Co się dzieje w 26. tygodniu ciąży [WIDEO]

26 tydzień ciąży to czas, gdy zaczynają dokuczać problemy ze snem. Sprawdź, jakich dolegliwości możesz się teraz spodziewać i jak na tym etapie ciąży rozwija się twoje dziecko.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Przed tobą już tylko jedna trzecia ciąży i... coraz większy brzuch – teraz już nikt nie ma wątpliwości, że jesteś dumną przyszłą mamą. Coraz większe rozmiary twojego ciała mogą przyczyniać się do różnych dolegliwości. Zobacz, czego można spodziewać się w 26. tygodniu ciąży i jak przetrwać ten czas w dobrej formie.

Jak rozwija się ciąża?

W tym czasie ciąża może zacząć dawać się we znaki. Brzuch z tygodnia na tydzień staje się coraz większy. W nocy zamiast smacznie spać, możesz biegać do toalety lub zmagać się ze skurczami nóg – to zmora wielu przyszłych mam, które są w II lub III trymestrze. Jest wiele sposobów na bolesne skurcze. Poradzisz sobie z nimi, np. nosząc specjalne rajstopy uciskowe, pamiętając o ćwiczeniach fizycznych, które usprawniają krążenie i odpoczywając z uniesionymi nogami wtedy, kiedy tylko nadarzy się taka okazja.

Waga i rozwój dziecka

W 26. tygodniu ciąży dziecko waży już prawie kilogram i ma 23 cm wzrostu. To spory człowiek, który w dodatku sporo potrafi, np. reaguje na dźwięki. Jeśli tylko masz ochotę, możesz mu czytać, grać lub śpiewać. W 26. tygodniu ciąży dziecko ma wykształcone kubki smakowe. Czuje, gdy zmienia się smak wód płodowych pod wpływem tego, co zjesz. Już teraz możesz oswajać je ze smakiem czosnku, cebuli czy majeranku.

Zdrowie – ważne badania

Około 25–26. tygodnia ciąży robi się trójwymiarowe USG. Podczas tego badania można zrobić ładne zdjęcie, na którym płód rzeczywiście przypomina dziecko. Pod warunkiem, że akurat zechce się ustawić do aparatury. Czekając na kolejną ciążową wizytę, pamiętaj o zrobieniu wszystkich badań, na które skierował cię lekarz.

Rada na 26. tydzień ciąży

Jeśli zdarza ci się popuszczać, przyłóż się porządnie do ćwiczeń mięśni Kegla. Od ich sprawności bardzo dużo zależy – to one utrzymują krocze w dobrej formie. Bez względu na porę roku dużo spaceruj. Dobra forma w ciąży, a szczególnie w jej drugiej części sprawi, że łatwiej zniesiesz wysiłek związany z porodem.

Więcej o 26. tygodniu czytaj w Kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy