GRY
 
 

Pediatra wylicza 3 najczęstsze błędy w pielegnacji dziecka. Też je popełniasz? [WIDEO]

Przegrzewanie dziecka, oblizywanie smoczka i zakładanie maluchowi czapeczki po kąpieli – te 3 nasze błędy mogą wpływać na dziecięce zdrowie, ostrzega pediatra.

Wszyscy chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, ale popełniamy błędy. Jak ich unikać? Najlepiej poprzez stosowanie rad ekspertów, np. pediatrów czy położnych. 

– Jednym z 3 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice niemowląt, jest niekąpanie dziecka podczas jego choroby – mówi lek. med. Anna Garbień,  pediatra i ekspertka kampanii edukacyjnej Emolium: "Wspieramy Was od 1. dnia". – Jest to dla mnie niezrozumiałe, czemu w społeczeństwie pokutuje przekonanie, iż chorego dziecka nie można kąpać. 

Jak tłumaczy ekspertka, chore dziecko nie tylko może się kąpać, ale nawet powinno: 
– Dziecko gorączkuje, poci się, więc skóra narażona jest na dodatkowe osłabiające ją czynniki. Poza tym kąpiel podczas choroby jest wskazana dla samego komfortu.

Po kąpieli zawsze czapeczka!

Drugim powszechnym mitem, z jakim dr Anna Garbień styka się w swoim gabinecie lekarskim, jest przekonanie rodziców, że niemowlęta po kąpieli powinny mieć zakładane czapeczki: 

– Rodzice boją się, że dziecko się wychłodzi i zaziębi, tymczasem zupełnie nie ma medycznych wskazań do zakładania czapeczki dzieciom, które są w domu – tłumaczy. 

Smoczek: dla dziecka i... mamy?

Trzeci powszechny błąd – zupełnie niedopuszczalny zdaniem dr Garbień – popełniają matki, kiedy oblizują smoczek zanim włożą go do buzi malucha: 

– Mamy często też biorą smoczek do ust, żeby go przytrzymać; ja wiem, że mamy tylko dwie ręce i obie zazwyczaj są zajęte, ale nie róbmy tego. Mimo, że nasze małe dziecko może jeszcze nie mieć zębów, to bakterie, które przenosimy poprzez smoczek z naszych ust do ust dziecka naprawdę mogą mu zaszkodzić – kończy pediatra. 
Kampania edukacyjna „Wspieramy Was od 1. dnia” powstała z inicjatywy marki Emolium i jest skierowana do młodych rodziców. Jej celem jest wsparcie młodych mam i ojców w pierwszych latach po narodzinach dziecka. Udział w kampanii biorą m.in. Małgorzata Socha, dr Agata Grabowska, Kamil Nowak z bloga BlogOjciec.pl i Joanna Jaskółka, autorka bloga Matkatylkojedna.pl.

Zobacz także: 

Ocena (3 oceny)

3.7
Więcej:
Doładuj
Przeładuj