Co się dzieje w 25. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Dziecko ma już 23 cm i waży ponad 700 g. Co dzieje się z twoim ciałem w tym tygodniu? Co słychać u malucha w brzuchu? Zobacz nasz film i dowiedz się, jak dbać o siebie w 25. tygodniu!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Jak rozwija się ciąża?

W 25. tygodniu ciąży twoja macica ma już rozmiar piłki futbolowej. Sylwetka zaczyna się zmieniać, a brzuszek jest coraz bardziej widoczny. Około 25. tygodnia ciąży zwężają się drogi oddechowe, a ucisk na przeponę utrudnia oddychanie. Te zmiany mogą także sprawić, że... zaczniesz chrapać. Nacisk macicy i zwiększony przepływ krwi w rejonie miednicy mogą powodować puchnięcie żył w ścianach odbytu, wybrzuszenia i swędzenie. To hemoroidy. Aby złagodzić ból, można stosować miejscowe okłady z lodu lub ciepłe kąpiele, a także (za zgodą swojego lekarza) czopki lub kremy, które działają przeciwzapalnie i zmniejszają świąd.

Waga i rozwój dziecka

W 25. tygodniu ciąży pęcherzyki płucne są już prawie gotowe do tego, by dziecko mogło zaczerpnąć powietrza. Nozdrza dziecka zaczynają się otwierać, a maluszek zaczyna ćwiczyć mechanizm oddychania. Jak to robi? Maluszek wciąga noskiem wody płodowe. Sprawne też są już struny głosowe maluszka. Ruchy dziecka są coraz bardziej wyczuwalne, jednak nie sugeruj się opowieściami innych kobiet. Pamiętaj, że każdy maluszek jest inny i ma swój własny rytm. 
Dziecko rośnie bardzo szybko! Ma już 23 cm i waży ponad 700 g.

Zdrowie – ważne badania

Jeśli od ostatniej morfologii i badania moczu minął miesiąc, zrób je konieczne. 25. tygodzień ciąży to idealny czas na pamiątkowe USG 3D. Dziecko już przypomina noworodka, a jednocześnie jest na tyle małe, by zrobić ładne ujęcie. Warto także pomyśleć o pamiątkowej sesji zdjęciowej. Brzuszek jest już widoczny i ładnie zaokrąglony, a ty masz siłę, by pozować.

Rada na 25. tydzień ciąży

Picie wody w ciąży jest konieczne nie tylko dla zdrowia płodu, lecz także dla twojego lepszego samopoczucia. Popijaj ją małymi łykami, ale za to przez cały dzień, by organizm zdążył ją przyswoić. Nawet gdy nie czujesz pragnienia, powinnaś teraz pić za dwoje, by twój organizm lepiej poradził sobie z przyspieszonym metabolizmem. Powinnaś wypijać co najmniej sześć - osiem szklanek wody dziennie. Zwracaj także uwagę na to, co jesz i jak dużo. W tym przypadku absolutnie nie kieruj się zasadą jedzenia za dwoje.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy