płodowych zmienia się w zależności od tego, co zjesz. 
Coraz lepiej słyszy, dobiegają do niego dźwięki ze świata zewnętrznego. Jeśli są miłe, potrafi się uspokoić. Jeśli ostre i nieprzyjemne, zastyga w niepokoju, a jego serce zaczyna mocniej bić. 

Zdrowie – ważne badania

Jeśli do tej pory nie robiłaś połówkowego USG (USG w połowie ciąży) to ostatni dzwonek, by je wykonać!
W drugiej połowie ciąży rosnące dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim białka, będącego podstawowym budulcem tkanek. Zwiększa się również ogólne zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej. 

Rada na 21. tydzień ciąży

Każde, nawet najmniejsze, krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży, wymaga konsultacji lekarskiej. Koniecznie idź do ginekologa. Regularnie badaj też ciśnienie krwi. 
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy