Co się dzieje w 28. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Jakiej wielkości jest teraz maluszek i co u niego słychać? O czym, musisz pamiętać w trzecim trymestrze? Sprawdź!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Jak rozwija się ciąża?

Brzuszek jest coraz większy, a ty coraz szybciej się męczysz. Mogą ci także zacząć dokuczać nogi. Jeśli doskwiera cię zespół niespokojnych nóg, częściej odpoczywaj z nogami do góry, pomoże także relaks i joga.

Waga i rozwój dziecka

Dziecko może już mieć nawet 40 cm wzrostu i ważyć ponad kilogram! Maluszek ma już niemal całkowicie wykształcone płuca, ale nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. Tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem, a na twarzy wyraźnie widać już brwi i rzęsy. Maluszek potrafi też mrugać i śnić sny, gdy śpi w twoim brzuszku.

Zdrowie – ważne badania

Skóra może coraz bardziej napinać i swędzieć. Jednak jeśli swędzi cię całe ciało, koniecznie zgłoś się do lekarza. To może być objaw stanu przedrzucawkowego. Jeśli ostatnie badania robiłaś miesiąc temu, koniecznie zrób badanie krwi i moczu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, między 27 a 32 tygodniem ciąży zaleca badania ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy, ocenę pH wydzieliny z pochwy, sprawdzenie czynności serca dzidziusia, badanie piersi, pomiar masy ciała matki oraz pomiar ciśnienia krwi. Kontroluj także ruchy maluszka. 

Rada na 28. tydzień ciąży

Czy wiesz, że w 28. tygodniu ciąży maluszek już ciebie słyszy? Rozmawiaj z nim jak najczęściej! Choć może pojawić się nieodparta pokusa, by ciągle sprzątać, a nawet, by zrobić remont to jednak pamiętaj, że musisz się oszczędzać. To tzw. instynkt wicia gniazda. 

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy